banner6

'YASTAYIZ"

Hekimler, saldırıyı Ata'ya şikayet etti

'YASTAYIZ
'YASTAYIZ"

 

   ADANA (İHA) - Adana'da sağlık çalışanları, Op. Dr. Ersin Arslan'ın bıçaklı saldırı sonucu öldürülmesini yürüyüş yaparak protesto etti. 

 Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi önünde buluşan sağlıkçılar Atatürk Parkı'na kadar yürüdü. Eyleme sivil toplum kuruluşları da katılarak destek verdi.  

  Hekimler Atatürk anıtına, "Yastayız" yazılı çelenk bırakarak basın açıklaması yaptı. 

  Açıklamayı okuyan Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, "Sevgili Atatürk, Tıp veya hekimlik bir zamanlar tüm mesleklerin en çok saygı duyulanıydı. Mesleğimizin sırrı ise dokunmaydı. Bu yaptığımız tedavinin en önemli parçasıydı. Bugün ise tıp veya hekimler hastalıkları etmek için akla bile gelmeyecek pek çok teknolojiye sahip olmasına rağmen, her geçen gün saygınlığını yitirmekte ve saldırıya uğramaktadır. Çünkü mesleğimizin genetiğiyle oynadılar. Bizim sağlık vermek, can vermek için

dokunduğumuz hastalar veya yakınları artık bizlere dokunmaya başladı. Ama bu sefer ki dokunmalar farklı. Bizlere sözleriyle, bazen elleriyle, bazen sopalarıyla, bazen silahlarıyla, bazen de bıçaklarıyla dokunuyorlar. Bir zamanlar kutsallık atfedilen eller, gözler ve beyinler artık yara saracağına yaralanıyor veya öldürülüyor" dedi.  

  Atatürk'ün "Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz" sözünü hatırlatan Dr. ÖVkten, şunları kaydetti: 

  "Bugün ise bizleri Türkiye Cumhuriyeti hekimleri olarak artık hasta bakmak istemiyoruz. Artık ameliyat yapmak istemiyoruz. Artık mutsuzuz. Artık çalışmak istemiyoruz. Artık mesleğimizi sevmiyoruz. Eskiden çok sevdiğimiz mesleğimizi bırakmak noktasına geldik. Çünkü; iyileştirmek için gece gündüz çalıştığımız, çocuklarımızın nasıl büyüdüğünü bile bilemediğimiz, yeri geldiğinde onlardan daha çok acı çektiğimiz bizler artık can verdiğimiz eller tarafından artık katlediliyoruz. Hizmet verdiğimiz insanlar

bizlerin katilleri oldu. Artık sözün bittiği noktadayız. Çünkü ölüyoruz."  

  Sağlık çalışanları basın açıklamasının ardından dağıldı. 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42