banner6

Yüksel: Korona ile topyekün MÜCADELE ŞART

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) eski Başkanı Muzaffer Yüksel, korona ile topyekün mücadelenin şart olduğunun altını çözerek, “10 Mart 2020’den bugüne koronavirüs Kovid-19 salgını artarak devam ediyor. Toplum olarak mücadele etmeliyiz. Sağlık emekçilerinin çalışmalarına yardımcı olalım” dedi.

Yüksel: Korona ile topyekün  MÜCADELE ŞART

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) eski Başkanı Muzaffer Yüksel, korona ile topyekün mücadelenin şart olduğunun altını çözerek, “10 Mart 2020’den bugüne koronavirüs Kovid-19 salgını artarak devam ediyor. Toplum olarak mücadele etmeliyiz. Sağlık emekçilerinin çalışmalarına yardımcı olalım” dedi.

Yüksel, yaptığı açıklamada koronavirüs hakkında bilgiler verdi. Dünya genelinde şuana kadar 50 Milyon kişide Kovid-19 bulgusuna rastlanıldığına dikkat çeken Yüksel, Bir Milyon 300 Bin’in üzerinde kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. Ülkemizde de vaka sayısının arttığını ve ölüm sayısının yükseldiğini anlatan Yüksel, “08 Kasım 2020 itibari ile ülkemizde Kovid -19 olguların da risk gurubun da olanlar sağlık ve sosyal hizmet emekçileri en başta gelmekte. Bu güne kadar 395 Bin 255 hastanın 40 Bin’in üzerinde sağlık emekçisi Kovid-19’a yakalandı.  10 Bin 887 ölümün 58’i hekim, 135 kişi sağlık emekçisidir. Bu oran toplam ölümlerin yüzde 1.2’sine tekabül etmektedir.” dedi.

Yüksel vaka sayısının arttığına dikkat çekerek, “Türkiye nüfusu 84 milyon, sağlık çalışanı sayısı 1 milyon 62 bin. Salgın Ağustos ayının başından bu yana  kademeli olarak artmakta. 29 Temmuz 2020 Kovid 19 alogoritma değerleri değiştirilmişti. Vaka yerine günlük hastalar yoğun bakım yerine ağır hasta sayısı verilmektedir. 30 Temmuz 2020’de 10 Bin 643 hasta, 546 ölüm, 561 ağır hasta varken, 08 Kasım 2020 tarihinde ise, 46 Bin 129 hasta, 10 Bin 887 ölüm olmuş. Ağır hasta sayısı ise 2 Bin 740 olmuş. Ülkemiz de Kovid-19 dan ölümler 11 Bin’lere doğru yükselmekte. Gügünlük ölümler Ağustos ayın da 20’ler de iken, bu gün 80’lere tırmanmaktadır. Ağır hastalar da devamlı artmaktadır. Kovid 19 fakir zengin ,yaşlı genç, ayırt etmiyor. Bulduğunu hasta ediyor. Zayıf düşeni de öldürüyor. Bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, bürokratlar, çok çok zenginler de bu hastalığa yakalanıyor. Elbette dar gelirliler, geri kalmış bölgelerdekiler de yakalanma oranı yüksektir.” diye konuştu. 

İnsanların ailesini ve çevresini korumak için çaba göstermesi gerektiğini belirten Yüksel, “Kendini korumak aileni sevdiklerini, komşularını yakınlarını ve toplumu koruyacaktır. Bana bir şey olmaz deme, bencil olma, en azından basit bir iş yapacağız, ağız ve burunu kapatan maske takmadan sokağa çıkmayacağız. Sokakta fiziki mesafe 2 metre olacak, 4 metre kare de 1 kişi olacak şekilde bulunmak üzere daha fazla kalabalıklar da bulunmayacağız. Ziyaretlerden vazgeçeceğiz. Komşu ziyareti yapmayacağız ve en önemlisi hijyene, temizliğe dikkat edeceğiz. Sık sık ellerimizi sabunla yıkayacağız. Sizde karşınız da ki de semptomsuz bir taşıyıcı, tespit edilmemiş bir taşıyıcı olabilirsiniz. Bu güne kadar Sağlık Bakanlığı her gün günlük verileri açıklıyor. Sağlık Bakanlığının resmi açıklamalarına göre, ülkemizde 10 Mart 2020’den, 08 Kasım 2020 tarihine kadar 15 Milyon 127 Bin 811 yurttaşa test yapılmış. 395 Bin 255 vaka-hasta tespit edilmiş.  338 Bin 239 yurttaşımız iyileşmiş, 2 Bin 740 ağır vakamız var.  10 Bin 887 yurttaşımız yaşamını kaybetmiştir” şeklinde konuştu.

 En az 5 günde bir test yapılması gereken kişilerin olduğunu anlatan Yüksel, bukişilere şöyle sıraladı;

En az 5 gün de bir temaslılara, sağlık personellerine acil doktorları, göğüs doktorlarına enfeksiyon, doktorlarına aile hekimlerine, yoğun bakım doktor ve hemşireleri ne filyasyon ekiplerine, huzur evlerin de kalanlara ve onlara bakanlara, asansörcülere, işçilere yoğun risk altın da olanlara, halkla teması olan aşçılara, gişe memurlarına, garsonlara, kabin memurlarına, şoförlere ve toplu çalışılan fabrika işçilerine, kamu çalışanlarına risk altındakilere 65 yaş üzerine, yurttaşlara, kronik hastalığı olanlara ve bakıcılarına hamile olanlara mutlaka test yapılması gerekli. Temaslı hasta bulunuyor. Temaslının şikayeti yoksa test yapılmıyor. Vakaların olduğu bölgeler de il il semtleri ile açıklanmalı. PCR testlerin yüzde 30 pozitif çıkmakta. Şikayeti olan test negatif olan diğer hastalara tomografi çekmeli. Muayene ile tanı koymalı. Belirtisiz Kovid -19 hastalarının on bin de 26 olduğu bilinmekte. Siyasal ve ekonomik çıkarlar düşünülmemeli. Yoğun bakım yataklarının yüzde 41’i özel hastanelerden bahsediyorum. SGK ile fiyat anlaşmazlığından Kovid -19 hastası kabul emiyorlardı. SGK ile anlaşma yapıldı özellerde Kovid- 19’lu hastalara bakıyor.

Covid 19 tespitin de tedavisin de filyasyon, izolasyo, karantina, tecrit önemli. Özellikle filyasyon çok çok önemli. Filyasyon çalışmaları güçlendirilmelidir. Hafif belirtisi olan hastaların tedavisinin evde devam edilmesi, PCR testi pozitif olan hastanın temas ettiklerini bulabilmek hastalığı kimden aldığı ve kökenine inmek temas eden kişiler bulmak gerekli.

Ateş, öksürük, ishal ve benzeri semptom  gelişirse test yapılıyor. Pozitif çıkarsa ilaca başlanıyor. Hastaneye gelmeden doktor eşliğin de tedaviye başlanmalı. Kısa zamanda pozitifi yakalamak için takipli hastalar 1. ve  3. günde çağrı sistemi ile semptom takibi yapılıyor. 2. hafta takip de semptom da değişiklik varsa hekim evde ziyaret etmeli veya 112 ile gelmezse hastaneye götürülmelidir.  İzolasyon Filyasyon ekipleri 12 saat kadar çalışmaktadır. Bu çalışma saati 6 saate düşürülmelidir.  Filyasyon ekipi olan hekim ,diş hekimi, hemşire ,teknisyen ve diğer sağlık çalışanları  korunmalı özlük ve ekonomik hakları verilmelidir. Yemekleri de ücretsiz verilmelidir.”

Hastalık şüphesi olanların, hasta kişilerle temas etmiş kişilerin kuluçka döneminde 14 gün sağlıklı kişilerden temasın kesilmesi gerektiğine dikkat çeken Yüksel, “Hasta tanısı konulanların hastaneye yatırılmayanların hasta olmamış risklileri korumak ayrı tutmak gerekli. İzolasyon evlerde olmaz sağlık kuruluşların da ve özel izolasyon için ayrılmış yurtlar ve oteller gibi başların da sağlık çalışanın olduğu yerlerde geçirilir. 65 üstü olanlar hasta olma riski olanları ayrı tutmak, hastaların yüzde 85’i ayakta geçiriyor. Bunların da yüzde 25’ inde belirti göstermiyor. Ülkemiz de 250 Bin kadar hasta yatağı var. Bunun 150 Bin kadarı KOVİD 19 hastalarına ayrılmış. Bu hastaların da yanın da refakatçı bırakılmakta. Bu yanlıştır. Ziyareti dahi kabul edilmemelidir. 1 Haziran itibari ile yapılan sağlık bakanlığının uygulamaya koyduğu algoritma ile bir yurttaşta 7 semptomdan 3’ü varsa test yapılıyor. Testti pozitif çıkanlarda da belirli kriterleri taşımıyorsa hastaneye yatırılmıyor. Solunum zorluğu, nefes darlığı, beslenme zorluğu yoksa bilinci yerinde ise evine gönderiliyor. Testti pozitif olanların yüzde10’ununa yatış yapılıyor.” ifadelerini kullandı.  

Yüksel açıklamasını şöyle tamamladı;

“Önceleri testleri PCR pozitif olanlar hastaneler de tedavi oluyorlardı.Yatış yapılmayanlar kendi imkanları ile toplu taşıma araçları ile evine gidiyor. Dolasıyla bulaşa sebebiyet veriyorlar. Ambulanslarla gönderilemez mi veya belediyeler böyle vakalar için dolmuş taksiler oluşturamazlar mı?  Filasyon ekipleri evinde izolasyon da bulunması gerekenlere evdeki tedavi için 5 günlük ilaç (hidroksiklorokin ve favipravir) veriliyor. Rahatsızlığın artarsa doktorunu ara hastaneye gel deniyor. Aile hekimlerince telefonla takip ediliyor. Evde 14 günlük karantinaya alınıyorlar.

DSÖ hidroksiklorokin ilacının kullanılmasını istemiyor. Kalp ritmi olanlarda zararlı olabilir denmektedir. Tabi ki bu bizim Sağlık Bakanlığımızın Bilim Kurulu Kararlarına uymamız gerekiyor.  Testi pozitif çıkmış  kişilere ilaçları veriliyor. Evin de tedavi olanların yakınların da bir belirti yoksa test yapılmıyor. Yani temasa dikkat edilmiyor. Temaslılar testte tabi tutulmalılar. Ev de karantina da olanları aile hekimi takip ediyor. Hem zaman olarak hem çalışanlar olarak yetişmiyor. Aile hekimliklerinin ASM’ler de ebe hemşire sayısı arttırılmalıdır. Hastane acil polikliniklerinin müracaat yerleri kovid -19 ve diğer hastalar diye ayrılmalı, sağlık çalışanlarının koruyucu ekipmanları eksiksiz temin edilmeli 5 günde bir tarama testi yapılmalı

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER