YÖK’e tayin hakkı talepli dilekçe gönderildi

Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen 3 No’lu Şube üyeleri, üniversitelerde görev yapan idari personele tayin hakkı tanınması konusunda basın açıklaması yapıp, konuyla ilgili YÖK’e dilekçe gönderdi

YÖK’e tayin hakkı  talepli dilekçe gönderildi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen 3 No’lu Şube üyeleri, üniversitelerde görev yapan idari personele tayin hakkı tanınması konusunda basın açıklaması yapıp, konuyla ilgili YÖK’e dilekçe gönderdi

Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Bahadır Bozduman, üniversitelerde görev yapan idari personele tayin hakkı tanınması konusunda basın açıklaması yaptı. Çukurova Üniversitesi içerisinde bir araya gelen Türk Eğitim Sen üyeleri ve Kamu Sen’e bağlı şube başkanları burada üniversitelerde görev yapan idari personele tayin hakkı tanınmasını istedi.

TAYİN HAKKINDAN YARARLANAMIYORLAR

Grup adına basın açıklaması okuyan Türk Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Bahadır Bozduman, üniversitede çalışan idari personel 657 Sayılı DMK hükümlerine tabi olarak çalışan kamu personeli olmasına rağmen üniversitelerin kendilerine özgü durumları nedeniyle eş, sağlık benzeri özür durumu tayin hakkından yararlanamadığını savundu.

HAKSIZ BİR DURUM

Bu durumu haksızlık olarak niteleyen Bozduman, “ Nakil durumları açısından diğer memurlardan farklı uygulamalara maruz kalan üniversitelerde görev yapan idari personel bu yönüyle büyük bir haksızlık yaşamaktadır. Düşünebiliyor musunuz; üniversitelerde görev yapan idari personel, sağlıkla ilgili bir sorun dahi yaşasa tayin isteyememektedir. Bu da var olan sağlık sorunlarının düzenli tedavi imkânı olmadığı için daha da artmasına ve ilerlemesine neden olmaktadır. Ayrıca eş ve çocuklarından ayrı kalan idari personelin eşleri arasında huzursuzluk yaşanmakta, bazıları boşanma aşamasına gelmekte, dolayısıyla aile bütünlükleri bozulmaktadır.” dedi.

KAYITSIZ KALAMAYIZ

Türk Eğitim-Sen olarak bu hak mahrumiyetlerine kayıtsız kalmalarının mümkün olmayacağını dile getiren Bahadır Bozduman, “Yer değiştirme talebi olan ve muvafakat için kurumu ile sorun yaşayan personele yapılan keyfi uygulamalar da çalışanlar üzerinde psikolojik baskı oluşmasına neden olabilmektedir. Mobbinge maruz kalan üniversite çalışanları verimli ve kaliteli iş üretememektedir. Türk Eğitim-Sen olarak bu hak mahrumiyetlerine kayıtsız kalmamız mümkün değildir.”  ifadelerini kullandı.

DİLEKÇE KAMPANYASI

Konuyla ilgili YÖK’e göndermek üzere dilekçe kampanyası başlattıklarını işaret eden Bozduman, “Dolayısıyla YÖK'e gönderilmek üzere bir dilekçe kampanyası başlattık. Bu kampanya kapsamında; YÖK'ün, üniversitelerde görev yapan personelin, 3 yıl görev yapmak kaydıyla isteğe bağlı olarak, özürleri varsa bu özür durumlarına binaen diğer üniversitelere geçişine imkân sağlayacak ve karşılıklı yer değiştirme (becayiş) hakkını da kapsayacak şekilde bir yönetmelik çıkarmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ

YÖK'ün konuyu bir an önce gündeme almasını ve çözüm üretmesini beklediklerini işaret eden Bahadır Bozduman, açıklamasını şöyle tamamladı;

“YÖK bu talebimizi hayata geçirirse, üniversite personeli daha huzurlu, verimli ve mutlu olarak çalışacaktır. Dolayısıyla YÖK'ün konuyu bir an önce gündeme almasını ve çözüm üretmesini bekliyoruz. Mücadelemiz sonuç alınıncaya kadar devam edecektir.”  

DİLEKÇELER GÖNDERİLDİ

Açıklamanın ardından toplanan dilekçeler Çukurova Üniversitesi’nde bulunan postaneden gönderildi. Grup daha sonra sessizce dağıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2