banner6

Zozani MARDAV’ı ziyaret etti

HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Adana’daki Mardinliler Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nı (MARDAV) ziyaret etti.

Zozani MARDAV’ı ziyaret etti

Bayram BULUT
ADANA (İLKHABER) HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın seçim çalışmalarını gerçekleştirmek üzere geldiği Adana’da bir dizi etkinliğe ve ziyaretlere katıldı.
Adana’daki Mardinliler Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nı  (MARDAV) ziyaret eden HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani ve İl Yönetimini, Vakıf Denetim Kurulu Başkanı Sırrı Hamidi ve yönetim kurulu karşıladı. Adil Zozani, kendilerini ağırlayan Mardav yöneticilerine teşekkürlerini sundu. Zozani burada yaptığı konuşmada, Mardin ili hakkındaki görüşlerini aktardı. Vakıf olarak Adana’da Mardin kültürünün yaşatılmasının önemine vurgu yapan Zozani, “Türkü, Kürdü, Ezidisi, Asurisi, Süryanisi bütün halklar bir aradalar. Mardin kalesinde kendi kimliğini oluşturmuştur. Mardin’in böyle bir farklılığı var. Mardin’e gittiğiniz vakit bu görürsünüz. Midyat’a gittiğinizde bunu görür yaşarsınız.  Dara’ya gittiğiniz zaman orada tarihi görürsünüz. Orada en çok dikkatimi çeken yer altı sarayıdır. Yer altı sarayına gidiyorsunuz. Asırlar önce insanlar güneş saatini icat etmişler onu sarayın çatısına asmışlardır. Bunlardan asırlar sonra medeni dünyada yaşayan bizler, gidip o yer altı sarayının üstünde gece kondular inşa etmişiz. Gidip oradaki garabeti gördüğüm zaman çok üzülüyorum. Bizler yıllarca nasıl kardeşçe yaşamayı başarmış isek bundan sonrada yapmak zorundayız. Dolayısıyla sizin Mardinliler olarak Adana’da Çukurova’da kendi örgütlenme içinde olmanız kendinizi var etmeniz. Kültürünüzü tarihinizi görünür kılmanızın paha biçilmez bir değeri vardır. Bunu önemsiyoruz.” dedi.
Ziyaretlerinin sebebinin 10 Ağustosta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin olduğunu aktaran Zozani, “Her zaman insanların birbirini ziyaret etmesi, birbirlerini hoşbeş etmesi mümkün olmayabiliyor. Zaman zaman vesilelerde gerekiyor. Seçimde bu vesilelerden bir tanesidir. Bir seçim vesilesi olmazsa beklide bu buluşmayı sağlama şansımız olmayabilir. Aslında başka zaman onu da yapmak gerekiyor. O daha anlamlıda olur. O nedenle biz bir aradayız. 10 Ağustos itibari ile eski Türkiye, yeni Türkiye tartışması yapılacaktır. Kim kazanırsa kazansın sonuçta 3 aday var. Bu üç adaydan biri sonuçta kazanacaktır. Birinci turda mı kazanacaktır 2. Tur damı kazanacaktır bu halkın teveccühü ile olacak.. Buna saygımız vardır. Bizim bir adayımız var. Kendimizi daha fazla görünür kılmak yani 10 Ağustos sonrası bir ülke de yerimizi ve konumumuzu daha iyi net görmek arzusundayız. Bu bizim için çok önemli.” ifadelerini kullandı.
MARDAV Denetim Kurulu Başkanı Sırrı Hamidi, kendilerine yaptıkları ziyaretten ötürü Zozani ve beraberindeki heyete teşekkür etti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde son sözü halkın söyleyeceğini aktaran Hamidi, “Halkın teveccühü kimden yana olursa o kazanacaktır. İnşallah ülkemiz milletimiz için hayırlı olur.” diye konuştu.
Ziyarette, BDP ve HDP yönetimi, MARDAV Eski Başkanı Abdulkadir Gül, Denetim Kurulu Başkanı Sırrı Hamidi, Yönetim Kurulu Üyesi Metin Kanık, Midyat yolbaşı Dernek Başkan yardımcısı Ömer Tunç ve Tahsin Kanık hazır bulundu. Ziyaret hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.

 
 

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2014, 16:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER