banner6

Virüse yiğitlik olmaz

Koronavirüs salgını ülke genelinde devam ederken, vatandaşların son dönemde sosyal mesafe ve maske kuralına uymadıkları dikkatlerden kaçmadı.

Virüse yiğitlik olmaz

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Koronavirüs salgını ülke genelinde devam ederken, vatandaşların son dönemde sosyal mesafe ve maske kuralına uymadıkları dikkatlerden kaçmadı.

Günlük vaka sayısı 20 Binlerde, hayatını kaybedenlerin sayısı günlük 160’ların üzerinde görülürken, birçok kişinin rehavete kapılarak yollarda sosyal mesafe kurallarına uymayıp, maskesiz dolaştıkları görüldü. Oluşan görüntüler bir tek sokakların yanı sıra kafe, restoran ve alış veriş yapılan çok sayıda alanda da benzer görüntüler oluştu.

MASKE TAKANLAR DA MASKESİZLER NEDENİYLE TEHLİKE ALTINDA

Maske takan vatandaşlardan sayıları daha fazla olan maske takmayan kişilerin hiçbir şeye aldırış etmeden günlük hayatlarını sürdürdükleri ve bana bir şey olmaz mantığı uyguladıkları dikkatlerden kaçmadı. Maske takan vatandaşlar, maske kullanmayan ve diğer uyulması gereken kurallara uymayan kişiler nedeniyle kendilerinin de tehlike altında olduklarını söyledi.

BİLİM KURULU TOPLANDI

Gözler önceki gün toplanan Bilim Kurulu Toplantısına çevrildi. Çarşamba günü Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı yapıldı. Toplantıda aşı etkililiği analizimizin sonuçları, okullarda alınacak tedbirleri, aşı programı ve uyulması gereken tedbirler ele alındı. Yapılan toplantının sonunda Sağlık Bakanı Fahrettin koca açıklamalarda bulundu.

4 BAŞLIK ELE ALINDI

Bakan Koca, toplantılarını dört başlık altında ele aldıklarını söyledi.  Bu konu başlıklarının aşı etkililiği analizimizin sonuçları, okullarda alınacak tedbirleri, aşı programı ve uyulması gereken tedbirler olduğunu belirten Bakan Koca, “Bilim Kurulumuz Okullarımızın güvenle açılması için gereken tedbirleri içeren çalışma rehberini hazırladı. Bu hazırlığı Milli Eğitim Bakanlığımız ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığımızla istişare ederek uygulamaya hazır hale getireceğiz. Daha önce de belirttiğim gibi okullarımızda yüz yüze eğitim ve bunun sürekliliği tek hedefimiz.” dedi.

VİRÜE KARŞI TEDBİRLER AYNI

Virüse karşı tedbirlerin aynı olduğunu kaydeden Bakan Koca, “Sizlere daha önce mutasyonlar ve varyantlar ile ilgili çok haberler izleyeceğimizi, çok bilgiler paylaşılacağını, ancak vatandaşımızın esas gündeminin bu olmaması gerektiğini ifade etmiştim. Virüsü tanıyoruz, tedavi yöntemlerimiz her gün gelişiyor ve aşı programımız başarıyla sürüyor. Bununla eş zamanlı olarak virüsün tüm değişikliklerini izliyor ve mücadele politikamıza etkisi olup olmadığını düzenli olarak kontrol ediyoruz. Ancak daha önce de belirttiğim gibi virüsün mutasyona uğraması beklenen bir durum ve bu mutasyonlar tedbirlerde bir değişikliğe sebep olmuyor. Virüs aynı virüs, bulaşma yolları aynı yollar. Dolayısıyla tedbirler de aynı tedbirler. Aşı ile bağışıklık elde edilene kadar uyacağımız tedbirlerde bir değişiklik yok.” diye konuştu.

 VİRÜSE YİĞİTLİK OLMAZ

Virüse yiğitlik yapılamayacağına vurgu yapan Bakan Koca, “Tedbirler halen aynı ve çok etkili. Ancak bizler sanki son hastamız da iyileşmiş, virüs yok olmuş gibi davranırsak hastalığın yayılması için tüm şartları sağlamış oluruz. Son günlerde temelsiz bir cesaret ile hareket edenlerimiz var. Eskiden atalarımız soğuk havada ince elbiseler giyen gençlere “Soğuğa yiğitlik olmaz” derdi. Emin olun virüse de yiğitlik olmaz. Kimse ben gencim, bağışıklık sistemim güçlü diye tedbirlerden vazgeçmemeli. Salgın hastalık bitmiş değil. Bunu sizleri endişeye sevk etmek, hastalığı gündeminizde tutmak gayesiyle söylemiyorum. Zira hastalığı gündeminizden çıkarın, sağlık çalışanlarımız, bilim kurulumuz sizin için tüm gelişmeleri takip ederek hazırlıklar yapıyor diye sesleniyorum sizlere. Salgın hastalığı gündemimizden çıkarmalıyız. Ancak bunu hastalığı yok sayarak, salgını bitti kabul ederek yapamayız. Salgının farkında ve tedbirlere uyarak bunu yapmalıyız.” şeklinde konuştu.

KAPALI ALANDA MASKE TAKIN

Kapalı ortamda maskesiz hareket edilmemesi gerektiğini anımsatan Bakan Koca, “Hiç bir vatandaşımız kapalı bir ortamda maskesiz hareket etmemeli. 2 metrelik sosyal mesafeye azami dikkat göstermeli. Hijyen tedbirlerini her zaman olduğundan daha iyi uygulamalı. Kalabalık ve kapalı ortamlardan, havalandırması eksik olan alanlardan uzak durmalı. Maske, Mesafe ve Temizlik prensiplerimize harfiyen uymalı. Salgın bitmiş virüs yok olmuş değil. Korkmayın ama tedbiri elden bırakmayın. Virüse yiğitlik yapmaya ise asla yanaşmayın” ifadelerini kullandı. .

 AŞI VURULMAK ÖNEMLİ

Bakan Koca aşı çalışmaları hakkında da bilgiler vererek, “Sizlere geçen haftaki toplantımızdan sonra 31 milyon aşılı vatandaşımızın incelenmesi sonucu aşı etkililiği ile ilgili bir çalışma yaptığımızı ve ön sonuçlarını paylaşmıştım. Bu çalışmamız tamamlandı. Çalışmamızın sonuçlarına göre 3 doz aşı olmuş kişilerin iki doz aşı olmuş kişilere göre hem hastalığa yakalanma oranında, hem de hastaneye ve yoğun bakıma yatışta daha iyi korunduğu anlaşıldı. Ancak, 3 doz aşı olmuş vatandaşlarımızın aşı olmalarının üzerinden henüz çok uzun bir zaman geçmiş değil. Bu çalışmayı süre uzadıkça güncellemeye devam edeceğiz. Çalışmamızın önemli sonuçlarından biri üçüncü doz uygulamasının gerekliliğini bilimsel olarak ortaya koymuş olması.” dedi.

3 DOZ AŞI OLMUŞ KİŞİLER DAHA İYİ KORUNUYOR

3 doz aşı olmuş kişilerin iki doz aşı olmuş kişilerden daha iyi korunduklarına dikkat çeken Bakan Koca sözlerini şöyle sürdürdü;

 “Sizleri ön sonuçlar hakkında bilgilendirirken ilk verilere göre 3 doz inaktif aşının en iyi korumayı sağladığını paylaşmıştım. Çalışma sonuçlanınca anlaşıldı ki 3 doz inaktif aşı ile 2 doz inaktif ve bir doz mRNA aşısı yapılmış kişiler benzer oranda korunuyor. Bunun yanında 3 doz aşı olmuş kişiler iki doz aşı olmuş kişilerden daha iyi korunuyor. Bu aşı programımız açısından son derece önemli bir sonuçtur. 2 doz inaktif aşı olmuş vatandaşlarımızın 3. Doz ister mRNA ister İnaktif aşı olmasının gerekli olduğu anlaşılmıştır. 2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımız için ise 3. doz çalışması yeni yapılmaktadır. Aşıyı geliştiren ekibin açıklamaları mRNA aşısı olanlar için de 3. Doz uygulamasının gerekebileceği yönünde. Ülkemizde mRNA aşıları inaktif aşıdan sonra kullanıma girdiği için bu konuda yeterli veri henüz yok. Ancak ön sonuçlar belirli süre sonra 2 doz mRNA aşısının da koruyuculuğunun düşebileceğini gösteriyor. Önümüzde bir İsrail örneği var. Ancak kendi verilerimiz belirginleştikçe bu konudaki sonuçları da hem sizlerle hem de Dünya kamuoyu ile paylaşacağım. Bugün için en önemli sonuç, iki doz inaktif aşı olmuşsanız 3. Doz uygulamayı geciktirmeden yaparak koruma seviyemizi yükseltmemiz gerektiğidir.”

 18 YAŞ ALTI AŞI İÇİN

YÖK Kurumlarına kayıt yaptıran 18 yaş altı kişilerin aşı talebinde bulunabildiğini anlatan Bakan Koca, “Ülkemizde Yüksek Öğretim Kurumlarına kayıt yaptıracak 18 yaşından küçük kişiler de aşı talebinde bulunabiliyorlar. Yurtdışına eğitime giden ve ilgili ülke kuralları gereği aşı olması gereken ancak ülkemizdeki yaş sınırının altında kalan çocuklarımızın, velilerinin müracaatı halinde aşıları yapılabiliyor. E-Nabız web sayfasından girerek veliler çocukları için aşı talebinde bulunabiliyor. Bununla birlikte 12 yaşından büyük ve kronik hastalığı olan çocuklarımız için de aşı tanımlaması yapılmış durumdadır.” diye konuştu.

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER