banner6

“Yeni Yıl Yeni Umutlar Olsun, Her Oyuncak Bir Tebessüm Olsun” kampanyası başladı

Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği tarafından her yıl lösemi hastası çocuk için düzenlenen, “Yeni Yıl Yeni Umutlar Olsun, Her Oyuncak Bir Tebessüm Olsun” adlı kampanya bu yılda devam ediyor.

“Yeni Yıl Yeni Umutlar Olsun, Her Oyuncak Bir Tebessüm Olsun” kampanyası başladı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği tarafından her yıl lösemi hastası çocuk için düzenlenen, “Yeni Yıl Yeni Umutlar Olsun, Her Oyuncak Bir Tebessüm Olsun” adlı kampanya bu yılda devam ediyor.

Lösemi hastası çocuklar için oyuncak toplamayı ön gören kampanya kapsamında her yılbaşı gecesi Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği tarafından lösemi hastası çocuklara toplanan oyuncaklar, hastane odalarında ve hasta çocukların evlerinde çocuklara ulaştırılıyor. Bu önemli çalışmayı bizzat organize ederek dağıtımını kendisi Noel Baba kıyafeti giyerek dağıtan Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, çocukların yüzünde tebessüm oluşturuyor.

Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, “Yeni Yıl Yeni Umutlar Olsun, Her Oyuncak Bir Tebessüm Olsun” kampanyalarının bu yılda devam ettiğini söyledi. Hasta çocukların tedavisinde moralin önemine dikkat çeken Başkan Yücel, kendilerinin bunu yapmak için dernek gönüllüleri ile birlikte gece gündüz demeden çalıştıklarını anlattı.

Tüm herkesi kampanyalarına destek vermeye devam eden Başkan Yücel, “Bir yılı daha geride bırakıyoruz. Yeni yıl da hediyeleriniz ile lösemi hastası çocuklarımızı mutlu etmeye, yüzlerinde tebessüm olmaya ne dersiniz? Birçok hastalığın tedavisinde olduğu gibi lösemi hastalarının tedavisinde moral ve motivasyonun önemi çok büyük. Çocuklarımızın yüzlerinde tebessüm olmak isterseniz oyuncak kampanyamıza desteklerinizi bekliyoruz. Yeni Yıl Yeni Umutlar Olsun. Bir Oyuncak Bir Tebessüm Olsun. Kampanyamızı arkadaşlarınızı davet ederek de destek olabilirsiniz” dedi.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgilide değerlendirmelerde bulunan Başkan Yücel şunları söyledi;

“Türkiye'nin de tarafı bulunduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre "Çocuğun yüksek yararı, yaşama hakkı, katılım hakkı, ayırım gözetmeme, güvenli bir ortamda büyüme hakkı" şeklinde temel ilkeler üzerinden yükümlülükler belirlenmiştir.  Sözleşme, devletleri çocuk haklarına saygı duymaya davet etmekte, bu hakların korunmasına yönelik pozitif ve bu hakların ihlal edilmemesi için de yükümlülükler getirmektedir. Çocukların sağlıklı gelişimi için uygun sosyo-ekonomik şartları oluşturmak temel yapısal reformlarla mümkündür. Çocukların yaşam hakkını savunmak ve çocuklara yönelik hak ihlalleri ile mücadele etmek, çocukların sağlıklı gelişimini sağlamak en temel insani sorumluluktur. Bu temel de toplumsal yapıda ki sosyo-ekonomik eşitsizliğin en büyük mağduru olan çocukların sağlıklı gelişimi, öncelikle çocuğun birey olarak kabul edilmesi, çocuğun yüksek yararının gözetilmesi, çocukların maruz kaldığı sosyo-ekonomik ayrımcılığın ortadan kaldırılması, dezavantajlı çocukların sosyo-ekonomik ihtiyaçlarının kamu tarafından sağlanması, suça karışmış çocukların sonuç odaklı ceza adaleti yerine sorunun kaynağının tespitinin yapılması ve suça karışmasını engelleyici yapısal reformların yapılması, sosyal yaşamın tüm alanlarında ki katılımın sağlanması ile mümkündür.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42