banner6

Yüksel: Performans ücretleri aylardır ödenmiyor

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendika (SES) Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, kamu hastanelerinde sağlık çalışanlarının aylardır, performans ücreti alamadıklarını öne sürdü.

Yüksel: Performans ücretleri aylardır ödenmiyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendika (SES) Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, kamu hastanelerinde sağlık çalışanlarının aylardır, performans ücreti alamadıklarını öne sürdü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Yüksel, performans ücretlendirme sistemine son verilmesini istedi. Performans yerine insanca yaşayacak bir ücrete sağlık emekçilerinin kavuşturulması gerektiğini dile getiren Yüksel, “Sağlıkta performans ücretlendirmesinin de mi sonu geldi. Adana kamu hastaneleri hekim dışı sağlık çalışanları aylardır performans ücreti ya almıyor ya da çok cüzi alıyorlar. Hekimler de beklenenin altın da alıyorlar. Yetkililer sebebini açıklamalılar performanslarımı yeterli değil başka bir sebebi mi var? Sağlık emeklerinin hakları verilmelidir.” dedi.

KİMSE MEMNUN DEĞİL

Sağlık çalışanlarının tamamının bu sistemden memnun olmadıklarını vurgulayan Yüksel, “Bu sistem den memnun değiller. Performanssa dayalı döner sermaye hekim odaklıdır. Çok çalışan çok kazanacak. Bu rekabet yaratacak herkes çok çalışacak. Hem kurum kazanacak, hem çalışan kazanacak ve bu kazançtan hekim dışı çalışana (hemşire, ebe , sağlık teknisyeni , memur vs) da ortalamadan ödenecek içinde bulunulan ayın gelirinin belli kesenekler kesildikten sonra gelirin yüzde 50’si kurum çalışanlarına dağıtılmalıdır.”  İfadelerini kullandı.

HAKKINI KAYBEDER

İlgili ay içinde ödeme alınmazsa personellerin o ayki haklarını kaybettiğinden bahseden Yüksel, “İlgili ay içinde ödeme olmazsa o ayki haklarını kaybedersin. Performanssa dayalı döner sermaye güvenceli bir ücretlendirme değildir. Bu ay olabilir, gelecek ay olmayabilir. Adana kamu hastanelerinde, üniversite hastanelerin de bu yıl çalışan sağlık emekçileri performans ücretlerinden yeteri kadar faydalanamadı. Özellikle yıllın kinci yarısın da hekimler beklenenden çok az performans ücreti alıyor. Hekim dışı çalışanlar öncelikli yerler de ( acil, ameliyathanelerde) 50-200TL alırken, diğer kısımlar da büyük çoğunluk olanlar 10  ile 50  TL gibi traji komik aylık ücretler alıyor.”  şeklinde konuştu.

GELİRLERİ YOKMUŞ

Yetkililerin yeterli gelirin olmadığını söylediğini savunan Yüksel, “Yetkililere sorduğumuz zaman yeterli gelirlerinin olmadığını ifade etmekteler. SUT fiyatlarının düşük olduğunu hasta işlemlerinin az olduğunu iletmekteler. SUT artışı demek SGK’dan daha fazla para almak, yurttaştan da fazla ücret almak demektir. Yani salığa zam yapmaktır. Bu çözüm olamaz. Bizim gözlemlerimize göre hasta artmakta, onun için de Adana da yatak sayısı artmaktadır. Performans demek çok çalışmak demek değil mi? Bir hemşire kadro yetersizliğinden üç hemşirenin yapacağı işi yapmakta, görevi olmayan angarya işler de yapmakta, performans daha ne kadar olacak.” diye konuştu.

EKİP HİZMETİNİ YIKIYOR

Performans sisteminin ekip hizmetini yıktığını öne süren Yüksel, “Diğer çalışanlar da aynı şekil de bu sitem ekip hizmetini yıkıyor. Bu kadar çok çalışacaksın, karşılığına gelince gelir yok deyip ödeme yapmayacaksın. Ödeme yapılmıyorsa performans yok demektir. Bu hastane çalışmamış demektir. Adana da kamu hastaneleri çalışmadı da performans düştü mü? Niçin sağlık emekçileri hakkı olan ücreti alamıyor. Adana Şehir Hastanesi tam kapasite ile çalışıyor. Bu hastane çalışanlarından bu konu da şikayet yok. Hastalar kamu hastanelerine gitmiyor mu? Yarın bu hastaneler çalışmıyor, çalışanlar memnun değil diyerek kapatılacak mı?” dedi.

OSMANİYE’DE DE DURUM AYNI

Osmaniye hastanelerinde de durumun aynı olduğunu işaret eden Yüksel; “Yetkililer kamu hastanelerinde niçin performans döner sermaye ücreti ödenmiyor açıklamalıdır. Osmaniye hastaneleri de aynı şekilde performans döner sermaye ücreti ödememekteler. Bu komisyonlara giren İdarecileri savunan yetkili sendikaya sormak lazım. Komisyon da ne yaptınız? Niçin adaletli zamanın da dağıtılmıyor. Acaba bu sistem kaldırılıyor mu? Bu yıl sokak enflasyonu yüzde 30’ların üzerin de, gıda yüzde 28, elektrik yüzde 30, doğal gaz yüzde 32, ulaşım yüzde 28’dir.  Hekim dışı bir sağlık emekçisi bunlara karşı alacağı performans ücret döner sermaye payına bağlamışken, bu ücreti de alamayınca hayal kırıklığına uğramış biraz daha borçlanmıştır.” şeklinde konuştu.

HEP KARŞI OLDUK

 “SES Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak performansa dayalı döner sermaye ödeme sistemine karşı olduk” diyen Yüksel sözlerini şöyle sürdürdü;

“Çünkü adaletli bir sistem değildir. Çalışanlara karşı eşit değil. Çalışmayı tam ölçen bir sistem değildir. Her sonuç idarecilerin iki dudağı arasındadır. İşlem puanlandırmaları adaletli  değildir. Ekip hizmeti iş barışını bozulmuştur. Bakanlık konuyu incelerek yeni bir yol çizmelidir. Performans sistemi kaldırılmalı, tüm ek ödemeler emekliliğe yansıtılarak maaşlara eklenerek genel bütçeden karşılanmalı. İlk adım olarak sabit ek ödemeler iki katına çıkarılmalıdır.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER