banner6

Vali Elban pamuk hasadına katılıp pamuk topladı

Adana Valiliği ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan “Çukurova'nın Renkli Pamuğu Tekstilin Yeni Umudu” yayım projesi kapsamında “Renkli Pamuk Hasat Günü” programına katılan Adana Valisi Süleyman Elban pamuk topladı.

Vali Elban pamuk hasadına katılıp pamuk topladı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Valiliği ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan “Çukurova'nın Renkli Pamuğu Tekstilin Yeni Umudu” yayım projesi kapsamında “Renkli Pamuk Hasat Günü” programına katılan Adana Valisi Süleyman Elban pamuk topladı.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün ıslahını gerçekleştirdiği ve tescil ettirdiği "Sarı Gelin" ve "Gelincik" isimli açık ve koyu renkli pamuklar merkez Yüreğir ilçesine bağlı Gökçeli Mahallesi'nde 3 dönüm arazi üzerinde yetiştirildi.

Ürünlerin yetiştirildiği Gökçeli Mahallesi’nde program düzenlendi. Program Dr. Emine Uruk tarafından gerçekleştirilen sunum eşliğinde projenin tanıtılmasıyla başladı. Ardından ise konuyla ilgili Adana Valisi Süleyman Elban bir konuşma yaptı. Elban, teknoloji geliştikçe, bilim ilerledikçe yapay malzemelerin çoğaldığını ancak buna paralel olarak da insanlarda çevre hassasiyetinin ve doğala dönüş isteğinin arttığını belirtti.

Gelincik ve Sarı Gelin gibi doğal renkli ürünler hem tekstil sanayisinde boya kullanılmasını -dolayısıyla boyanın çevreye verdiği zararı- önleyecek hem de enerji ve kaynak tasarrufu yapılmasını sağlayacağını anlatan Elban, “Zaman içinde bizler yeni şeyleri, teknolojik malzemeleri ne kadar çok kullandıysak çevreye de o kadar zarar verdik. Bunu bertaraf edebilmek ve doğal haline yakın haline getirebilmek için çok fazla emek sarf etmek zorundayız. Ancak bugün geliştirilen Gelincik ve Sarı Gelin gibi doğal renkli ürünler hem tekstil sanayisinde boya kullanılmasını -dolayısıyla boyanın çevreye verdiği zararı- önleyecek hem de enerji ve kaynak tasarrufu yapmamızı sağlayacak.” dedi.

Bu ürünler sayesinde insanların doğal malzemelerden üretilmiş kıyafetler giymiş olacağına dikkat çeken Vali Elban, “Ayrıca üretilen ürünlerin daha sonra bertaraf edilmesiyle çevreye verilebilecek zarar da giderilmiş olacak. En başta kendi insanımız olmak üzere tüm insanlık doğal malzemelerden üretilmiş kıyafetler giymiş olacak. Bu sebeple bu ve benzeri çalışmalar ilimiz ve insanımız için son derece önemli çalışmalar.” ifadelerini kullandı.

Proje çalışmalarını yürüten herkese, projeyi destekleyen tüm kurum ve kuruluşlara, sivil toplum kuruluşlarına, şirketlere ve çiftçilere teşekkür eden Vali Elban,   bu projenin Türkiye ve dünya sanayisinde doğal ürünlerin kullanılmasına öncü olmasını ve bol bol üretim yapılmasını temenni etti. Vali Elban, çiftçilere hayırlı ve bol kazançlar diledi.

Program, gerçekleştirilen konuşmaların ardından demonstrasyon alanının gezilmesi, ürünlerin incelenmesi ve pamuk hasadı yapılmasıyla sürdü. Ürün hasat eden tarım işçilerinin yanına giden Vali Elban, takım elbisesiyle pamuk topladı.

Programa Vali Süleyman Elban’ın yanı sıra; Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah Çil, İl Tarım ve Orman Müdürü Adil Alan, Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

                                         

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42