banner6

Yasaklara uymadılar

Dünyayı kasıp kavuran Korona virüsünden korunmak için alınan kararlar, konulan yasaklar Kurban Bayramı’nda çiğnendi. Vatandaş yine kurallara uymadı, yine yasakları tanımadı. Kurbanlıklar sokaklarda kaldırımlarda ulu orta yerlerde kesildi. O da yetmedi etler bile buralarda aynı şekilde parçalandı, sakatatlar ayrıldı. Kurbanlık almaya gelenler maske takma zorunluluğunu yine çiğnedi. Sosyal mesafe kuralları alt üst edildi. Kurbanlık satın almak için kurban satış noktalarına gelen vatandaşlar satıcılara mesafe sınırını aşarak yaklaştı ve üstelik de maskesizlerdi...

Yasaklara uymadılar

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Kurban Bayramı’nın ilk gününde kurban pazarlarında ilginç görüntüler oluştu. Bu yıl yasak olmasına rağmen kurbanlıkları gelişi güzel alanlarda kesenlerinde olduğu objektiflere yansıdı.

Adana’da Kurban Bayramı’nın ilk gününde vatandaşlar kurbanlık hayvanlarını almak için kurban pazarlarına sabah saatlerinden itibaren gelmeye başladı. Kurbanlıklarını seçen vatandaşlar pazarlıklarını tamamladıktan sonra satın alma işlemini gerçekleştirdi. Ardından ise kurbanlıkların alanlar kesim yerlerine hayvanlarını götürdü.

PAZARLIKLAR BU YIL TOKALAŞARAK YAPILMADI

Pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle vatandaşlar salgından korunmak amaçlı bu yıl kurbanlık alımlarını tokalaşarak yapmadı. Pazarlıklar karşılıklı sözlü olarak gerçekleşti. Sıkı pazarlıkların yapılmasının ardından belirlenen son fiyatta vatandaşlar kurbanlıklarını alarak Pazar yerinden ayrıldı. Vatandaşlar virüsten korunmak amaçlı tokalaşarak pazarlık yapmamalarının daha uygun olduğu yönünde görüş bildirdi.

AZ SAYIDA KURBANLIK GELDİ

Kurban pazarlarında bu yıl az sayıda kurbanlığın yer alması dikkatlerden kaçmadı. Her yıl tamamen dolan kurban pazarlarında boş yerlerin olduğu dikkatlerden kaçmadı. En düşük kurbanlık fiyatı 700 liradan başlayıp 2 Bin 500 liraya kadar çıktı. Kurbanlık satıcılarından Enver Dalmaç isimli satıcı, sabahın ilk saatinden itibaren kurbanlıklarının tamamını sattığını belirtti. Bu yıl pazarlara az mal geldiğini belirten Dalmaç, “Görüyorsunuz her yer boş. Korona virüsünde etkisiyle bazı kişiler mallarını satışa çıkartmadı. Mal az olunca elimizde ki mallarımızı erkenden satıp bitirdik” dedi.

VİRÜS ETKİLEDİ

Ellerinde kurbanlıkları bulunan satıcılar ise, “Kurban bayramının ilk günü talep az aslında. Mal az olunca birçok arkadaşımızın malları bitti. Bizim elimizde bulunan mallarımızda as kaldı bitmek üzere. Fiyatlar normal ama insanların alım gücü ve korona virüsü nedeniyle bu yıl böyle oldu. İnşallah gelecek yıl salgın belasından da kurtuluruz ve daha güzel bir bayram geçiririz.” ifadelerini kullandılar.

KURBANLIKLARIN BÜYÜK BÜLÜMÜ BİTTİ

Pazarın en uygun fiyatlı kurbanlıklarınıı sattığını söyleyen bir satıcı ise, “Mallarımız bitti ama insanların talebi üzerine 1 yaş ve üstü kuzularımızı görücüye çıkarttık. Küçükler 30 ila 40 kilo arasında et çıkıyor.   700 liradan başlıyor fiyatları. Alım gücü düşük olan vatandaşlar bu hayvanları tercih ediyorlar. Yoksa 1300 ve 1400 lira gibi fiyatlara en düşük hayvanlarımızı sattık. “ şeklinde konuştu.

İLGİNÇ TAŞIMA YÖNTEMLERİ

Pazar yerinde kurbanlıklarını alanların ilginç taşıma yöntemleri gerçekleştirildikleri görüldü. Kimileri araçlarının bagaj kısmına kurbanlıklarını kattı. Kimileri ise, araçlarının koltuklarının üzerinde kurbanlıklarını taşıtı. Kurbanlık taşıma işinden para kazananlarda oldu. Sepetli motosikletleri ile kurban pazarlarının bulunduğu yere gelen çok sayıda vatandaş kurbanları taşıyarak pazara kazanıp evlerine ekmek parası götürebildi.

EKMEK KAPSI AÇILDI

Kurbanlık taşıyan kişiler, “Kurban Bayramı nedeniyle bize de ekmek kapısı açıldı. Burada birçok arkadaşımız işsiz. Kurban bayramında satın alınan hayvanları taşıyarak ekmek paralarını kazanıyorlar. Kurbanlıkları motosikletimizin sepetliğinde güvenli bir şekilde gideceği yere götürüyoruz. Bu hizmetimiz karşılığında 15 lira ila 20 lira arasında ücret talep ediyoruz. Bizim içinde iyi oluyor, kurbanlık alan kişiler içinde.” ifadelerini kullandılar.

HALK SAĞLIĞINI HİÇE SAYDILAR

Kurbanlıklarını satın alanlar belediyelerin belirlediği kurban kesim yerlerine götürdükleri görüldü. Bazı vatandaşların ise, kurbanlıklarını satın aldıkları yerlerde kestirdikleri dikkatlerden kaçmadı. Yasak olmasına rağmen halk sağlığını ve çevreyi düşünmeyen çok sayıda vatandaş, kaldırımların yanı sıra parklarda, sulama kanalı çevrelerinde kurbanlıklarını kesti. Bazı vatandaşlar kanalların demir korkuluklarında ve ağaçlarında kurbanlıklarının derilerini yüzdü. Ortaya çıkan çirkin görüntüler, tepkiye neden oldu.

REGÜLATÖR KÖPRÜ ÜZERİNDE KESİMLER

Geçtiğimiz yıllarda regülatör köprü üzerindeki kaldırımlarda satışı yapılan kurbanlıkların bu yılda aynı yerde yerini aldıkları dikkatlerden kaçmadı. Köprü üzerindeki kaldırımları tamamen işgal eden hayvan sürüleri nedeniyle vatandaşlar yollardan yürümek zorunda kaldı. Köprü üzerinde kurbanlıkları kesen kişilerin olduğu görüldü. Köprünün üzerindeki kaldırımlar kan içerisinde kalırken, daha önceden kesilen hayvanların derilerinin de köprünün üzerinde durduğu dikkatlerden kaçmadı.

RAHATSIZ EDİCİ KOKULAR

Köprü üzerinden yayılan kötü kokular vatandaşları rahatsız etti. Ancak satıcıların bu rahatsızlık umurlarında olmadı. Kurbanlıkları satma telaşında olan satıcılar kimseye aldırış etmeden kesim işlemlerini devam ettirdi. Bazı satıcılar köprü üzerinde kesim yaptıklarının görünmemesi için kamyonetlerini kaldırıma yanaştırdıkları ve kesim işlemlerini kamyonetin kaldırım kısmında kalan noktalarında yaptıklarını görüldü.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI TARAFINDAN AFİŞ ASILDI

Kurban Pazarlarının girişlerine Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontroller Genel Müdürlüğü tarafından afişler asıldı. Asılan afişlerde, “Küpe numarasını sorgulayın, kurbanlarınızı güvenle alın” şeklinde ifadelerine yer verildi.

OTO YIKAMACILAR KESİM YERİ OLDU

Kurban pazarlarının yakınında bulunan oto yıkamalarda da kurban kesimleri gerçekleştirildi. 50 liradan gerçekleştirilen kesimlerin yapıldığı yerlere kurbanlıklarını getirenler kesimlerini yaptırdı. Belediyelerin belirlediği kesim yerlerine de vatandaşlar ilgili gösterdi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER