banner6

Yüksel: Sağlık çalışanların mesaisi 6 saat olmalı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası eski Başkanı Muzaffer Yüksel, Kovid 19’un sağlık çalışanları açısından meslek hastalığı sayılmasını gerektiğini söyledi.

Yüksel: Sağlık çalışanların mesaisi 6 saat olmalı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası eski Başkanı Muzaffer Yüksel, Kovid 19’un sağlık çalışanları açısından meslek hastalığı sayılmasını gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Muzaffer Yüksel, sağlık çalışanlarının sorunlarını ve talepleri hakkında bilgiler verdi. Kovid 19’un sağlık çalışanları açısından meslek hastalığı sayılmasını gerektiğini belirten Yüksel, bunun sağlık çalışanları açısından önemli olduğuna dikkat çekti. İlk olarak sağlık çalışanlarının taleplerini aktaran Yüksel, sağlık emekçilerinin maaşlarının düşük olması, çalışırken ki maaşlarını emeklilikte ikramiye ve maaşlarını etkileyecek olan 3600 Ek Gösterge Yasası’nın çıkartılması gerektiğini vurguladı.

ÇALIŞANLARIN MESAİSİ 6 SAAT OLMALIDIR

Sağlık emekçilerinin korona virüs gibi bulaşıcı hastalıklar ve asit, baz gibi kimyasal maddelerle çalıştıklarını dile getiren Yükse, “Risk altın da çalışıyorlar. Bu nedenle her 5 yıla 1 yıl geçmiş hizmet yıllarının da dahil edildiği yıpranma payı yasası çıkarmalı.  Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin koruyucu ekipmanları her zaman tam olmalıdır. Nöbet ücretleri ödenmiyor. Bu nedenle sağlık çalışanları nöbet tutmak istemiyorlar. Nöbetler takviyeli, kısa süreli olmalı. KOVİD -19 bölümlerinde çalışanların mesaisi 6 saat olmalıdır” dedi.

UYGULAMA DEVAM ETMELİ

Önceleri enfekte olan sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine ücretsiz misafirhanelerin otellerin ayrıldığını anlatan Yüksel, bu uygulamanın devam ettirilmesi gerektiğini aktararak, “PCR pozitif olan sağlık çalışanlarının, yatış yeri ve ilaç kullanım yeri olmayanlar bu yerlerde karantinaya alınabilir, izole denilebilir. Mesai zamanları dönüşümlü çalışılmalı, ofis işi yapanlar 4 metreye 1 kişi çalışacak şeklinde çalışma mekanları düzenlenmelidir. Hekim asistanların yükü azaltılmalıdır.” diye konuştu.

 SAĞLIK ÇALIŞANI SAYISI YETERLİ DEĞİL

Sağlık çalışanı sayılarının yeterli olmadığını kaydeden Yüksel, “OECD ülkelerin de ortalama 100 Bin kişiye 348 hekim Türkiye’de 187 hekim düşmekte. Yine OECD’de 100 Bin kişiye 938 ebe hemşire düşerken, Türkiye’de 301 hemşire düşmektedir. Türkiye’de bir kişi üç kişinin işini yapmaktadır. Ülkemizde atama bekleyen sağlık personeli sayısı 620 Bin’dir. Hemen atamalar yapılmalı en azından OECD ülkeleri seviyesine çıkarılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

  COVİD 19 MESLEK HASTALIĞI SAYILMALI

Koronavirüs Kovid-19’un sağlık çalışanlarının iş kazası ve meslek hastalığı olduğunu belirten Yüksel, “SGK bunu kabul etmelidir. Çalışan sağlık emekçileri korunmalıdır. Sağlık emekçilerine nedendir bilinmez son zamanlar da diğer devlet kurumların da ki gibi kronik hastalığı olana 60 yaş üstü çalışana, engelli kadrosundan işe girenlere, süt izini olanlara hamilelere koronavirüs Kovid 19 mazeret izni verilmiyor. Bu durum kurum amirinin insafına bırakılmıştır. 10 yaşından küçük çocuğu olan kamu çalışanlarını ücretli izinli sayılmalı. Oysa risk altın da olanlar sağlık ve sosyal hizmet emekçileri idari ücretli izinli sayılmalıdır.” şeklinde konuştu.

AKŞAM SAAT 24.00’E KADAR ÇALIŞIYORLAR

Sağlık çalışanlarına Kovid19 tedavisi konusun da yoğun bakım çalışmaları ve filyasyon konusun da eğitimler verilmesi gerektiğini anlatan Yüksel, “Filyasyon ekibinde çalışanlara yemek ücreti verilmiyor, verilmelidir. Akşam saat 24.00’e kadar çalışıyorlar. Evlerine bırakılmıyorlar. Bazı vatandaşlar bu ekibe evlerini açmıyor. Can güvencesi sağlanmalı. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri adaletli eşit hizmete eşit ücret insanca yaşayacak emeklilikten de sayılan en az yoksulluk sınırı üzerin de bir ücret istemekte Bu ücretler tek kalem de genel bütçeden ödenmesini istemekte bunu da hak ediyorlar.” diye konuştu.

TATMİN EDİCİ BİR SÖZLEŞME OLMADI

Hükümet ve sendika arasında yapılan 2020-2021 toplusözleşmesinin tatmin edici bir sözleşme olmadığını dile getiren Yüksel, “Dövizler artıyor. Kamu çalışanlarınla yapılan toplu sözleşme günü 2019 ağustosunda dolar 5.82 TL, Euro 6.38 TL idi. Uygulanmaya konulduğu 1 Ocak 2020 tarihinde dolar 5.95 TL, Euro 6.50 TL idi. Bu gün doların ne kadar olduğunu hepimiz görüyoruz. Kamu çalışanlarının ekonomik durumu hiçte iç açıcı değil. Aslın da bu toplu sözleşme yenilenmelidir. Sağlık personeline tavandan ek ödeme genelgesi yayınlandı. Bundan kimse memnun kalmadı. Karşılığını adaletli alamadı. Çalışanların motivasyonu bozuldu . Hekim ile hekim dışı sağlık personeli ek ödeme tavanları arasında büyük fark var. Bu adaletsizliktir. 16-18 kata kadar ulaşmaktadır. Herkese haksızlık ayrım yapmadan insanca ücret ödenmelidir” dedi.

ÇİFT MAAŞ TALEBİ

Pandemi döneminde sağlık çalışanlarına çift maaş verilmesi konusunda görüş belirten Yüksel, “Aile hekimliklerinde, ASM’lerde de 5 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazete yönetmeliği ile ASM de çalışan en fazla hekimler brüt aylık 3 Bin TL,  sağlık emekçisi 850 TL alır denildi. Halen ödenmedi. Bunu da takip ettikleri evlerdeki izolasyon da karantina da ki hastalara göre ödenecek asıl önemli olan sağlık çalışanı akviyesi yapılmalıdır. Pandemi döneminde her sağlık çalışanına çift maaş vermek en uygun yoldur.” ifadelerini kullandı.

AŞI OLMALILAR
Yüksel sözlerini şöyle sürdürdü;

“Sağlık emekçileri risk altın da olmasına rağmen aşı olamadılar ayrıca hafta da bir KOVİD 19 PCR testi taraması yapılması gerekirken test yapılmıyor. Tüm sağlık çalışanlarına hem grip aşısı yapılmalıdır hem de hafta bir KOVID-19 PCR testti yapılmalıdır. Sağlık çalışanlarının izinlerini, emekliliklerini ve istifalarını durdurdular hukuksuz adaletsiz bir uygulamadır. Bundan vazgeçilmelidir.

SAĞLIKTA ŞİDDET

Sağlık emekçisi korona virüs olursa, PCR testi pozitif olursa evde tedavi olursa, 10 gün sonra hastane de yatarsa, 14 gün yoğun bakım da kalarak tedavi olarak iyileşirse, testti negatif çıkması beklenmeden maske ile çalışırlar. Tam manası ile iyileşince göreve dönmeliler. Hastaların artması yatak ve yoğun bakım yetersizliği, çalışan azlığı, bunun sebebi suçlusu sağlık çalışanları gibi sağlıkta şiddet arttı. Şiddeti uygulayan ceza almıyor. Olan çalışana oluyor. Hizmet aksıyor sağlık çalışanına yapılan şiddet önlenmeli. Güvenli çalışma alanları sağlanmalıdır.”

HAYATLARINI KAYBEDİYORLAR

Sağlık çalışanlarının hayatını kaybettiğini işaret eden Yüksel, “Sağlık çalışanlarının çalışma mekanları düzenlenmeli, dinlenebilecekleri odalar olmalıdır. Acil hizmetlerinde, aciller de yalnız acil hastalara bakılmalıdır. KOVİD-19 şüphesi ile gelenlerle diğer hasta müracaat giriş yerleri ayrılmalıdır. PANDEMI dışı hastaneler ayrılmalıdır. Tiraja önem verilmelidir. Hekimler hastalarına bakarken nitelikli hizmet verebilmesi için yeterli en az on dakika zaman ayrılmalı bu şekilde mekanlar hazırlanmalıdır. 18 Kasım 2020 itibari ile koronavirüsten 64 hekim olmak üzere toplam 156 sağlık çalışanı vefat etmiştir. Enfekte olan sağlık çalışanı 40 Bin’den fazla arkadaşlarını kaybetmek çalışma motivasyonunu bozmaktadır. Bitkin, yorgun, tükenmiş bir sağlık çalışanı topluluğu oldular. Sağlık çalışanlarından tam hizmet sağlık sunumu almak için buna benzer sorunlar çözülmelidir.” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42