banner6

Yazar öğrenci buluşması

Türkiye Cumhuriyet’i Milli Eğitim Bakanlığı’nın hayata geçirdiği “ Şehrimin Bilinmeyen Kalemleri “ projesi ilgi çekerek sürüyor.

Yazar öğrenci buluşması

  ADANA (İLKHABER) Türkiye Cumhuriyet’i Milli Eğitim Bakanlığı’nın hayata geçirdiği “ Şehrimin Bilinmeyen Kalemleri “ projesi ilgi çekerek sürüyor.

      Projenin amacı , projeye ortak olan okullar kendi şehirlerindeki yerel yazar ve şairler hakkında bilgi toplamak , onları paylaşıp duyurmak ve şair ile yazarlarla söyleşi yapmak , öğrencilerin edebiyata olan ilgisini arttırmak , Türkçe dilini daha etkin ve doğru kullanılmasını sağlamak. Bu çerçevede gerçekleştirilen etkinliğe Türkiye ‘ den 10 il ile Azerbaycan ‘dan 1 ilin ortaokulu öğrencileri katılıyor.

     2020 Ekim ayından bu yana çeşitli illerde yapılan “ Şehrimin Bilinmeyen Kalemleri “ projesi etkinliğinin Adana ayağı buluşması ise geçen Nisan ayında Şambayadı Şehit İsmet Fatih Alagöz Ortaokulu’ nda yapıldı. Online olarak düzenlenen etkinliğe projeye  ortak olan okullardan yaklaşık 60 öğrenci katıldı. Etkinlikte Şambayadı Şehit İsmet Fatih Alagöz Ortaokulu Sosyal Bilgiler öğretmeni Özer Boran , yerel eğitimci yazar ve şair Betül Köker ile Mehmet Esat Halaçoğlu; öğrencilere proje , şair ve yazarlar hakkında bilgi verdi.

     Şambayadı Şehit İsmet Fatih Alagöz Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Özer Boran, projenin 2020 yılı Ekim ayından beri süre geldiğini, her etkinliğin ise bir başka ilde hayata geçirildiğini ifade etti.

   Projenin Mayıs 2021‘in son haftasında Bilecik’te yapılacak buluşmayla sona ereceğini belirten Boran sözlerini şöyle tamamladı:

 “Bilindiği gibi her şehrin değerli yazarları ve şairleri vardır. Ülkemiz tarafından tam manasıyla tanınmamıştırlar. Şehirlerimizdeki bilinmeyen bu değerli kalemleri araştırıp, ülkemizde tanınmalarını sağlamak amacındayız. Projeye ortak olan okullar kendi şehirlerindeki yerel yazar ve şairler hakkında bilgi toplayıp, paylaşıp bu kalemlerin tanıtılmasını sağlıyor. Yazarlarla söyleşi yapmak, öğrenci-yazar buluşmasını sağlamak, öğrencilerin edebiyata olan ilgisini arttırmak ve ortak ürünler ortaya koymasını sağlamak ; bunu yaparken de web 2.0 araç ve teknoloji kullanım becerisi kazandırmak, dil becerilerini geliştirmek okul içerisinde yerel yazarları ve şairleri tanıtan panolar oluşturmak, öğrencilerin işbirliği içinde dijital kitaplar, kataloğlar, tasarım yapmalarını sağlamak, ortak müfredat kapsamında yaparak yaşayarak, örnek rol modeller ve örnek olaylarla öğrencileri karşılaştırmak edebi yeteneklerini ortaya çıkarmak projemizin nihai amacıdır.”

Description: 20-04-2021

Description: 20-04-2021

Description: 20-04-2021

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42