banner6

Yanan evler 1 yıl içerisinde yapılacak

Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Aladağ'da evleri yanan vatandaşları dinledi. Demirtaş, evleri yanan vatandaşların evlerinin 1 yıl içerisinde yapılacağını ve hak sahiplerine teslim edileceğini söyledi.

Yanan evler 1 yıl içerisinde yapılacak

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Aladağ'da evleri yanan vatandaşları dinledi. Demirtaş, evleri yanan vatandaşların evlerinin 1 yıl içerisinde yapılacağını ve hak sahiplerine teslim edileceğini söyledi.

Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Aladağ’ı ziyaret etti. Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik tarafından karşılanan  Demirtaş’ın ilk durağı Aladağ yangınında evleri, ahırları ve depoları yanan vatandaşlar oldu. Vatandaşları ziyaret ederek onların sorunlarını dinleyen Demirtaş, evleri yanan vatandaşların evlerinin 1 yıl içerisinde TOKİ tarafından yapılacağını anımsattı.

KÖY HAYATI ÖNEMLİ

Köylülerin yaptığı organik ayran ikramını geri çevirmeyen Demirtaş, köy hayatının önemine dikkat çekti. Köylülerin üretiminin önemli olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Siz üretim yapmazsanız, şehirde yaşayanların yabancı menşeili ürünlere, organik olmayan gıdalara mahkum kalırlar. Bu nedenle şehirlere gitmemenizi istiyorum.” ifadelerini kullandı.

34 BİNA AHIR VE DEPO GÖRDÜ

Aladağ’da toplam 34 bina ahır ve deponun hasar gördüğünü belirten Demirtaş, “Aladağ’da ki yangında 14 binamız ağır hasarlı olarak görünüyor. 10’ar tane depo ve ahırları da hasar görmüş. Yani 14 bina, 10 ahır ve 10’da depo hasarlı Aladağ’da. Biz bunları tespit ederek kayıt altına aldık. Evleri hasar gören vatandaşlarımızdan 5-6 tanesinin ikamet sorununun olduğunu şimdi öğrendik. Onlara konteynır temini yapacağız. Çalışmalarını arkadaşlarımız yapacaklar.”diye konuştu.

YAPILAN BÜTÜN YARDIMLAR TAMAMLANDI

Yapılan bütün yardımların tamamlandığını işaret eden Demirtaş, “Onun dışında bütün ailelerin her türlü ihtiyaçları karşılanmış durumda. Hem eşya ve evle ilgili olarak, hem de barınma ile ilgili, iaşe ile ilgili AFAD üzerinden yapılacak olan bütün yardımlar tamamlanmış. Sadece konutla ilgili sıkıntılar var. Onunla ilgilide bir süreç devam ediyor. Bu süreç hasar tespitlerinin ilanı ve askı süresinden, itiraz süresinden sonra kesin hak sahipleri belli olacak. Bu isimleri AFAD’a bildirdikten sonra AFAD’da TOKİ’ye ödenek aktarımı yapacak.” şeklinde konuştu.

TOKİ PROJE ÇALIŞMALARI YAPIYOR

TOKİ tarafından yapılacak konutların 1 yıl içerisinde tamamlanarak hak sahiplerine teslim edileceğini kaydeden Demirtaş, “TOKİ’de bu arada proje çalışmalarını yapıyor. Projelerde bölgenin yöresel mimarisine, malzemesine uygun olarak, hem de burada yaşayan vatandaşlarımızın hayatlarına, yaşam biçimlerine uygun olarak proje çalışması yapacağız. Onlarda tamamlandığında, konutlarda inşallah seneye bu zamanlara kadar yapımı tamamlanır. Devlet olarak hak sahibi dediğimiz, mağdur olan vatandaşlarımızı evleri yanmış olsa da yalnız bırakmamak adına mağdur olmamaları adına Devletimiz elinden geleni yapmış olacak.” dedi.

ORMANLAR TEKRAR YEŞİLLENECEK

Yanan ormanlık alanların yeşillendirilmesiyle ilgili soruya ise Demirtaş, “O ayrı bir konu. Doğal seleksiyon  içerisinde düzenleniyor. Külün kalkması ve yanmış ağaçların temizlenmesi ile ilgili olarak bu süreci bekleyeceğiz. Eko sistemin yeniden canlanması için bir müddet beklemesi gerekiyor. O müddetler tamamlandığı zaman hazırlıklar yapılacak. Süre olarak bir şey söyleyemiyorum ama en yakın zamanda yapılacaktır. Tarlaları ağaçları yananların için ticari kayıpları içerisinde zarar tespit çalışmaları yapıldı ve ödemeler yapılır.” ifadelerini kullandı.  

AĞAÇLANDIRMA ARALIK AYINDA BAŞLAYACAK

Aynı soruya Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, “Aralık ayı gibi ağaçlandırma çalışmalarını yapmayı planlıyoruz.” dedi.

MAĞDUR VATANDAŞLAR SORU SORDU

Aladağlı mağdur vatandaşlar Demirdaş ve Akgedik’e merak ettikleri soruları sordu.

Mağdur vatandaşlar konteynır taleplerini şöyle aktardı;

“Bizler konteynırların bir an evvel gelmesini istiyoruz. Bir an evvel düzenimizi kurmak istiyoruz. Yağmurlar başladığı zaman burada rezil olacağız.”

KONTEYNIRLARIN YER TESPİTİ YAPILIYOR

Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, “Konteynırların kurulacağı yerleri tespit edeceğiz. Yarın inşaat çalışmasına engel olmayacak şekilde çalışma yapıyoruz.” diye konuştu.  

VATANDAŞLARIMIZI YALNIZ BIRAKMIYORUZ

Bakan Yardımcısı Demirtaş ise, “Yangında zarar gören vatandaşları yalnız bırakmamak adına tekrar geldim. Aladağ Belediye Başkanımızla birlikte konunun takipçisiyim. Konteynırlar hazır. Taşınıp gelecek.” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42