banner6

Yüreğir Belediyesi, bayat ekmek için özel çöp kovalarına yöneldi

Yüreğir Belediyesi temizlik konusunda; araç parkını ve temizlik araçlarını artırarak başladığı hizmet atağını köhne çöp varillerinin yerine modern konteynırlar koyarak sürdürmüştü.

Yüreğir Belediyesi, bayat ekmek için özel çöp kovalarına yöneldi
 Yüreğir Belediyesi, bayat ekmek için özel çöp kovalarına yöneldi

 

ADANA(İLKHABER) - Yüreğir Belediyesi temizlik konusunda; araç parkını ve temizlik araçlarını artırarak başladığı hizmet atağını köhne çöp varillerinin yerine modern konteynırlar koyarak sürdürmüştü. Daha sonra işlek bulvar, cadde ve sokaklara yerleştirdiği ‘’Çöpü Ban At’’ kutuları ile hizmet kalitesini bir sınıf yükselten Yüreğir Belediyesi şimdi yeni uygulamaya koyduğu hizmetle; ‘bayat ekmeklerin toplanabileceği kovaları ilçenin değişik bölgelerine yerleştirerek bayat ekmeklerin çöpe atılmasının önüne geçiyor.’ Toplanan bayat ekmekler ise hayvan barınaklarına ve hayvanlara yem olarak köylerde hayvancılık ile geçimini sağlayan vatandaşlara dağıtılıyor.

İlk etapta 300 adet olarak Yüreğir’in değişik bölgelerine yerleştirilen çöp kovalarında biriktirilen ekmekler çöpe gitmemiş oluyor hem de hayvanlara yiyecek olarak geri dönüşümü sağlanıyor. Hem de vatandaşların da ekonomisine katkı sağlanıyor.

Her gün Adana da tonlarca ekmeğin çöpe gitmesinin önüne geçmek için böyle bir çalışma başlattıklarını belirten Başkan Çelikcan, şunları söyledi:

Ekmek bizim kültürümüzde kutsaldır, o yüzden diğer çöplerle karışması ve zayi olmasına gönlümüz razı olmadı. Bunun önüne geçmek için özel olarak hazırlanan ağzı kapaklı ekmek kovalarını ilçemizin değişik semtlerine dağıttık. Burada toplanan ekmekler hayvan barınaklarına ve ilçemize bağlı köylerde geçimini hayvancılıkla sağlayan vatandaşlarımıza dağıtarak hem israfın önüne geçiyoruz, hem de vatandaşlarımızın hayvanlarının yemlerine destek oluyoruz. Böylece her gün çöpe giden ekmeklerimiz değerlendirmiş oluyoruz. Ekmeklerin mümkünse bayatlatılmadan evde tüketilmesini ama illa atılacaksa çöpe değil dağıtılan ekmek kovalarına atılmasını istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42