banner6

1. Adana Pul Sergisi açıldı

1. Adana Pul Sergisi açıldı

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana Filatelistler Derneği tarafından düzenlenen 1. Adana Pul Sergisi açıldı. Sergide Çanakkale Savaşlarında tamamı şehit olan 57. Alay’ın Sancağı da sergilendi.

Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde açılan sergi, pul koleksiyonu meraklılarının yoğun ilgisini çekti. Çeşit çeşit posta pulları Adana’da ilk kez bir sergide meraklılarının karşısına çıktı. Adana Filatelistler Derneği tarafından pul kültürünü tanıtmak, gençlerin ve tüm bireylere pulun önemini eğitime katkısını anlamalarını sağlamaları açısından açılan sergide, Türk Futbol’undan, Çanakkale Savaşları’na kadar daha birçok kategoride pul koleksiyonu yer aldı.

AÇILIŞ KURDELESİ KESİLDİ

Ayrıca sergide Çanakkale Savaşlarında tamamı şehit olan 57. Alay’ın Sancağı da sergilendi. Atatürk, Çanakkale Savaşları, Milli Mücadele dönemi Adana, tarih ve turizm, uzay araştırmaları, spor etkinlikleri, hayvanlar ve bitkiler konularında hazırlanan koleksiyonlar 110 panoda 1600 A-4 üzerinde meraklılarının karşısına çıktı. Serginin açılışı yine pul koleksiyonu meraklıları tarafından yapıldı. Açılış kurdelesini Adana Filatelistler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Candevir ve beraberindeki koleksiyoncular kesti.

 

İLK KEZ DÜZENLENDİ

Açılış sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Adana Filatelistler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Candevir, Adana’da ilk defa 1. Adana Pul Sergisini düzenlediklerini belirterek, “Adana’mızda ilk defa düzelemeye çalıştığımız 1. Adana Pul Sergisini gerçekleştiriyoruz. Dernek üyelerimizden Fevzi Yılmaz’ın temelini attığı bizim inşaatını tamamladığımız bir sergi oldu. Onun anısına düzenlediğimiz bir sergi.” dedi.

 

EN BÜYÜK SİMGELERİNDEN BİRİ

Posta pullarının bayraklarından sonra ülkelerin en büyük simgelerinden biri olduğuna dikkat çeken, Candevir, “Posta pulları bayraktan sonra en büyük simgelerinden biridir. Ülkelerin tarihini olaylarını kültürünü anlatan bir simgedir. Bizlerde buradan yola çıkarak tamamen damgalarla tarihimizi ve kültürümüzü anlatmaya çalışıyoruz.” diye konuştu. 

 

57. ALAYIN SANCAĞI

Ayrıca sergide Çanakkale Savaşlarında tamamı şehit olan 57. Alayın Sancağı’nın da sergilendiğini işaret eden Candevir, “Bu sergide özel Çanakkale Savaşları koleksiyonu 57. Alay sancağımız, Türk Büyükleri, Atatürk, Türk Posta Tarihi ve kuşlar gibi birçok koleksiyonlar sergilenmekte. Adana’mıza hayırlı olsun.  1840’lardan başlayan posta tarihide yer alıyor. Günümüzde ki postalarda var. Çanakkale Savaşları 1915’ten başlayan tarihi pul koleksiyonu var.   110 panoluk bir pul koleksiyonu var.  1600 A 4’lük bir koleksiyon var.”  ifadelerini kullandı.

 

CEPTELEFONLARI İLE SERGİYİ GÖRÜNTÜLEDİLER

Sergiye katılan pul koleksiyonu meraklıları pulları tek tek inceledi. Kimileri yakın gözlerini takarak incelemelerde bulundu. Kimileri ise, ellerinde cep telefonları ile pulların bulunduğu panoları sonradan izleyip incelemek için fotoğraf ve videolarını çekti. Bazı pul meraklılarının da pullar hakkında bir birlerine görüşlerini anlattıkları görüldü.

 

ÖZ ÇEKİM YAPTILAR

Pulların yanı sıra sergide yer alan Çanakkale Savaşlarında tamamı şehit olan 57. Alayın Sancağı’da büyük ilgi gördü. Dernek yöneticilerinden sancağın tarihçesi hakkında bilgiler alan sergiyi ziyaret eden misafirler bu önemli sancak ile hatıra fotoğrafları çektirmeyi ihmal etmedi. Kimileri sancak ile selfi (öz çekim) yaparken, kimileri ise yanlızca sancağın fotoğraflarını çekti.

 

PULLUN HİKAYESİNİ DİNLEYE BİLİYORLAR

Ayrıca pulların yer aldığı bazı bölümlerde her pulun altında bir karekodun bulunduğu görüldü. Cep telefonlarına bu karekodlarını okutan kişiler, pulun üzerinde resmi bulunan gazilerin sesinden pulun hikayesini dinleye bildiği görüldü. Bu uygulama pul meraklılarının yoğun ilgisini çekti.

 

NE ZAMANA KADAR AÇIK KALACAK?

Adana Filatelistler Derneği tarafından düzenlenen1. Adana Pul Sergisi 09  Mayıs – 13 Mayıs 2019 tarihleri arasında 75. Yıl Sanat Gelerisi’nde ziyaret edilebilineceği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 14:05

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER