banner6

GERÇEK BİR HİKAYE

Acımız çok büyük. Çok değerli bir hocamızı İsmet Şahkulubey hocamızı kaybettik.  İsmet Şahkulubey  1970-1973 yılları arasında benim  Ticaret Lisesi’nde öğretmenimdi.

Sınıfın mümesilliğini  ben yaparken Sabahat Yücesoy, Mehmet Mazı, Emin Avcı ve diğer bazı sınıf arkadaşlarımız ile kardeşim Besim Avuka’nın isimlerini yaramazlık yaptıkları gerekçesiyle tahtaya yazar ve cezalandırılmalarını sağlardık.   Sonra ismet Hocamız cezalandırılan öğrencilerin de gönlünü alır, “Öğrencisini seven bir kimse onun kulağını da çeker, bağırır da” derdi.

  Mardin Ticaret Lisesi’nde o yıllarda  sabah saat 07.30’dan   saat 15.00’e kadar ders görüyorduk ve her gün öğle zamanı topluca Merhum İsmet Hocanın yanına giderek ağlardık. Amacımız hocamızın cebindeki paraları alıp öğle yemeği yemekti.  Hocamız da bize çok üzülür, “Bu çocukların hepsi fakir çocuğu ben bugün bu parayı alıp ne yapacağım” diyerek bize lahmacun ısmarlar ve parasını da gidip kantinciye kendisi verirdi.  İsmet Hocayı sevmeyen bir tek Allah’ın kulu yoktu. O hem bir öğretmen, hem bir ağabey, hem de bir babaydı bizim için.  O bir hayırseverdi aynı zamanda. Nur içinde yatsın, mekanı cennet olsun.

YORUM EKLE

banner42