banner6

Yüksel: Laboratuvar teknisyenlerinin kıymeti bilinmeli

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, her yıl 200 kadar laboratuvar teknisyeninin mezun olduğunu ve her yıl bu mezunların büyük çoğunluğunun işsiz kaldığını belirtti.

Yüksel: Laboratuvar teknisyenlerinin kıymeti bilinmeli

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, her yıl 200 kadar laboratuvar teknisyeninin mezun olduğunu ve her yıl bu mezunların büyük çoğunluğunun işsiz kaldığını belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan SES Başkanı Yüksel, laboratuvar teknisyenlerinin kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyledi.  1926 yıllarında halk sağlığı laboratuvarlarının kurulduğuna dikkat çeken Yüksel,”Bu laboratuvarların çalışmaları ile trahom, sıtma, verem, kolera, çiçek gibi bulaşıcı hastalıkların yok edilmesinde etkileri büyük olmuştur. Aşılar serumlar üretilmiştir. Hastalıkların tedavilerinde avantajlar sağlanmış, diğer taraftan çevre sağlığına önem verilmiş koruyucu sağlık için her şey yapılmıştır.” dedi.

SAĞLIK KOLEJLERİ AÇILDI

Laboratuvarlar hakkında bilgiler veren Yüksel, “1961 yılın da laboratuvar sağlık kolejleri açılmıştır. Sağlık Bakanlığı’ndan laboratuvar teknisyenlerinin yetiştirilmesi  için 2006 yılında sağlık meslek liseleri Milli Eğitim Bakanlığına devir edildi. Altı yıl öncesinde de ücretli özel okullar açıldı. Şimdide laboratuvar teknisyeni değil ucuz emek için teknisyen yardımcısı yetiştirmek istiyorlar. Bu gün ülkemizde 20 Bin civarında laborant çalışmaktadır. Her yılda 200 kadar öğrenci mezun olmakta ama tayinleri yapılmamakta ve haliyle işsiz laborantlar artmaktadır.” diye konuştu.  

TEHLİKELİ VE RİSKLİ

Laborantların tehlikeli ve riskli alanlarda çalıştıklarını işaret eden Başkan Yüksel, “Laborantlar kamuda özelde laboratuvarlarda kimyevi maddeler (asitler, bazlar), ilaçlar, hastaların serumu idrarı, vücut sıvıları ile çalışır bulaşıcı mikroplarla virüslerle karşı karşıya pür dikkat çalışmak zorundadır. Bu kadar tehlikeli ve risk altında çalışmaktadırlar. Bu hizmetler bazen tek başına, bazen ekip hizmeti olarak vermek mecburiyetindedir. İnsan sağlığı için hastalıklardan korunmak ve hastaları tedavisi için doktorların teşhisine yardımcı olmak için çalışırlar.” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMA ŞARTLARI

Laborantların çalışma şartları hakkında da görüşlerini paylaşan Başkan Yüksel, “ Laborantların önceleri fiili yıpranma payı erken emekliliği vardı. Tam gün tazminatı vardı. İş riskinin karşılığı veriliyordu. Öncelikle bu hakları ellerinden alındı. Şimdi maaşları oldukça düşük angarya işler uzun nöbetlerle, adaletsiz emeklilikten sayılmayan düşük döner sermaye, ek ödemeleri performans ücretleri ile çalışmaktadır. Yeni mezunlar iş bulamamaktadır. Sağlıkta dönüşümle beraber en önce gelir getirisi yüksek olan laboratuvarlar hizmet alımları ile özelleştirildi dolayısıyla destek sınıfı kabul ettikleri laborantlar taşeronlaşmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

HAKLARI VERİLMELİ

Sağlığın piyasalaşması, ticarileşmesi ve özelleşmesinin laboratuvarlar da başladığını savunan Başkan Yüksel, sözlerine şöyle devam etti;

“Şehir hastanelerin de laboratuvar teknisyenlerinin işleri laboratuvarlarda ucuz emek karşılığı taşeron çalıştırılmakta. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı yönetmeliklerle ita amirleri, iş alanları net tarif edilmemiştir. Mahkemeler ayrı ayrı kararlar vermektedir.  Laboratuvar teknisyeni yeterli ise niçin hizmet alımı yapılıyor diye sormak gerekir. Bu da yetmedi nöbetçinin gece kahvaltısın da kısıtlamaya gittiler, sabah kahvaltısı kaldırıldı. Özelleştirmeler laboratuvarların piyasaya açılması, ticarileştirilmesi durdurulmalı, hizmet alımları sonlandırılmalı, esnek angarya ve taşeron çalışma yasaklanmalı.

Risk altında çalışan laborantlara fili hizmet tazminatı ödenmeli erken emeklilik sağlanmalı İnsanca yaşayacak bir ücret sağlanmalı. Emeklilikte de aynı miktar da ücret ödenmeli. Bulaşıcı hastalıklara iş risklerine karşı tedbirler alınmalı, şiddete karşı can güvenliği sağlanmalı. Sözleşmeli, taşeron, kiralık, ithal laborantlık yasaklanmalı, performans ücretlendirmeden vazgeçilmelidir. Kaliteli eğitim verilmeli her laboranttın en az lisans eğitimi sağlanmalı, yardımcı laboranttan vazgeçilmeli, 3600 ek gösterge sağlanmalı uzun nöbetler den vazgeçilmeli, hakkı olan ücret ödenmeli angarya işlerden kaçınmalıdır”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42