Vazgeçilmez tutku: Tespih

Günlük hayatımızda artık hemen hemen her alanda kullandığımız ve vazgeçilmez aksesuarlar arasına giren tespih, kimine göre hayatın stresini atmak için, kimine göre dua etmek kimine göre yapıldığı taşa göre vücuda faydaları için kullanıldığını görüyoruz.

Vazgeçilmez  tutku: Tespih

Serhat ŞANLI/(ÖZEL HABER)

ADANA (İLKHABER) - Günlük hayatımızda artık hemen hemen her alanda kullandığımız ve vazgeçilmez aksesuarlar arasına giren tespih, kimine göre hayatın stresini atmak için, kimine göre dua etmek kimine göre yapıldığı taşa göre vücuda faydaları için kullanıldığını görüyoruz.

Her ne kadar eski dönemlerde dini bir unsur olarak karşımıza çıksa da günümüzde her alanda kullanılabilen ve her ortamda rahatlıkla görebiliyoruz. Özellikle eskiye yönelik artan dizilerde sıkça gördüğümüz tespih, hemen hemen her kesim ve yaştan kişiler tarafından tercih edildiğini görüyor, bununla beraber şu anda en popüler dönemini yaşadığını söyleyebiliriz.

Bir tespihin kalitesi; yapıldığı malzemesinin yanı sıra işçiliğin ve emeğinden ortaya çıkar. Tespih yapımında taneler arasında uyum, milimetrik farklılıkların gözle görülmeyecek şekilde olması bıçak, zımpara, torna izinin olmaması, kalem oyma gibi özellikler değerini arttırır.

Tespih malzemesi olarak da günümüzde bilinen en kıymetli malzemeler; Kehribar, Abanoz Ağaç, Demirhindi, Gülağacı, Ödağacı, Kuka, Pelesenk, Sandal, Yılan Ağacı ve Osmanlı sıkması, yeni döküm Sıkma Kehribarı ve Ateş Kehribarı, Anber, Fildişi, Mercan, İnci. Oltu, Akik, Naka (deve dişi), Necef, Sedef, Şahmaksut, Yüzsürü, Zergerdan (boynuz türevleri) olarak sayabiliriz.

Adana’da tespih deyince akla ilk gelen Dergah Tespih bu konuda geniş bir çeşitliliğe sahip ve ürünlerini kendi imal eden önemli bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Daha küçük yaşta iken tespih sevdası onu sektörün içerisine götüren Mustafa Şimşek, babası Şükrü Şimşek ile kardeşleri İsmail ve Yusuf Şimşek ile birlikte Adana’nın Tarihi Büyüksaat üzerindeki iş yerinde el emeği, göz nuruyla tespih yapıyor.

Gazetemize yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Mustafa Şimşek, tespihin insanın adeta imzası olduğunu, eskiden birine haber gönderildiğinde yanında da tespihinin gönderildiğini ve onun da haberin doğruluğunu gösterdiğini söylüyor.

Tespih tutkusunun bir başka olduğunu belirten tespih ustası Mustafa Şimşek, “Tespih en iyi arkadaştır aslında. Tespihin verdiği huzur, okudukça seni içine çeken bir kitap gibidir. Her zaman ve her yerde yorgunluğunu alır insanın, yoldaşı olur. Alıştığınızda bir daha bırakamazsınız” dedi.

Eskiden teşbihlerde yapılan kabadayılık gibi benzetmelerin artık kalmadığını ifade eden Şimşek, “Tespih, kültürel olarak babadan oğula geçtiği gibi artık yeni nesil de benimsedi diyebiliriz. Bir dönem tespih çekenin kabadayı gibi görülüyordu. Şimdi o imaj tamamen kalktı. Bugün dizilerde, sinema filmlerinde de sık sık oyuncuların tespih çektiğini görebiliriz. Tespih kullanımın da adabı var. Tespih tek ya da çiftli olarak çekilir, kesinlikle sallanmaz. Tespihi sallamak hem taşa zarar verir, hem de adaba uygun değildir. Zaten artık günümüzde hediye olarak çok tercih edilir hale geldi. Çünkü tespih, kalıcı bir hediye olarak yüzyıllarca saklanabilen bir ürün ve tespihin bir ağırlığı var” şeklinde konuştu.

Tespih yapımının zor, uğraş gerektiren ve yapıldığı maddenin önemine dikkat çeken Mustafa Şimşek şunları kaydetti;

“Tespih işçiliği zor ve belli başına bir sana zaten. El emeği, göz nuru ve sevginizi katmanız gerekir. Biz kehribar, doğal taşlar ve ağaç gibi doğal ürünleri kullanıyoruz. Tespihte en çok bilinen de kehribardır. Kehribarın da kendi içinde çeşitleri var. Yeni döküm kehribar, sıkma kehribar, natürel olarak da doğal olan baltık damla kehribar var. Osmanlıdan kalma sıkma kehribar var.

Ağaçların reçinesi, toprağa düştükten sonra toprak altında yüzyıllar kalarak evrim geçirmiş hale geliyor. Vücut için faydaları var. Doğal olduğu için sarılığa iyi geldiği, diş çıkaran çocuklardaki diş ağrısını azalttığı söyleniyor. Kehribar ve ağaç tespihleri gibi doğal tespihlere ilgi de oldukça fazla.

En çok talep gören kehribardan sonra doğal taşlar, ağaç teşbihler ve hayvansal (boynuz) tespihler geliyor. Ağaç teşbihler de Adana’da andız tespih, kuka, gül ağacı, katran ağacı, yılan ağacı ve daha birçok çeşit var. Kukalar da çok tercih edilen türlerden. Örneğin kuka tespihler Osmanlı döneminde sarayda çalışan hekimler, mutfakta çalışan hizmetliler kuka teşbihini antibakteriyal özelliğinden dolayı çok kullanılırdı.

Bizde kalite ve çeşit çok.. Kendimize has özel tasarımlarımız var. Kişiye özel yapılan tespihler var. Özel tespihleri yurt dışından çok talep var. Bunların çoğu özel işlenmiş tasarım tespihler. İşlenen tespih taşlarından bazıları Yakut, Kaplan gözü, Amatist, Yeşim taşı, Firuze, Akuamarin, Sitrin, Mercan, Sedef, İnci bu taşların ayrıca bir özelliği de vücuttaki elektriği alıyor olması. Tespihin dışında yüzük ve bileklik ve kolye tasarımlarımız da mevcut. Bunlar da kişiye özel tasarımlarımız.

Günümüzde kıyıda-kenarda satılan polyester tespihleri görüyoruz. Aslında onlar insan sağlığına zararlı. Polyester tespihler sentetiktir ve hiçbir zaman tavsiye etmiyoruz. Gelip ürünlerimizi görsünler. Toptan ve perakende satış yapıyoruz. Ayrıca internet üzerinden de dünyanın dört bir yanına siparişimiz var.

Kaliteden kesinlikle ödün vermiyoruz. Güvenle tespihlerimizden alıp kendiniz, arkadaşlarınız, dostlarınıza hediye edebilirsiniz. Unutmayın! Tespihin dostluğu bir başkadır. Tespih, vefalı bir arkadaştır. Zor zamanlarınızda size yoldaşlık, arkadaşlık eder. Sizden bir şey istemez. Tespih tutkunlarını ‘Dergâh’ımıza bekliyoruz” diye konuştu.

Tesbihin Anlamı;

Saymak, sayarak anmak basit anlamı da var olduğu kabul edilen, Allah'ı ululamak, onu tüm eksik ve kusurlardan tenzih etmek anlamı taşır özünde. Ayırmak, yüceltmek manasına da gelir aynı zamanda. Her bir tespih tanesi bir kez anmak demektir yani.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Şen
Murat Şen - 9 ay Önce

Adanamızın en kıymetli en güzel ve birbirinden değerli tesbihin bulunabileceği Dergah Teşbih e Teşekkürler

SIRADAKİ HABER

banner2