Yağ: Davet yasalara aykırıdır

CHP’li Ercan Çetin’in ölümüyle boşalan meclis üyeliğine MHP’li meclis üyesinin davet edilmesi tepki yarattı

Yağ: Davet yasalara aykırıdır

Yağ: Davet yasalara aykırıdır

 

 ADANA (İHA) - CHP Adana İl Başkanı Gökhan Yağ, geçtiğimiz günlerde geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitiren Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Ercan Çetin’in yerine MHP’li meclis üyesinin davet edilmesinin hak gaspı olduğunu söyledi.
Yağ yaptığı yazılı açıklamada, 2972 sayılı “Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun”un 28 maddesine göre Ercan Çetin’den boşalan meclis üyeliğine yine CHP’den bir meclis üyesinin getirilmesinin yasal zorunluluk olduğunu ifade etti.
Yetkili seçim kurulunun Büyükşehir Belediye Başkanlığına MHP’li bir meclis üyesini bildirmesinin kanuna aykırı bir durum olduğunu savunan Yağ, şunları kaydetti:
“Kanunun 28. Maddesine göre belediye meclis üyeliğinde bir boşalma olduğu taktirde boşalan üyelik hangi ilçe veya siyasi partiye ait ise davet edilecek üyenin de aynı ilçe ve siyasi partiden olması gerekiyor. Yedekteki meclis üyemiz Yasemin Çelik yerine MHP’den bir meclis üyesinin bu göreve davet edilmesine karşı tüm yasal haklarımızı kullanıp hakkımızı gasp ettirmeyeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2