banner6

Yıldız: Adana'nın her metrekaresinde ülkücü kanı var

Hayatını kaybeden ülkücüler anıldı

Yıldız: Adana'nın her metrekaresinde ülkücü kanı var

ADANA (İHA) - Gazeteci Yazar Lütfi Yıldız, sağ-sol çatışmalarının yaşandığı dönemlerde Adana'da 186 kişinin öldürüldüğünü belirterek, “Ülkücü harekette İstanbul ve Ankara'yı saymazsak en çok bedel ödeyen şehrimiz Adana'dır. Günde 5-6 cenaze kaldırdığımız günler olmuştur” dedi. 

  Adana Ülkücü İşçiler Derneği tarafından düzenlenen “Ülkücü İşçiler ve Şehitlerimiz” isimli etkinlikte, 1980 ve öncesi sağ sol çatışmalarının yaşandığı dönemlerde hayatını kaybeden ülkücüler, okunan Kur'an-ı Kerim ve şiirlerle anıldı. Fotoğraf ve gazete kupürleriyle birlikte konferans veren gazeteci yazar Lütfi Yıldız, Adana'dan çok sayıda ülkücü gencin öldürüldüğünü söyledi. Yıldız, “Biz o günleri unutmadık. Polis gönderip teşkilatlar basılıyor, silah aranıyor. Eğer yoksa sol gruba emir verip bastırmak suretiyle arkadaşlarımız katledildi. Unutursak zul olur, kansızlık olur” ifadelerini kullandı.

  1989 yılından itibaren, Türkiye genelinde köy köy, şehir şehir öldürülen ülkücülerin arşivini yapmaya koyulduklarını söyleyen Yıldız, bu çalışmanın 2001 yılında bittiğini ve 15 ciltten oluştuğunu kaydetti. Adana'nın her metrekaresinde ülkücü kanı olduğunu ileri süren Yıldız, çektikleri sancının sebebinin 'büyük Turan' ideali olduğunu bildirdi. “Biz bu idealin kavgasını vermeye devam ediyoruz, inanmış her insan mutlaka başarır” diyen Yıldız, ülkücü harekete ömrünü adamış hayattaki ülkücülerin yazılı tarihinin çalışmasına başlandığını dile getirdi. Gözyaşı ve acılı günlerin geçip zafer naraları atılacak günlerin de geleceğini söyleyen Yıldız, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimleri işaret etti.

  Etkinliğe MHP ilçe teşkilatlarının yanı sıra çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2014, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42