banner6

Yüksek yurt fiyatları meclis gündeminde

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Büyükşehirlerde 2022 yılı özel yurt fiyatlarının 100 bin liraya yaklaşmasıyla öğrencilerin barınma sorunuyla karşı karşıya kalacaklarını belirtti

Yüksek yurt fiyatları  meclis gündeminde

ADANA(İLKHABER)- CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer Üniversite öğrencilerinin yurt sorununu meclis gündemine taşıdı.  Büyükşehirlerde 2022 yılı özel yurt fiyatlarının 100 bin liraya yaklaşmasıyla öğrencilerin barınma sorunuyla karşı karşıya kalacaklarını belirten Milletvekili Sümer, “Orta düzeyde bir ailenin KYK Yurdu çıkmayan bir evladı bu paraları vererek nasıl yurtta kalacak?” diye sordu.

BÜYÜKŞEHİRLERDE ÖZEL YURT FİYATLARI YILLIK 100 BİN LİRA

Orhan Sümer, “Ankara yurt fiyatları 2022 yılı için yıllık ortalama en düşük 16.000 TL ile en yüksek 96.000 TL arasında değişmektedir.

  • Altındağ Yurt Fiyatları: 18.000 TL-70.000 TL. Çankaya Yurt Fiyatları: 16.000 TL-96.000 TL. Gölbaşı Yurt Fiyatları: 16.000 TL-60.000 TL. Yenimahalle Yurt Fiyatları: 26.000 TL-70.000 TL. İstanbul’da İse fiyatlar ne yazık ki 100 Bin Lira ve daha üzerine çıkıyor. Birçok Büyükşehirde aşağı yukarı aynı rakamlardan kapılar açılıyor. Orta düzeyde bir ailenin KYK Yurdu çıkmayan bir evladı bu paraları vererek nasıl yurtta kalacak” dedi

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ BARINMA SORUNUYLA KARŞI KARŞIYA

Bir hafta, on gün sonra üniversite tercih sonuçlarının açıklanacağını ve ailelerin çocuklarını başka illere üniversite okumaya göndereceğini hatırlatan Milletvekili Sümer şunları söyledi:

“Ortalama gelir düzeyine sahip bir ailenin çocuğunun yurtta kalması çok zor. Öğrenciler barınma sorunuyla karşı karşıya kalacak. Geçen sene yaşanan sıkıntılar bu sene daha da katmerlenecek. Bu sorunun bir an önce çözüme kavuşması gerekmektedir.

İKTİDAR GENÇLİĞİ SOKAK BANKLARINA MAHKUM ETTİ

 Geçen sene özel yurtların fiyatlarının aşırı yükselmesi nedeniyle birçok ilde üniversite öğrencileri barınamadıklarını dile getirmiş, eylemler düzenlemişti. Öğrenciler sokak banklarında yattıklarını dile getirmişti. Bu sene fiyatlar geçen seneye oranla iki buçuk kat daha arttı. Sınav sonuçlarının açıklanmasına çok kısa bir süre kala aileler çocuklarının barınma sorununa nasıl çözüm bulacaklarını kara kara düşünüyor.”  

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER