Yüreklere su serpildi

ÇGC Başkanı Esendemir, kaldırılan Basın Özgürlüğü ve Ahmet Remzi Yüreğir anıtının Sanatçılar Parkı’nda Seyhan Belediyesi tarafından yaptırılacağını ifade etti:

Yüreklere su serpildi

Yüreklere su serpildi

 

ADANA(İLKHABER) – Çukurova Gazeteciler Cemiyeti(ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir, park düzenlemesi sırasında kaldırılan “Basın Özgürlüğü Anıtı”nın aynı yerde Seyhan Belediyesi tarafından yaptırılacağını söyledi.

Gazipaşa Bulvarı sonunda Sanatçılar Parkı içerisinde bulunan Basın Özgürlüğü ve Ahmet Remzi Yüregir Anıtı Seyhan Belediyesi’nin yenileme çalışmaları sırasında yıkılmasının yankıları devam ederken, konuyla ilgili ÇGC yönetimi adına bir açıklama yapan Başkan Esendemir, şu görüşlere yer verdi:

Adana 5 Ocak Stadyumu’ndaki maçlardan sonra taraftarların sprey boyalarla sık sık yazılar yazarak zarar verdiği anıtlar müracaatımız üzerine çeşitli defalar Belediye ekiplerine temizletilmiş, ancak son günlerde bu tahribat daha da artmıştır.

Çevreden gelen şikayetlerden sonra Anıtın yapıldığı yıl ÇGC Başkanı olan Sayın Çetin Yiğenoğlu’nun konu ile ilgili tavsiyeleri üzerine; anıtın üzerindeki boyaların temizletilmesi için Seyhan Belediyesi’nden yine yardım istedik.

Ağustos ayı sonunda söz konusu parkta belediye tarafından çalışmalar yapıldığını, işyeri yakında olduğu için tesadüfen gören ÇGC Mali Sekreteri Sabit Özkeser arkadaşımızın bilgi vermesiyle öğrendim. Bunun üzerine Özkeser'e ‘’Bilgimiz var, anıtın etrafını temizleyeceklerdi’’ şeklinde konuştuktan sonra orada buluşmayı önerdim.

Sabit Özkeser'le parkta buluştuğumuzda, Ahmet Remzi Yüregir’in büstünün kaldırıldığını ve muhafaza edildiğini,Basın Özgürlüğü anıtının ise yıkılarak yan yatırıldığını gördük. Büstün ve anıtın metal kısımlarının hemen koruma altına alınmasını istedik. Çalışan görevlilere sorulduğunda anıtın her açıdan güzel görünmesi için çevresinin komple temizleneceği ve yeniden aynısının yaptırılacağı, yenileme sırasında görüşlerimizin alınacağı da belirtildi.

Anıtın yıkılması veya kaldırılması ile ilgili olarak Cemiyetimize önceden ne danışıldı, ne bilgi verildi, ne de görüşümüz alındı.

Konuyu hemen Sayın Yiğenoğlu ile paylaştım. Yiğenoğlu, benimle ilk konuşmasında bunun çok yanlış bir uygulama olduğunu, telafisinin de zor olacağını, fazla duyulmadan, birileri bunu malzeme yapmadan çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Sayın Çetin Yiğenoğlu sonraki görüşmemizde; anıtın sanat eseri ve tarihi özelliğinin bulunduğunu, heykeltıraşın bilgisi ve izni olmadan yerinden oynatılamayacağını,çivi bile çakılamayacağını söyledi. Bunun telafisinin de Heykeltraş Sayın Turhan Çetin ile görüşüp rızası alınarak veya aynısının ona yaptırılarak mümkün olduğunu, bu arada Ahmet Remzi Yüregir’in büstü kaldırılmışken ona başka bir yer bulmamız gerektiğini ifade etti. Daha sonra başka yerel gazete sahiplerinin de maddi imkanları olduğunda buraya büst yaptırma ihtimali üzerinde durarak konuyu Seyhan Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar’a iletmemizi ve Sayın Çetin Remzi Yüregir’e bilgi vererek iznini almamızı ifade etti.

Yiğenoğlu’na hemen harekete geçeceğimiz iletildi. Ardından ÇGC Başkanı olarak,Genel Sekreter arkadaşımız Ömer Üney ile birlikte Seyhan Belediye Başkanı Sayın Karalar’la makamında bir görüşme gerçekleştirdik. Sayın Karalar, belediye personelinin yanlış iş yaptığını, bunu telafi etmek ve heykeltıraş ile görüşerek masraflarını karşılamak suretiyle anıtı tekrar yaptırmak istediklerini, yıkımı gerçekleştiren kişilerle ilgili soruşturma başlattığını söyledi.

Konuyu ilettiğimiz Seyhan Belediyesi Meclisi ve cemiyetimiz üyesi Murat Zöhre de, yanlış bir uygulama yapıldığını, ancak kesinlikle art niyet bulunmadığını, belediyenin anıtı o bölgeye tekrar yaptıracağını ve çevresinin buna yakışır bir şekilde düzenleneceğini ifade etti. Zöhre, Adana’nın en güzel parkının burada oluşturulacağını da kaydetti.

Yeni Adana Gazetesi sahibi ve parkta büstü bulunan Ahmet Remzi Yüregir’in oğlu Sayın Çetin Remzi Yüreğir de, büstün yerinin Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından seçildiğini, basın anıtı ile bütünlük arzettiğini, takdirinin ve sorumluluğun yine bu kuruma ait olduğunu, büstün yerinin değiştirilmesinin ise anlamsız bulduğunu ifade etti.

Bu arada konuyla ilgili girişimlerimiz aralıksız sürdü. Anıtın mimarı Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. SayınTurhan Çetin yurtdışında olduğu için bir süre ulaşamadık. Daha sonra 20 Eylül 2015 günü kendisi ile Ankara Ostim’deki ofisinde, Yönetim Kurulu üyemiz Mutlu Mete ile birlikte görüştük. Sayın Çetin’e; "Basın Anıtı'nın son yıllarda fanatik taraftarlarca sprey boya ile yazı yazılarak sürekli kirletildiğini, belediyelerin bunu temizlemeye çalıştığını, son defasında Seyhan Belediyesi ekiplerinin anıtı komple boyayarak yazıların zor da olsa okunur hale getirildiğini, yine bölgede yapılan park düzenlemesinde iznimiz alınmadan ve tarafımıza bilgi verilmeden anıtın yıkıldığını, metal kısımların korunduğunu, Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar’ın kendisinin önerileri doğrultusunda anıtı aynı yerde yaptıracağı yolunda söz verdiğini" söyledik. Sayın Çetin Yiğenoğlu’nun bu konudaki hassasiyetini ve konunun takipçisi olduğumuzu da ifade ettik.

Prof. Dr. Sayın Turhan Çetin, hassasiyetin doğru olduğunu, heykeltıraşların izni olmadan anıtların yerinden oynatılamayacağını, ancak belediyenin iyi niyetinden yola çıkarak anıtın tekrar aynı şekilde yapılabileceğini, bize bu konuda yardımcı olacağını belirtti ve bunu o anda telefonla görüştüğü Seyhan Belediye Başkanı Sayın Karalar’a da söyledi.

Duyarlılığımızdan dolayı teşekkür eden Prof. Dr. Çetin, bu tip traverten mermer kaplı anıtlarda sprey boyaların içlere kadar işlediğinden temizlemesinin çok güç olduğuna da dikkat çekti.

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, son görüşmemizde; anıtı bilinçsiz şekilde ve ÇGC'ye haber vermeden kaldıranlar hakkında gerekenin yapılacağını, heykeltıraş Prof. Dr. Sayın Çetin'in, önerileri doğrultusunda anıtın tekrar yapılacağını ve çevresinin daha güzel hale getirileceğini ifade etti.

“YUSUF BAŞTUĞ’A SAYGI DUYULMALI”

Hal böyleyken son günlerde, sosyal medya ve internet üzerinden yapılan sohbet ve yazışmalarda bu konu ile ilgili olarak Cemiyetimiz ve şahsım suçlanmak istenmekte, iftira atılmaktadır. Basın Özgürlüğü Anıtı'nın cemiyetimizin bilgisi dahilinde yıktırılması söz konusu değildir. Yıkım tamamen belediye personelinin yanlışlığından kaynaklanmıştır. Yıkım öncesinde ve anında cemiyetimize bilgi verilmemiştir. Olayı gören ve bilenler şahittir. Basın Özgürlüğü Anıtı yeniden yapılıncaya ve Ahmet Remzi Yüregir’in büstü aynı yerine konuluncaya kadar bu işin takipçisi olacağımızın bilinmesini istyoruz. Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın konuya hassasiyetle yaklaştığının da tanığıyız,iyi niyetinden şüphe duymuyoruz.

Yönetim Kurulu Üyemiz Yusuf Baştuğ arkadaşımızın, bu konuyu gerekçe göstererek istifası ise kendi kararıdır ve saygı duyulması gereken bir davranıştır.”

 

 

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına,
Başkan Cafer ESENDEMİR

 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2015, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2