banner6

Yayalar nereden geçecek?

Yaya geçitlerinde durarak yolcu indirip bindiren toplu taşıma aracı sürücüleri insanları bıktırmış durumda.

Yayalar nereden geçecek?

Bayram BULUT/ ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) - Toplu taşıma araçları kent trafiğini tehlikeye atarak gelişi güzel şekilde durak dışı yol ortasında yolcu indirip bindirmeye devam ediyor.

Kent trafiğinde sıkça şikayet konusu olan toplu taşıma araçları kural tanımamaya devam ediyor. Trafiğin işlek olduğu ana yollarda aniden durarak yolcu indirip bindiren dolmuş ve özel halk otobüsleri şoförleri bulunuyor. Kazaya davetiye çıkartan toplu taşıma aracı sürücüleri kendilerini uyaran vatandaşlar ve sürücülere de tepki gösteriyor.

ARAÇLARDA YOLDAN GEÇEMİYOR

Son olarak D-400 Karayolu Seyhan Oteli civarında bulunan yolda ve Türk Kışı kavşağında bu sürücüleri görüntüledik. Gizerler okulunun bulunduğu ara sokak girişinden başlayarak özellikle yaya geçitlerinde durarak yolcu indirip bindiren toplu taşıma aracı sürücüleri, yayaların karşıdan karşı geçmesine engel oluyor. Aynı zamanda ana yoldan geçen araçlar ve okulun ara sokağından çıkan araçlar bu sürücüler nedeniyle sıkıntı yaşıyor.

GÖRÜNTÜLEDİK

 Yolcu indirip bindirilen yaya geçinin hemen 2 metre ötesinde durakları olmasına rağmen ısrarla yaya geçidi ve yol ortasında yolcu indirip bindiren sürücüler trafik akışını olumsuz etkiliyor. Durak önünün bomboş olmasına rağmen durağa girmek yerine yaya geçidinde durarak yolcu indirip bindiren sürücüleri saniye saniye görüntüledik.

ARAÇLARIN ARKASINDAN DOLAŞIP KARŞIYA GEÇİYORLAR

Türk Kuşu Kavşağı’ndan karşıya geçer geçmez yaya geçidinde durup yolcu alan sürücüleri de görüntüledik. Duraklarına varmadan yaya geçidinde araçlarının kapısını açarak yolcuları indiren sürücüler yayalara yeşil ışık yanmasına rağmen karşıdan karşıya geçmelerine engel oluyor. Yayalar dolmuş ve otobüslerin arkasından ya da önünden dolaşarak karşıya geçebiliyor. Bazı mavi özel halk otobüsü sürücülerinin ise kavşakta kırmızı ışıkta beklerken yolcu aldıkları görüldü.

TÜM YOLLARADA DURUM AYNI

Yaşanan bu durum kentin tüm yollarında yaşanıyor. Durak dışı yerlerde yolcu indirip bindiren sürücülerin aniden fren yaparak durması arkada seyreden araçların kazalara karışmasına neden oluyor. Yayalar ve sürücüler yaşanan bu durumdan şikayetçi olduklarını belirtti. Konuyu 153’e bildirmelerine rağmen hiçbir işlem yapılmadığını savunan vatandaşlar, bu sürücülere göz yumulduğu için yaşanan durumun tekrar ettiğini aktardı.

ŞİKAYETLER SONUÇ VERMİYOR

Karşıdan karşıya geçemeyen yayalar da, “Gelip  yaya geçidinde duruyorlar. Çıkmasını bekliyoruz. Yada aracın arkasından dolaşıyoruz. Yolcu indirip bindirmenin yasak olduğunu söylediğimizde size ne diyip bize tepki bile gösterenler oluyor. Çok agresif tavırlar sergiliyorlar. İnsan hayatının emanet edildiği toplu taşıma şoförlüğü yapacak kişilerin belli kriterlerinin olması lazım. Gerekirse eğitimler verilip öyle işe alınmalılar. Önüne geleni toplu taşıma aracı şoförü yaparsanız sonuç bu olur ne yazık ki.

ADANA VALİSİNİN BU İŞE EL ATMASI GEREKİYOR

Şikayetleri 153’e yapın diyorlar. Yapıyoruz ancak hiçbir işlem uygulandığını görmüyoruz. Kooperatifleri arayıp şikayet ediyoruz yine bir sonuç alınmıyor. Huylu huyundan vazgeçmiyor. Bu iş kooperatiflerle olmuyor ne yazık ki. Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüsleri görüyoruz. Tamam onlarda kurallara harfiyen uyuyor diyemeyiz ancak durak dışı yolcu indirip bindirmiyorlar. Yaya geçitlerini işgal etmiyorlar. Sayın Adana Valimiz ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanımızın artık bu önemli konuya bir el atmaları gerekiyor. Yoksa kentteki bu sorun asla bitmeyecektir” şeklinde konuştular.

CESARETİ KİMDEN ALIYORLAR

Yolda seyir halinde olan sürücüler ise, “Yolda ilerlerken aniden önümüze bir dolmuş yada otobüs çıkabiliyor. Bir süre sonra önümüzde giden bu araçlar durak olmamasına rağmen aniden duruyor ve yolcu alıyor. Hatalı olmalarına rağmen hiç arkalarına bile bakmadan aynı hareketleri tekrarlayarak yollarına devam edenler oluyor. Bazıları da korna çalarak uyardığımızda bizlere hakaret vari kelimeler kullanıyor ve kimi zaman saldırmaya yelteniyorlar. Bu kişiler bu cesareti kimden alıyorlar anlamış değiliz. Bu duruma kentin yöneticilerinin acilen bir çözüm bulmaları gerekiyor. Aksi takdirde trafik kazaları bu kişiler yüzünden artarak devam edecektir” ifadeleri kullandılar.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER