banner6

Yurdakul: Bağımsız medya için sendika şart

Belediye İş Sendikası Genel Başkanı Yurdakul ÇGC'yi ziyaret etti

Yurdakul: Bağımsız medya için sendika şart

ADANA (İHA) - Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul, bağımsız bir medyanın oluşabilmesi için sendikalaşmanın yaygınlaşması gerektiğini söyledi.

  Yurdakul, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'ni (ÇGC) ziyaretinde, ülkede sendikalaşmanın yetersiz kaldığını belirterek, bu durumun çalışanların aleyhine olduğunu söyledi. Özellikle medya çalışanlarının sendikalaşması gerektiğini ifade eden Yurdakul, bağımsız bir medyanın oluşabilmesi için sendikalaşmanın yaygınlaşması gerektiğini kaydetti. Basının ve sivil toplum örgütlerinin susturulduğu bir yerde demokrasiden bahsetmenin mümkün olmadığını söyleyen Yurdakul, siyaseti şeffaflaştırmak ve demokratikleştirmek gerektiğinin altını çizdi.

   Çalışanların özgür bir sendika için partizanlığı bir kenara bırakmaları gerektiğini dile getiren Yurdakul, "Ülke, çağdaş ülke olacaksa ve ekonomik özgürlüğüne kavuşacaksa bu eğitimli ve örgütlü bir toplumla mümkün olur. Bunun başka olanağı yok. Bu ülkede ne kadar demokratik hak varsa ellerine alıp kullandılar. İnsanların demokratik hakkı olmazsa, ekonomik hakkı da olmaz" diye konuştu. Yurdakul, bütün emekçi ve çalışanların partizanlığı bırakıp buna yoğunlaşmasını gündeme getirdi.

  Belediye-İş Sendikası 2. Başkanı Şükrü Erol, Adana Şube Başkanı Ahmet Zeki Eker ile diğer yöneticilerin katıldığı ziyarette ÇGC Başkanı Cafer Esendemir ise basının baskı ve sansürle karşı karşıya bulunduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2014, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER