Wi-Fi’ye sahip çıkın

Adana Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Mükremin Duygun, otobüslere de Wi-Fi sistemi kuracaklarını müjdeleyip vatandaşlara seslendi:

Wi-Fi’ye sahip çıkın

Wi-Fi’ye sahip çıkın

 

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Mükremin Duygun ve ekibi ile birlikte Adana’da ki 11 parkta faaliyet gösteren Wi-Fİ noktalarını yerinde dolaşarak, olası bir sorun ve yaşana bilinecek aksaklıkları inceledik.

İlk olarak kendi telefonlarımız ile denemeler yaptık. Ardından ise parkta oturan gençler ve diğer vatandaşların telefonları ile Wi-Fi’ye bağlanmalarını sağladık. Ufak tefek eksiklik dışında bağlantılar gerçekleşti. Fakat sorun ufak dahi olsa çözülmesi gerektiğini dile getiren Adana Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Mükremin Duygun, ekibindeki personele talimatlar vererek sorunların bir an evvel çözülmesini istedi. Yaptığımız denmelerin ardından Duygun ile Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 11 Park’ta verdiği hizmetler konusunda görüş alış verişinde bulunduk. Duygun, sorduğumuz sorulara içtenlikle cevap verdi ve Adanalılar 2. bir müjdeyi vererek otobüslerde Wi-Fi uygulamasının ilk deneme çalışmalarının Kasım ayının ortalarına doğru başlayacağını aktardı.

Şimdi sizlere Adana Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Mükremin Duygun ile yaptığımız röportajı veriyoruz.

Bayram BULUT: Adana’da parklarda internet hizmeti ne zaman başladı?

Adana Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Mükremin Duygun : Bu hizmet biz geldiğimizde vardı. Büyükşehir Belediyesi’ni Hüseyin Sözlü aldığında Parklarda Wi-Fi çalışması sistemi bitmişti.  5 parkta vardı ama çalışmıyordu. Sürekli şikayet alınıyordu. Önce o 5 parktaki şikayetleri giderdik. Wi-Fi sistemine geçişleri ortadan kaldırdık, ama bağlantı anlamına geldiğinde herhangi bir suç temayülü olan çalışmaların önüne geçebilme adına devlet sorun olarak lok tutma zorunluluğu getirdi.  Lok sisteminden kaynaklı şifreleme çalışması yapılınca sistem yavaşlıyor. Bunu nasıl daha basit hale getirirsek  bu çalışmayı gençlere ve Adanalılara daha kolay nasıl ulaştırırız diye bir çalışma yaptığımızda, Adana’nın değişik bölgelerinde 11 tane Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı park tespit ettik. Yüreğir’de Kuvai Milliye Parkı, Çukurova’da Cumhuriyet ve kuş cenneti dediğimiz Çoban Dede Parkı ve diğerleri de Seyhan’daki parklar. Bunların en belirginleri Atatürk Parkı, İsmet İnönü Parkı ve Merkez  Park en büyük parklardır. Güneyyıldızı Parkı’nda da Wi-Fi yayını var.

Bu hizmetleri nasıl koruyorsunuz?

Wi-Fi yayınlarında vatandaşların hizmet verilen malzemeleri yeterince korumadığını görüyoruz. Yani en belirgin özelliği de bu. Parklarda ne kadar güvenlik personelleri olsa da, belli bir saatten sonra insanlar çekildikten sonra,  her ne hikmetse insanların içindeki devlet malına zarar verme dürtüsü ile  bu malzemelere zarar verme yolu seçiliyor. Oda hizmetin aksamasına neden oluyor. Vatandaş internet bağlantısı için parka geldiğinde, bağlanamadığında ya sistemde bir arıza vardır.  2. bir olasılıkta vatandaşların bizim alet ve  malzemelerimize  vermiş olduğu zarardan dolayı bağlanamıyordur. Bunun önüne geçebilmek için bütün vatandaşlarımızdan rica ediyoruz. Bu devlet malıdır. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var dediğimiz mallardandır.  Kesinlikle zarar vermemelerini rica ediyoruz.

Bu hizmetler kimleri kapsıyor?

Bu çalışmaya başlarken gençlik ve özellikle emekli kesimini parklara çekme, parklarda buluşturma niyetiyle bu çalışmaya girdik. Kimse yanlış anlamasın üniversite, lise gençliği Adana’da kafelere gitmesinler demiyoruz ama öğrenciler günlerinin tamamını sosyal aktivitesi olmayan kafeler de geçiriyorlar. Ve o kafeler de şiddet içeren sözlere maruz kalabilirler.  Adana’nın yazları sıcak, kışları ılık mevsiminde, senenin 4 mevsimi parkları kullanılabilecek durumdayken, biz dedik ki gençleri sokaklardan ve kafelerden çekerek park meydanlarında toparlayalım. Hem internete rahat rahat girebilsinler ve hem birbirleri ile sohbet ve tanışma anlamında iyi ilişkilere girsinler dedik. Bir de emekli olanlarımız var. Günümüzün hastalığı artık internete bağlanma hastalığı oldu. Evde çocuklarımız yakınlarımızla bir arada geldiğimizde bile  ya sosyal medyayı kullanıyor, ya da haberleri takip edebiliyoruz. İş böyle olunca evde tek  başına olan emekli kesimini de dışarı çıkmalarını istedik. İnsanlar doğar, yaşar, yaşlanır. Yaşlandıkça kendilerini inzivaya çekerler. Bizler kendilerini inzivaya çekeceklerine bilgilerini gençlerle paylaşmalarını istedik. İşte parklarda Wi Fi yayınını ala bilmek için gelen gençlerle, emekli kesimini bir araya getirdiğimizde birinin tecrübesini, diğerinin gençliği ile buluşturup sinerji oluşturup  Adana’ya katkı koyacak  projeler ortaya çıkmasını istiyoruz. Eğer böyle projeler çıkarsa yaptığımız çalışma başarıya ulaşmış demektir.

Efendim ufak tefek aksaklıklar vardı. Bunu yerinde birlikte inceledik. Gördük  talimatlarınızı verdiniz  eksiklerin yerine getirilmesi için,  peki vatandaşlar bu sıkıntılarla karşılaşırsa size nasıl ulaşabilecek?

Şimdi bize ulaşmanın en kolay yolu 153 ALO şikayetim var hattı. Belediyeye ulaşan her türlü şikayet ilgili birime ulaştığı gibi bilgi işlemede o şikayet ulaşıyor. Ancak bizim vatandaşa dönüşümüz eğer telefon numarası bırakırlarsa çok daha hızlı olabilir. Fakat insanlar telefon numaralarını bırakmaktan çekiniyorlar. O anlamda şöyle söyleyeyim, biz şimdi bu eksikliği fark ettik. Wi-Fi yazısı bulunan levhaların altına giriş talimat namesi gibi, nasıl girileceğini anlatan  bir metinde koyacağız. İşte sayfaya geldiniz telefon numaranızı girdiniz, mesaj geldi, bağlandınız. Bağlanamadıysanız bunda bir problem var demek. Az önce arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla Google Chrome üzerinde sayfa açılıyor. Google Chrome yüklü olmayan telefonda sayfaya giremediğimizi gördük. Bununda bir formülünü bulalım diye arkadaşlara talimat verdim. Sistemde bulunan aksaklıkları ortadan kaldırırsak yani girilmeyecek yada sıkıntı olduğu zaman 153’e bildirdikleri zaman biz onlara gün içerisinde mutlaka döneceğiz.

 

 Bir parkta kaç tane telefon aynı anda internetten yararlanabilir? Bunda bir sınır var mı?

Hayır yok sınırsız. Yani buradaki internet 50 megabyte. Aynı anda 100 telefon girdiğinde buranın hızı düşmez ama bu hız 200 telefona çıktığında yavaş  yavaş düşmeye başlar. Bu şuna benziyor bir musluktan 2 kişinin aynı anda bardakla su doldurmasını düşünün. Ama burada ki olay çok yüksek hızda bir hizmet olduğu için  insanların girişlerinde belki bir yavaşlama olabilir ama kesinlik  kesinti denen bir olay olmayacaktır. Kör noktaları arkadaşlar tespit eder. Oralarda Wi-Fi bağlantısını hızlandırmaya çalışacaklar. Bu anlamda insanların taleplerini gidip incelerler. Onların söylediği noktaların dışında da yerler tespit edilebilinir. Bizde daha iyi hizmet verebilmek için çalışmalarımızı hızlandırabiliriz.

Daha önceki açıklamalarınızda otobüslere  Wi-Fi çalışması yapacağız demiştiniz. Şuan durum nedir? çalışmalarınız hangi aşamada?

Otobüslere Wi-Fi hizmeti için çalışmalar yaklaşık 3-4 ay önce başladı. Otobüs Şube Müdürümüzün talebi üzerine başladı.  Aslında biz otobüslerden önce otobüslerin kullandığı güzergahlara, insanların sıklıkla kullandığı  güzergahlara bağlantı noktaları yapmak istedik. Yani şöyle eski vilayetten tutuyorsunuz, Ruh Sağlığı Hastanesi’ne kadar olan bölgede bir hat çizelim.  Buralara noktalar koyalım. Bu noktalar sürekli insanlara yayın versin diye düşündük. Birinden birine geçtiğimizde hattın düşeceğini söylediler, yani süreklilik idame etmeyeceğini söylediler. Arkadaşların bir çalışması oldu. Dediler ki sık ve çok yoğun olarak kullanılan otobüslerde ilk olarak değerlendirelim ve deneyelim dediler.  Çalışma birkaç belediyede daha önce yapılmış arkadaşlar onlarla görüştüler. Şartlarına baktılar tabiî ki dünya konjonktürü değiştiği gibi piyasaların alt üst olduğu bu ortamda fiyatlarda çok altlı üstlü oldu.  Son çalışmayı arkadaşlar geçen hafta içerisinde tamamladılar. Fiyatlar alındı. Şuanda ilk 100 otobüs tespit edildi. Gerekçeler hazırlandı ve doğrudan teminle alabileceğimiz bir rakam olduğu içinde büyük bir ihtimalle şöyle söyleyeyim, seçim öncesine yetiştirelim demiştik ama arkadaşlar hata yapmayalım sağlam basalım dedikleri içinde Kasım ayının ortalarına doğru ilk 10 otobüsümüzde deneme ardından Kasım’ın sonuna doğruda 100 otobüsümüzde yayına başlayacağız Allah izin verirse.

Parklarda bulunan telefon tablet, bilgisayar gibi aletleri şarj eden cihazların ucundaki soketler ve kablolar, sürekli kesiliyor ve haliyle kimse bu hizmetten yararlanamıyor. Bu konuda ki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Bu telefonları evden çıktığımızda dolduruyoruz.  Sürekli kullandığımızdan dolayı şarj ömürleri kısalıyor. Yedekleme yapmamız gerekiyor.  Anında yedekleme yapabileceğimiz noktalar oluşturmaya çalışıyoruz. Şuanda  arkadaşların USB bağlantısı yada kablosuz bağlantı ile enerji takviyesi yapabilecekleri çalışmayı  tamamlamış durumdalar. Fakat görünen o ki az öncede belirttiğim Wi-Fi sistemi yayınında kullandığımız alev edevatlara yapılan zarar gibi bu USB kablolarına daha fazla zarar veriliyor. Wi -Fi’yi biraz daha yukarı alıp zararı biraz erteleyebiliyorsunuz. Ama USB’ler insanların daha çabuk ulaşabileceği yerde olduğu için daha çok zarar veriliyor. Vermiş olduğumuz zarar bir gün olup da, kendimizin ihtiyacı olabileceği bir şey olduğunu düşünerek yola çıkarsak, bu gün bana şarj lazım olduğunda kullandım, yarın sana lazım olacak çalışmayı engelleme derim vatandaşa.  Çünkü bu gün bana lazım ihtiyaç olabilir. Allah göstermesin çok acil bir durumda kullanman gereken telefonunu şarjın olmadığı için kullanamıyorsan, USB bağlantı noktasının yanına gittiğinde  kırıldığını yada hasar gördüğünü  görüp insanların o duruma müdahale edemediğini hissettiğin an, zaten dünyanın en kötü adamı sensin. Yani böyle düşünceli insanları görürsek Adanalıların bu çalışmalara sahip çıkmaları istiyorum.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Biz Adanamızı seviyoruz gençlerimizi seviyoruz. Zaten bu projede gençlerin ve yaşlıların  parklarda buluşması burada fikir alış verişlerini gerçekleştirmeleri bizi en çok sevindiren bölüm biz işin o tarafındayız. Gençlerimizi sokak aralarından kafelerden, yaşlılarımızı evlerinde tek başlarına oturmaktan kurtaracak olan bu çalışmaya tüm Adanalıların sahip çıkmalarını istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2015, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2