banner6

Yerel halk ve göçmenleri kaynaştıran merkez

Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Göç ve Göçmen İşleri Şube Müdürlüğü Koordinasyon ve Uyum Merkezi’nde Adana’da ikamet eden göçmenlerin mesleki, eğitim, sosyal hizmet, psiko sosyal ve hukuksal alanda gelişmeleri ve kaynaşmalarını sağlamaya yönelik çalışmalar yapılmaya devam ediyor.

Yerel halk ve göçmenleri kaynaştıran merkez

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Göç ve Göçmen İşleri Şube Müdürlüğü Koordinasyon ve Uyum Merkezi’nde Adana’da ikamet eden göçmenlerin mesleki, eğitim, sosyal hizmet, psiko sosyal ve hukuksal alanda gelişmeleri ve kaynaşmalarını sağlamaya yönelik çalışmalar yapılmaya devam ediyor.

Aynı zaman da Uyum Merkezi’nde Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iş birliği ile eğitici ve öğretici anlamda yerel ve göçmen toplulukların kaynaşmasına ve uyum içinde çalışmasına olanak sağlayan faaliyetlerde bulunuluyor. Son olarak ise Uyum Merkezi’nde bu çalışmalar kapsamında göçmenlerin yerel halk ile kaynaşması ve uyumuna yönelik Teraryum Atölyesi çalışma etkinliği düzenlendi.

RIZA METE KATILDI

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Göç ve Göçmen İşleri Şube Müdürlüğü Koordinasyon ve Uyum Merkezi binasında gerçekleşen Teraryum Atölye çalışmalarına Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Doktor Rıza Mete’de katıldı. Rıza Mete, çalışmaları gerçekleştiren yerel halk ile göçmenlerin yanlarına giderek bu çalışmalarda neler yaptıklarına dair sohbetler etti.

ADANA’YA HOŞ GELDİNİZ

Hoş sohbetlerin gerçekleştiği  atölye çalışmasında göçmenlere yönelik bir konuşma yapan Rıza Mete, “Hepinize Türkiye’ye Adana’ya hoş geldiniz diyorum. Biz Adana Büyükşehir Belediyesi olarak yaşandığınız sıkıntılar olan, barınma, iş ve diğer sorunlarınızı biliyoruz buna çözüm üretmeye çalışıyoruz. Biz size insani gözle bakıyoruz. Hiçbir zaman ekonomik gözle sizlere bakmadık.

SİZİ BİR DOST, BİR KARDEŞ GİBİ GÖRDÜK

Sizi bir yük gibi bir sıkıntı gibi görmedik, sizi ortak bir kültürün bir dostları gibi bir kardeş gibi gördük. Gönül isterdi ki bu sıkıntıyı yaşamayaydınız, ülkenizi terk etmeyeydiniz, evinizden sıcak yuvanızdan ayrı kalmaydınız ama uluslar arası kavga. Uluslar arası çatışmalar sizi bu noktaya getirdi. Bu konuda üzgün olduğumu belirtmek istiyorum.” dedi.

AÇILAN İLK YOL

Meslek öğretmenin, iş öğretmenin, ekonomik bağımsızlığa açılan ilk yol olduğuna dikkat çeken Mete, “Önümüzdeki süreçte sizin geleceğinizle ilgili bizimde yapacağımız tabiî ki çok şeyler var. Ama bu günden başladığımız kültürel yakınlık, bu kültürel sıcaklık, size meslek öğretmek, iş öğretmek, ekonomik bağımsızlığınızı kazanmanız için ilk yol olduğunu düşünüyorum. Sizin barınmak, beslenmek, sağlık talepleriniz var. Bunları tesis etmeye çalışacağız.” şeklinde konuştu.  

YENİ BİR KAPI AÇILACAK

Meslek öğrenmek, ekonomik kazanç elde etmeleri için ve  Türk toplumuna entegrasyon ile yeni bir kapı olacağını düşündüğünü anlatan Mete, “Bugün burada bir manada meslek öğrenmek, ekonomik kazanç elde etmenizin Türk toplumuna entegrasyonunuzla yeni bir kapı olacağını düşünüyorum. Bizim sizinle bir coğrafya bir kader birliğimiz var. Ben Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı olarak Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karalar’ın selamını getirerek bu konuda çözüm üreteceğimizin sözünü veriyorum. Çıktığımız dostluk yolunda hepinize hoş geldiniz diyorum. El ele omuz omuza durursak her şeyi başarabileceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

HATIRA FOTOĞRAFLARI ÇEKTİRİLDİ

Türkçe yapılan konuşma çevirmenler tarafından çevrilerek göçmenlere anlatıldı. Hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından Mete Uyum Merkezi’nden ayrıldı.

KURUMLAR VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİ

Öte yandan Göç ve Göçmen İşleri Şube Müdürlüğü  Koordinasyon  Göçmen Uyum Merkezi mevzuat dahilinde gerçekleşen faaliyetler kapsamında, sağlık, eğitim, sosyal hizmet, hukuksal alanda psikolojik ve sosyolojik anlamda Adana’da yaşayan göçmenlere danışmanlık yapılıyor. Bu danışmanlığın yanı sıra kurumlara rahatlıkla erişebilecekleri hizmetleri de uyum merkezi sunuyor. Uyum Merkezi tarafından bu hizmetler yapılırken, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve kurumlarla da çalışılıyor.    Uluslar arası Göç Örgütü ve Uluslar arası Çalışma Örgütü ve ASAD ‘da çalışılan kurumların arasında yer alıyor.

KURSLAR DÜZENLENİYOR

Ayrıca merkezde kurslarda düzenleniyor. Kurslarda dil eğitimi veriliyor. Ayrıca dikiş nakış kursu, bilgisayar kursu, çocuklar için bitki dikimi ve teraryum çalışmaları yapılıyor. Çocukların kaynaşması ve eğlenceli vakit geçirecek anlar yaşatılıyor.  Ayrıca Sinema etkinlikleri de kurs kapsamında düzenleniyor. Dezavantajlı hassas gruplara yönelik özel rehabilitasyon merkezi bulunuyor.  Öncelikli olarak okula destek kapsamında “Haklarımı Biliyorum” ismiyle bir takım faaliyetlerde yapılıyor.

2020 YILINDA DA ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

Uyum ve Koordinasyon Merkezi’nde öncelikli faaliyetler arasında göçmen topluluklarla, yerel toplulukları bir araya getirmek bulunuyor. Atölye çalışmalarında bunlar hedefleniyor.  2020 yılında da çalışmalarına devam edecek Uyum Merkezi’nde yapılan kursların tamamen ücretsiz olduğu öğrenildi. Belediye’nin olanaklarıyla gerçekleşen kurslarda yerel halktan yüzde 50, göçmenlerden de yüzde 50 kişi sayısı yer alıyor.

KURSLARA KATILANLARA SERTİFİKALARDA VERİLİYOR

İran, Irak, Afgan, Türkmen, Suriyeli, Türkmenistan, Tataristan’dan gelen ülkede ki göçmenlere genelde kurslarda yer alıyor. Kurslara katılanlara aynı zamanda sertifikaları da veriliyor. Halk Eğitim ve İş-kur gibi kurumlarla da iş birliği içerisinde çalışılıyor.

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER