banner6

Vergi dışı kalmalı

Adana Ticaret Borsası Başkanı Bilgiç, Türkiye’yi yönetime talip olanların ekonomiyle ilgili projelerini açık dille ifade etmesini istedi, asgari ücrette beklentileri netleştirdi:

Vergi dışı kalmalı

Vergi dışı kalmalı

 

 

ADANA(İLKHABER) - Ekim ayı meclis gündeminde konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Türkiye’yi yönetmeye talip olanların ülkenin kalkınmasıyla alakalı vizyonunu göstermeleri, ekonominin canlanmasıyla alakalı projelerini, hedeflerini açık dille ifade etmeleri gerektiğini söyledi.

 

YUMUŞAK, “EKONOMİDEKİ DURAĞANLIĞA ARTIK TAHAMMÜL YOKTUR”

1 Kasım’da yapılacak seçimlerin ülkemize hayırlı bir sonuçla tamamlanmasını dileyerek meclisi açan Adana Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak, “Ekonomideki durağanlığa artık tahammül yoktur. Seçim sonucunda ister bir parti tek başına iktidar, isterse koalisyon olsun istikrar için mutlaka güçlü bir hükümetin acil olarak kurulması gerekmektedir. Kısa sürede kurulacak güçlü bir hükümet ile karanlık bulutlar dağılacağı gibi Türkiye’nin üzerinde oynanan oyunlar bertaraf olur, piyasa canlanır. Şu anda sanayicimiz, tüccarımız, esnafımız bu durağanlıktan dolayı seçime kilitlenmiş durumda. Özellikle de bizleri yakından ilgilendiren şu an tarlalarda bulunan ikinci ürün mısır ve pamuklar talepsizlik ve belirsizlik nedeniyle düşüşler yaşanmaktadır. Temennim; yaşanan tüm bu olumsuzlukların seçim sonucu kurulacak güçlü hükümet sayesinde ortadan kalkmasıdır. Türkiye’nin bu gücü olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

 

BİLGİÇ, “TÜRKİYE İYİCE DARALAN EKONOMİK PİYASALARIN KISKACINDAN KURTULMALI”

1 Kasım seçimlerinden sonra Türkiye’nin bir gönül seferberliğine ihtiyacı olduğunu belirten TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Türkiye bu süreçte gerçekten çok fazla gerildi. 7 Haziran seçimleri sonrası başlayan belirsizlik ve siyasi istikrarsızlık günümüze kadar yansıdı. Eğer 1 Kasım seçimlerinden sonra da aynı tabloyla karşı karşıya kalırsak Türkiye için vahim sonuçlar doğar. Benim de temennim; Türkiye’de siyasette görev üstlenenler, Türkiye’nin idaresinde söz sahibi olanlar bunu daha aklıselim tutarak Türkiye’nin bu sıkıntılı gündemini bir an önce sona erdirmelidirler. Çünkü Türkiye iyice daralan ekonomik piyasaların kıskacından, terör belasından kurtulmak zorundadır. İş hayatı ciddi sıkıntılar içerisinde. Her platformda söyledim. Türkiye 2015 yılını kaybetti. 2016 yılını kaybetmeye tahammülü yok. Burada ülkenin kaynakları heba oluyor.”

 

BİLGİÇ, “SİYASİLER VİZYONLARINI ORTAYA KOYMALILAR”

Siyasilerin seçim vaatlerini de eleştiren Başkan Şahin Bilgiç, “Emekliye, işçiye artış verecek olmaları gerçekten çok güzel, bunları verelim. Ama ülkenin kalkınmasıyla alakalı vizyon da göstermeliler. Ekonominin canlanmasıyla alakalı projeler neler? Hedefler vardı, ne oldu? Bilhassa Türkiye’yi yönetmeye talip olanların vizyonunu buna yönlendirmesi lazım. Bu projeleri bekliyoruz. Asgari ücretin arttırılmasını ben de istiyorum. Artış olduğunda vergilerini devlet üstlenebilecek mi? Sadece iş hayatına mı yıkılacak? Siyasiler projelerinde bunlara da yer vermeliler. Güçlü devletler bunun alt yapısını ortaya koymak zorunda. Asgari ücret tamamen vergi dışında olmalı ve kıdem tazminatlarıyla ilgili devlet bir fon oluşturmalıdır. İnsanların çalıştığı işyerlerinin 10-15 sene sonra işleri bozulabiliyor ve insanlar hiçbir tazminat alamıyor. Onun için SSK primleri nasıl kesiliyorsa devlet, kıdem tazminatıyla alakalı da işverenden belli bir kesinti yapıp, fon oluşturabilir. Bu parayı çalıştırabilir. İnsanlar mağdur olmaz. Bu çok önemli bir konudur. Biz odalar, borsalar olarak birlikte hareket ediyoruz. İnşallah siyasileri de bu birlikteliğin içerisinde görmek istiyoruz. Bu birlikteliklerle Adana beklenilenin üstünde bir seviyeye gelecektir. Ben istiyorum ki yerli otomobil fabrikası Adana’da olsun. Adana’nın neyi eksik! Stratejik olarak adı geçen illerin hepsinden daha önde bir il. Sanayi kültürü eski olan bir il. Bu tür yatırımların ilimize gelmesi için birlikteliğimiz şarttır. 1 Kasım seçimleri sonrası inşallah birlikteliğimizi canlandıracağız.” dedi.

Konuşmaların ardından meclis gündem maddelerine geçildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER