banner6

Yeşil alan tartışması

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 Yılı Mali Bütçesi  görüşmelerinde mecliste  Ak Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı ve CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan arasında yeşil alan konusunda tartışma yaşandı.

Yeşil alan tartışması

 Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 Yılı Mali Bütçesi  görüşmelerinde mecliste  Ak Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı ve CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan arasında yeşil alan konusunda tartışma yaşandı. Gülaçtı, Adana’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 0,65 metrekare olduğunu söyledi.

Ak Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, Adana’da 0,65 metrekare kişi başına düşen yeşil alan miktarının olduğunu belirtti. Gülaçtı, yeşil alanda için ise yüzde 18’lik bir bütçe artışı ön görüldüğünü savundu. CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan ise, yeşil alanların Adana’da az olduğu söylendiğine dikkat çekerek, “Allah aşkına arkadaşlar hani geriye dönük bir değerlendirme, eleştiri yapmak tartışmak değil niyetim ama bugün 2-2,5 yıl öncesine döndüğümüzde Adana’da ki yeşil alan miktarı bugünkünden fazla mıydı? . Yani bugün mü ortaya çıktı bu sorun, bunu Adana için eleştiri olarak getirirsek, eksiklik olarak getirirsek doğrudur. Ama bugün ki yönetime doğru eleştiri olarak getirirseniz doğru değildir. 30 - 40 yıldır arttırılamamış yeşil alanları siz 2,5 yılda niye arttıramadınız diyorsunuz.”  dedi.

2021 YILI BELEDİYE GELİRLERİ

İlk konuşmayı yapan Ak Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, 2021 yılı belediye gelirlerinden bahsetti. 2021 yılında gerçekleşen 2 milyar 60 milyonluk belediye gelirlerinin yaklaşık 1 milyar 460 milyon lirası İller Bankası ve diğer devlet kalemlerinden, 350 milyon civarında gayrimenkul satışlarında oluştuğunu anlatan Gülaçtı, “Yani belediyemizin kendi ürettiği gelir oranı yüzde 10 bile değil.  Bütçeyi oluşturmamıza taban sağlayan performans kitapçığında, Gençlik ve Spor Daire Başkanlığının bütçesi içerisinde Basın Yayın Müdürlüğüne ayrılan tutar 34 milyon 800 bin TL. Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığına ayrılan bütçe 21 milyon 928 bin TL. Peki reklam bütçesi ne kadardı? 35 milyon. Demek ki deprem kuşağında olan Adana’mızda reklam yapmak kentsel dönüşüm yapmaktan daha önemli. Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı’nın 2020 yılı bütçesi 16 milyon 690 bin TL. İstenilen artış oranı yaklaşık yüzde 30. Ama aynı dönemde reklam bütçesinde ki artış yüzde 90 ve tam 13 milyon TL. 2022 yılı içinde park ve bahçeler 251 milyon TL para harcayacak. Geçtiğimiz yılki bütçede ne kadar 213 milyon TL artış yüzde 18. Geçen yıl ki bütçe büyük bir gerçekleşme oranı ile harcanmış olmasına rağmen merkezi parklarınız hariç birçok parkın ne halde olduğu ve rutin temizlik hizmetlerinin bile yapılamadığı hepimizin malumu.” diye konuştu.

YELİŞ ALAN ORANI

Yeni üretilen yeşil alan oranının neredeyse olmadığını savunan Gülaçtı, “Yeni üretilen yeşil alan oranı ise neredeyse yok. Bakın bir bilgi notu düşeyim İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 7,57 metrekare bu rakam Ankara’da 5,2 metrekare, İzmir’de 5,3 metrekare hemen yanı başımızda Gaziantep’te ise tam tamına 26,7 metrekare. Peki sizce Adana’da bu rakam ne kadar? 0,65 metrekare kişi başına düşen yeşil alan miktarımız. Ama biz ne yapıyoruz yeşil alanlar için yüzde 18’lik bir bütçe artışı ön görüyoruz. Bunu öngörürken de reklam için yüzde 90’lık bir artış yapıyoruz.  2019, 2020 ve 2021 yılları nasıl Adana’mız için kayıp olduysa gözüken o ki 2022 yılı da kayıp olacaktır.” ifadelerini kullandı. 

 BÜTÇEDE YÜZDE 24 BİR ARTIŞ

Gülaçtı, bütçede yüzde 24 bir artış istendiğini söyledi. Mevcut yönetimin geçen iki yıldan yaklaşık yüzde 24 daha fazla para harcayacağını ve daha fazla hizmet üreteceğini söylediğini dile getiren Gülaçtı, “Adana Belediye bütçesini onaylarken öncelikle 2019-2020-2021 bütçe rakamlarını hatırlayıp hafızamızı tazeleyerek başlayalım. Sayın Karalar yönetimi 2019 Mart ayında teslim aldığı bütçe 2 milyar 350 milyon TL. 2020 yılında ne kadar bir bütçe kullanmış 2 milyar 436 milyon TL. 2021 yılındaki bütçe rakamı ise 2 milyar 510 milyon TL. Toplamda gider kalemi 7 katrilyon üzerinde yani 7 milyar 296 milyon TL. 3 yılı aşkın sürede Adanalıların eski tabirle yaklaşık 7 katrilyon parasını yöneten Sayın Karalar yönetimi 2022 yılı için hazırladığı bütçede ise 3 milyar 99 milyon liralık bir gider bütçesi onayı istiyor. Yani yüzde 24 bir artış söz konusu. Yani özetle diyor ki mevcut yönetim ben geçtiğimiz iki yıldan yaklaşık yüzde 24 daha fazla para harcayacağım ve daha fazla hizmet üreteceğim. Bu rakamlar çok önemli çünkü Adanalıların geçen süreçte bu rakamlarla neler yapıldığını ve önümüzdeki süreçte neler yapılacağını izleme, denetleme, sorgulama hakkı var.”  dedi.

KANGRENLEŞMİŞ SORUNLAR

Hizmetleri değerlendiren Gülaçtı, “Bu üç yılını aşkın süreçte bir tane yeni bulvar açılmamış, bir tane yeni yol yapılmamış, Adana’mızın artık kangren haline gelmeye başlayan trafik sorununu çözmek adına yeni bir proje ile tek bir fiili adım atılmamıştır. Önceki dönemden kalma projelerin ise hemen hemen birçoğu atıl durumda çok az bir kısmında ise biri bitirildi diğeri aylardır son aşamasının gelmesini bekliyor. 2,5 yılı aşkın 3 yıla yakın sürece buradan sürekli söyleyerek kamuoyuna açıklamalar yaparak sayın Karalar ve yönetimine yaptırabildiğimiz yüzde 70’i bitmiş halde aldıkları Girne Bulvarı Köprüsü ve şuanda hala son aşaması bitmemiş yüzde 80’i bitmiş olarak devraldıkları otoban bağlantı noktaları. Emin olun bizler sürekli olarak bu konularda söylem üretmesek gidip ilgili yerlerde videolar çekip kamuoyuna sunmazsak bu kürsüden bunları ısrarla dile getirmesek Adanalıların hakkını aramasak bunlarda bitirilmeyecekti. Çünkü açıkça ifade etmeliyim ki bu yönetimin bu şehre hizmet üretme gibi bir niyeti yok.” diye konuştu.

ATIL PROJELER

Geçmiş dönemden kalan onlarca projenin atıl halde beklediğini savunan Gülaçtı, “Trafik sorunu için, yeni stadyuma ulaşım için çok önemli bir noktada olan buradan defalarca dile getirdiğimiz kocaman bir bulvar İlim Yolu Bulvarı topraktan geçilmiyor. Tek çivi çakılamadı.  Hükümetimizin ve Cumhur İttifakımızın inisiyatifiyle alınan kararlar olmazsa Adana’mızı 5 yılda 50 yıl geriye götürmüş olarak teslim edecek durumda. Devlet Bahçeli Köprüsü’nün teslim alınması ile hem trafik anlamında büyük bir rahatlama hem de gerçekleşecek, hem de bu proje için Büyükşehir Belediye bütçesinden çıkacak olan tutar belediye kasasında kalarak önemli bir ekonomik katkıda devletimiz tarafından Adana Büyükşehir Belediyesine ve vatandaşlara katkı sağlamış olacak.”şeklinde konuştu.

SEYHAN: GEÇMİŞ DÖNEMDE YEŞİL ALAN MİKTARININ BUGÜNDEN FAZLA DEĞİLDİ

Gülaçtı’nın ardından konuşan CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan ise, yeşil alanların Adana’da az olduğu söylendiğine dikkat çekti. Geçmiş dönemde yeşil alan miktarının bugünden fazla olmadığını dile getiren Seyhan, “Allah aşkına arkadaşlar hani geriye dönük bir değerlendirme, eleştiri yapmak tartışmak değil niyetim. Ama bugün 2 -2,5 yıl öncesine döndüğümüzde Adana’da ki yeşil alan miktarı bugünkünden fazla mıydı?. Yani bugün mü ortaya çıktı bu sorun, bunu Adana için eleştiri olarak getirirsek, eksiklik olarak getirirsek doğrudur. Ama bugün ki yönetime doğru eleştiri olarak getirirseniz doğru değildir. 30 - 40 yıldır arttırılamamış yeşil alanları siz 2,5 yılda niye arttıramadınız diyorsunuz. Senin senelerdir 1 metre kare arttıramadığının hesabını şimdi benden mi soracaksın? .  Bunu arttırabilirsin, bunu arttırmanın yolu nedir? Yapılaşmanın dışında ki alanlar zaten yeşil alandır. Kent merkezinde yeni alan yaratmanın imkanı nedir?, Yıkacaksın oraları yeşil alan yapacaksın. Bu da bir kamulaştırma sorunudur. Sadece büyükşehir değil ilçe belediyelerinin de sorunudur. Ozan Bey’in söylediği gibi arsa satışlarını verdik, tamamını vermedik dedi bunu kabul etmesi de güzel bir şey. Defalarca bu eleştirileri yaptığımız zaman burada kabul edilmiyordu. Bir kısmını verdikte ne oldu satabildiniz mi diyor. Satılamıyor peki neden satılamadığını siz de biliyorsunuz. Keşke onu da söyleseydiniz. Çünkü o arsaların üzerinde geçmişten beri devam eden icra sorunları var. Kaldırılamayan temlikler var. Bunlar elbette ki kaldırılacaktır. Sen bu arsa satışının onayını vererek sanki bağ bağışlamış gibi bir izlenim veriyorsunuz da yok böyle bir şey. Burada söz söylemeniz gereken yer arsaların neden satılamadığı değil, belediyenin bütün gayrimenkulleri üzerinde neden icra olduğudur. Sormanız, sorgulamanız gereken yer burasıdır. Neden hepsi icralık?. Bu noktaya nasıl geldi?.” şeklinde konuştu.

 BÜTÇE MECLİSİN ZORUNLU EN TEMEL GÖREVLERİNDENDİR

CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan bütçelerin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin zorunlu en temel görevlerinden olduğunu söyledi. Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son oturumunda konuşan CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan, 2022 yılı mali bütçesi hakkında bilgiler verdi. Komisyon ve meclis üyelerine teşekkürlerini sunan Seyhan, “Reddedilmesi söz konusu değil gerekirse tadilen kabul edilir. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin zorunlu en temel görevidir bütçenin hazırlanması. Dolayısıyla bu süre içerisinde performanstan başlayarak bütçeye kadar hazırlık yapan idaremizin ilgili birimleri ile bu süre içerisinde günlerce çalışmalarını sürdüren komisyon ve meclis üyelerimize de ayrı, ayrı teşekkür ediyorum. Performans ve ona bağlı olarak gerçekleşen bütçe, temel oluşturan stratejik plandır. Yani biz yeni yönetim olarak, yeni dönem olarak, bizler meclis olarak göreve başladığımızda bir 5 yıllık görev süreci içerisinde bir hedefler silsilesi olarak önümüze konulan stratejik planlardı. Dolayısıyla her yıl gündeme getirdiğimiz ve gelen performans planları da, bu stratejik plan üzerine oturtularak gelişir.” dedi.

STRATEJİK PLAN DIŞINDA OLMAYAN BİR ÇALIŞMA

Yani stratejik plan dışında olmayan bir çalışmayı, bir projeyi zaten performans plan içerisine koyamayacaklarını anlatan Seyhan, “Bu stratejik plan gündeme geldiğinde, değerlendirildiğinde bu yönde tartışmalar yapıldı. Yeterliliği ya da yetersizliği konusunda eleştiriler de yapıldı. Ama o süreçten bugüne kadar geldiğimiz zaman önemli olan neler vaat edilebileceği değildir. Önemli olan gerçekleşmesi mümkün olabilecek şeylerdir. Yani biz stratejik planda da hedefler koyarken, nelerin elinizde ki bütçeye bakarak geçmişten size devreden ve bundan sonra da olası gelirlerinizi dikkate alarak neyin mümkün olup olamayacağını gerçekçi bir biçimde, objektif bir biçimde ele alarak performansları hazırlarsınız. Yoksa Mega proje denilebilecek projeleri performans planına koymak, yazmak hiç sorun değil. Onu koyarsınız. Faaliyet raporuna geldiğiniz zaman da onun hesabını vermek zorunda kalırsınız. Ne kadar bütçe varsa önünüze o kadar da harcama planı koyarsınız. Bu süre içerisinde Adana’da ki var olan sorunlar şimdi ortaya çıkmış değil. Bu meclis göreve geldiği anda çözüm bekleyen, şuanda arkadaşların dile getirdiği sorunlar bu meclis süresi içerisinde ortaya çıkmış sorunlar değil. 20, 30, 40 yıl geriye gidersek o günden beri süre gelmiş ve hala çözüm bekleyen sorunlar bunların birçoğu. Temel sorunlar bunlar.” diye konuştu.

SORUNLARIN BİR KISMI ÇÖZÜLDÜ

“Elbette ki o dönemden itibaren başlayarak görev almış belediye başkanlarımız ve meclisler bu sorunların çözümleri için kendi imkan ve kapasiteleri doğrultusunda çözüm üretmeye çalışmışlardır.” diyen Seyhan,  bu sorunların bir kısmının da çözdüğünü dile getirdi. Bütün bu süreç içerisinde, çözüm konusunda emeği geçen bütün belediye başkanlarına da, meclislere de teşekkür eden Seyhan, “Elbette ki görevleri olmasına rağmen onları belli bir biçimde başarıp bugüne kadar getirebilmişlerdir. Bize düşen de bugünden bugüne kadar çözülmemiş olanları çözüm konusunda hayata geçirebilmektir. Peki bunu gerçekleştirmek nasıl mümkün olacak , dediğim gibi imkan ve kabiliyetleriniz ölçüsünde. İşte performanslar hazırlanırken bu imkan ve kabiliyetler ölçüsünde hazırlanıyor. Elbette ki orada çok daha geniş hedefler koyabilmemiz mümkün. Ama ciddi bir bütçe açığıyla döneme başlamış iseniz, temel hedefiniz bu bütçe açığını kapatmak olmalıdır. Bu bütçe denkliğini sağlamak olmalıdır. Yoksa borç üstüne borç koyarak veya gerçekleştirmeniz mümkün olmayacak temel at yerinde kalsın mantığı da anlamlı değildir ve sonuç getirmeyecektir. Elbette ki bu yönde biz mecliste bugün Muhalefet Partisi olarak bulunan arkadaşlarımızı bu yönde ki eleştirilerin doğal ve olağan olduğunu kabul ediyoruz. Bu onların görevidir.” diye konuştu.

MECLİS ÜYELERİNİN GÖREVİ

Belediye yönetimini eksiklerini dile getirmenin meclis üyelerinin görevi olduğunu anlatan Seyhan, “Belediyenin yapamadıkları konusunda yönetimi teşvik etmek, eksiklikleri dile getirmek onların kendi siyaseten görevleridir ve bunun gereğini de yapmaya çalışıyorlar. Ama az önce de söylediğim gibi, senelerdir çözülememiş ve birikmiş olan sorunların tamamını sadece bugün çözüm için önümüze getirilip konulması ne kadar doğrudur ve ne kadar haklıdır bunun da düşünülmesi lazım. Şunu diyebilirsiniz, geçmişten bugüne kadar çözülmemiş olabilir. Ama biz bunun çözümünü sizden bekliyoruz derseniz, bu beklentinizi haklı kabul ederim. Bunu bizden bekliyor olmanız bizim açımızdan güzel bir şeydir. Ama dediğim gibi beklentiye girmek ayrı bir şeydir. Bunu bizim yapabilecek kapasitede olduğumuzu görüp, hesap soruyorsunuz demek ki niye çözmediniz diye hesap soruyorsunuz. Hesap sormakta hakkınız öyle bir mesele ama 40 yıldır çözülemeyen sorunun bugün 2 yılda çözülmediğinin hesabını sormak da ne kadar doğru bir eleştiri ya da hesap sormadır tartışılır.” İfadelerini kullandı.

ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ

 Ozan Gülaçtı’nın eleştirilerine yanıt veren Seyhan, “Ozan Bey eleştirilerinde işin maddi boyutuna girerken anlayamıyorum. Bu konularda biraz rakamsal değer getirirken eleştiride, iktidar ya da muhalefet ayırt etmeden söylüyorum yani hep eski para birimi üzerinden söylemek ve ifade etmek gibi bir alışkanlık da oluşuyor. Yani milyonun yerine milyar, milyarın yerine trilyon yani bunlar geçti, bugün onlar yerine bin var, on bin, yüz bin, bir milyar var. Yani bunu trilyon diye ifade etmiş olmak kamuoyunda çok büyük değerlerin Adana Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinde var olduğu anlamına gelmiyor. Bütçe belli, şimdi ki istenen bütçemiz de belli. Ama bunu sizin anlattığınız gibi de 3 katrilyon diyerek milleti, cebinde 10 lirası olmayan adamın rakamsal değerleri büyüterek bu parayla ne yaptırıyor gibisinden düşündürmüyoruz. Kentsel dönüşümün ayrılan bütçenin ve reklamlardan fazla olduğunu söylüyor arkadaşımız. Doğrudur rakamsal olarak baktığında görüşebilirsiniz. Ama kentsel dönüşüm için ayrılan bütçe fiili olarak bir kentsel dönüşümünün imarını yeniden yapmak, yapılaşmasını yapmak için ayrılan bütçe değildir bunlar. Kentsel dönüşümün projelendirmeyle ilgili ayırdığı bütçedir bunlar.” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42