banner6

“Virüs sigara içenlere daha çok zarar veriyor”

Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Doktor Selahattin Menteş, koronavirüsünün sigara içenlere daha çok zarar vereceğini söyledi. Adana Valiliği’nden yapılan açıklamada ise, kentte vatandaşların yoğun olarak bulanabileceği pazar yerleri, toplu taşıma araç durakları ile cadde, meydan ve bulvarlarda sigara içme yasağı getirildi.

“Virüs sigara içenlere daha çok zarar veriyor”

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Doktor Selahattin Menteş, koronavirüsünün sigara içenlere daha çok zarar vereceğini söyledi. Adana Valiliği’nden yapılan açıklamada ise, kentte vatandaşların yoğun olarak bulanabileceği pazar yerleri, toplu taşıma araç durakları ile cadde, meydan ve bulvarlarda sigara içme yasağı getirildi.

Son dönemde halk arasında yaygınlaşan ‘sigara içenler ve alkol kullananlar koronavirüse yakalanmıyor’ şeklinde aslı olmayan sözler yaygınlaşmaya başladı. Halk arasında kullanılan bu sözleri Konunun Uzmanı olan Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Doktor Selahattin Menteş’e sorduk. Söylenen sözlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Selahattin Menteş, sigaranın solunum sıkıntılarına neden olduğunu ve bu nedenle koronavirüse yakalanma riskini arttırdığını dile getirdi.

“Sigarayı bırakın” çağrısında bulunan Menteş, “Sigarayı bırakmak akciğer kanserini önlenebilir bir hastalık haline dönüştürür. Sigara ve hava kirliliğinden ötürü akciğer kanseri yaşanır. Ayrıca göz ardı edilen mesane kanserinde de etkilidir. Hava kirliliği yaratır. Bu yüzden sigaranın koruyuculuğu yoktur” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlara uyarılarda bulunan Menteş, herkesin hareketli yaşamı tercih etmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Araç yerine yaya gidilen, bisikletler için bir şey demiyoruz. Mobil araçlara binmektense yürümek ve bisiklete binmek gerekli. Bizler insanların hareketli yaşama yönelmesini tavsiye ediyoruz. Birde gürültü faktörü var. Gürültüde en büyük psikiyatrik hastalıktır.” dedi.

Adana için ek yasak tedbirleri alındı. 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. maddesi gereğince, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüs hastalığı (Covid-19) nedeniyle Koronavirüs Ek Tedbirleri konusunda kentte cadde ve sokaklarda sigara içme yasağı, maske takma zorunluluğu ve 65 yaş üstü vatandaşların belirli saatlerde sokağa çıkması yasağı getirildi.  Alınan tedbirlerin, salgının yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla; İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 11.11.2020 tarih 18579 sayılı Koronavirüs Ek Tedbirleri konulu Genelgesine istinaden, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca Adana’da şu tedbirlerin alınması kararlaştırıldı;

 1- İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 08.09.2020 tarih 14533 sayılı Genelgesine istinaden İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisince 08.09.2020 tarih 2020/98 nolu karar ile ilimizde meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti. Bunlara ilave olarak maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren ilimizde vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği pazar yerleri, toplu taşıma araç durakları ile ek - 1 tabloda belirtilen cadde, meydan ve bulvarlarda sigara içme yasağı getirilmesine,

2- İlimizde bulunan, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın gün içerisinde saat 10:00-16:00 arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının kısıtlanmasına, 10:00-16:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan,

a. Kamu görevinin niteliği mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, seçimle iş başına gelmiş kamu görevlileri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri vb olmak üzere kamu görevlilerinin,

b. İşletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, çiftçi, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda veya birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler ile meslek odaları başkanlarının, muaf tutulmasına,”

Adana Valiliği’nden yapılan açıklamada ise, şu ifadelere yer verildi;” Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin kaymakamlar ile kamu kurum ve kuruluşlarının en üst amirleri tarafından gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda oy birliğiyle karar verilmiştir.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER