Yüzde 50 doluluk kuralına uymayan sürücülere ceza yağdı

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce yapılan denetimlerde kurallara uygun davranmayan 18 araç sürücüsüne kabahatler kanununa göre, emre aykırı davranış sergilemekten işlem yapıldı.

Yüzde 50 doluluk kuralına  uymayan sürücülere ceza yağdı

Bayram Bulut

ADANA  (İLKHABER)-Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce yapılan denetimlerde kurallara uygun davranmayan 18 araç sürücüsüne kabahatler kanununa göre, emre aykırı davranış sergilemekten işlem yapıldı.

 Adana İl Emniyet Müdürlüğü tarafından kent genelinde Korona virüs tedbirleri çatısı altında uygulamalar devam ediyor. Bankalarda, PTT, şubelerinde toplu kullanılan diğer alanlarda sosyal mesafe kuralına uyulması için vatandaşlar sık sık uyarılıyor.  Bunun yanı sıra bir de trafikte bulunan toplu taşıma araçları üzerinde denetimler yapılıyor. Son olarak Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından toplu taşıma araçlarında denetimler gerçekleştirildi.

Yapılan denetimlerde 5030 toplu taşıma aracı kontrol edildi. Yüzde 50’lik doluluk oranı kurallarına uygun davranmayan 18 araç sürücüsüne 5326 sayılı kabahatler kanununun 32. maddesinden “Emre aykırı davranış” işlem yapıldı. Yapılan denetimlerde işçi taşıyan servislerde özellikle sosyal mesafe kuralına riayet edilmediği görüldü. Bir çok işçinin yan yana koltuklarda oturdukları dikkatlerden kaçmadı. İşçiler sosyal mesafe kuralına uymasa da koruyucu maske takarak kendilerini virüse karşı korumaya çalıştıkları görüldü.

Konuyla ilgili Adana İl Emniyet Müdürlüğü’nden de açıklama yapıldı. Emniyetten yapılan açıklamada, "Dünyada olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid­19) salgını nedeniyle can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir.  Covid­19 salgınında en temel risk unsuru virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması nedeniyle vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu mekanlar/alanlardır.  Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı araçları için ilave tedbirler alınmıştır.

Bu tedbirler çerçevesinde şehir içi toplu taşıma araçlarında %50’ doluluk oranı ve oturma düzeni standardı getirilmiştir. İl Emniyet Müdürlüğü olarak tedbirlerin alındığı ilk günden itibaren 7/24 esasına göre, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince kontroller ve uyarılar yapılmaktadır. Tedbirlerin alındığı günden itibaren Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce yapılan denetimlerde 5030 toplu taşıma aracı kontrol edilmiş ve kurallara uygun davranmayan 18 araç sürücüsüne 5326 sayılı kabahatler kanununun 32. maddesinden (Emre aykırı davranış) işlem yapılmıştır.  Müdürlüğümüzce Koronavirüs (Covid­19) salgın riski bitene kadar vatandaşlarımıza uyarılarda bulunulmaya devam edilecektir. “Evde Kal, Emniyette Kal” “

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2