banner6

Zübey’de Hanım ölüm yıl dönümünde anıldı

Zübey’de Hanım ölüm yıl dönümünde anıldı

FİRDEVS ARSLAN

ADANA (İLKHABER)-Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, ölümünün 97. yıl dönümünde anıldı.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Seyhan ve Çukurova Şubeleri tarafından Zübeyde Hanım’ın ölüm yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması düzenlendi. Seyhan İlçesi’nde bulunan Zübeyde Hanım Parkı içerisinde gerçekleşen basın açıklamasını Cumhuriyet Kadınları Seyhan Şube Başkanı Avukat Nesrin Kılıçay okudu. Kılıçay, 14 Ocak 1923 tarihinde İzmir’de hayata gözlerini yuman Zübeyde Hanım’ı 97. Ölüm yıl dönümünde sevgi ve saygıyla andıklarını belirterek, “Ne mutlu ki ona , erken yaşta babasız büyüttüğü bir evlada vatan sevgisi, insn sevgisi yanında bir millete önderlik yapacak özgüveni ve cesareti vermeyi başarıp, Türk Ordusu’na, Türk Milleti’ne ve dünyaya armağan etti” dedi.

Zübeyde Hanım’ın küçük yaşta babasını kaybeden oğluna hem anne, hem baba olduğunu dile getiren Kılıçay sözlerini şöyle sürdürdü;

“ “Atalarımız, “Ana gibi yar olmaz” demişler. Çünkü ana çocuğun ruh dünyasını, belleğini, zihniyetini, karakterini etkileyen en önemli varlıktır. Ana doğurgandır, ana candır. Atatürk bir konuşmasında; “Beni de bir ana doğurmadı mı? Türk anaları daha nice Kemal’ler doğurur” demişti. “Bir çocuk anne bir çocuk doğurur, o çocuk tüm dünyayı değiştirir. Bir anne tüm dünyayı değiştirebilir.” İşte anaların anası Zübeyde Hanım , küçük yaşta babasını kaybeden  oğlunun hem anası, hem de babası olmuştur. Onu öyle bir terbiyeyle yetiştirir ki Sarı Mustafa’sının tek hayali , Batı dünyasında, “Hasta Adam” diye küçümsenen devletinin onurunu kurtarmak, Bir Milli Mücadele başlatıp vatan toprağından emperyalistleri kovarak tam bağımsız bir Cumhuriyet kurmaktır. 

Annesi Mustafa Kemal’i her konuda  cesaret verdi, özgüven kazandırdı. Büyük taarruz öncesi Zübeyde Hanım, kendisine, “Çal davetine geliyorum diyen “ Gazi Paşamıza yazdığı mektupta şöyle diyordu. “Mustafam bilirim gelmeyeceksin. Çay davetine gidiyorum dedin.  Sen cepheye gidersin. Benim yüreğim bunu bilir. Senin için dua ediyorum bil. Ve de Mustafam, zaferi ele almadan dönme. Ben seni beklemeyi bilirim. Ölümünün 97. Yılında Zübeyde Ana’mızı saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda ve bunun en doğru yol olduğunu bilerek ilerlemekte ve azimle yürümekte kararlıyız. Çünkü gelecek nesillere aydınlık ve çağdaş bir Türkiye bırakmak boynumuzun borcudur” 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çetin Gen
Çetin Gen - 2 yıl Önce

Atamızın atasına yorum yapmak kimin haddine nurlar içinde uyu zübeyde ANA.

SIRADAKİ HABER