banner6

100 derecelik sıcaklıkta ekmek kavgası

100 derecelik sıcaklıkta ekmek kavgası

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Yaktıkları odun ateşine Adana sıcağının eklenmesiyle yaklaşık 100 dereceyi bulan ateşin başında bayramda ekmek paralarını kazanan kelle ütücüler, kesilen kurbanların kelleleri ve ayakları temizlemeye devam ediyor.

Kurban Bayramı nedeniyle kesilen kurbanlık hayvanların kellere ve ayaklarını temizleyecek yeri olmayan vatandaşlara hem yardımcı olmak, hem de para kazanmak isteyen ütücüler kurban bayramının ilk gününden itibaren işlerinin başlarına geçti. Her yıl kesilen kurbanlıkların kelle ve ayaklarını temizleyip ateşte tüylerinden arındıran ütücüler bu yılda Adana’nın merkez Seyhan İlçesi Büyüksaat civarında ki yerlerini aldı. Tezgah açan ütücüler sabahın erken saatlerinden itibaren kendilerine getirilen kelle ve ayakları işlemden geçirmeye başladı.

AFİYETLE TÜKETİLİYOR

Kelle ütücüleri tezgahların üzerinde odunla ateş yakarak, ateşte kızdırdığı demirlerle kelle ve paçaları dağlayarak tüylerinden temizliyor ve sahiplerine teslim ediyor. Vatandaşların talebinin yüksek olması nedeniyle günde 200’e yakın kelle temizleyen ütücüler işlemlerini saat 19:00’a kadar sürdürüyor. Bayramın 4 günü çalışacak olan kelle ütücüler kelle ve 4 ayağı takım olarak 20 lira karşılığında  tüylerinden arındırılıp kelleler ikiye ayrılıp sahiplerine teslim ediliyor. Daha sonra ise, kelleyi teslim alanlar evde kelle, paça çorbası yaparak bu ürünleri afiyetle tüketiyor.

TAKIMI 20 LİRA

Kurban kellerini ütüleyen ütücülerden Celal Yaşar, gelen tüm kelle ve ayakları sıralamaya alarak gün içerisinde hepsini tamamladıklarını söyledi. Kelle ve 4 ayağı takım olarak 20 liraya temizlediklerini belirten Yaşar, “Takım olarak 20 liraya temizliyoruz. Bayramın 4 günü boyuna buradayız. Her kurban bayramında bizler aynı yerde çalışıyoruz. Ateşin başında zor oluyor. Hava zaten sıcak ama ne yapalım ekmek paramızı kazanmak zorundayız” dedi.

KAYIN BABASININ MESLEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Kayın babasının mesleğini devam ettirdiğini söyleyen ütücülerden Murat Koç  “2009 yılından beri burada çalışıyorum bayram günleri. 70-80 dereceyi aşan sıcaklıkta çalışıyoruz. Günlük 300-400 takım yapıyoruz. Takımını 20 liraya yapıyoruz. Bayram boyunca burada olacağız. Rahmetli kabın pederimin işini devam ettiriyorum. O 1974 yılından buyana burada bu işi yapmış. O ölünce biz devam ettirdik. Ata yadigarı bir meslek oldu bu. Bayram dönemlerinde yapıyorum. Normal mesleğim boyacılık. Alıştık artık biz bu sıcağa. Burada 5 tane tezgah bulunuyor ve bayram süresince bu işi yapıyorlar.” diye konuştu.

ATEŞTE YAKIYORLAR

80 derecelik ateşte kelle ve ayakları yaktıklarını anlatan Koç, “Kurbanı kesenler işlerini bitirdikten sonra kelle ve ayakları alıp bizim yanımıza gelirler. Getirirler ve ayağını ve kellesini hayvanın bize bırakırlar. Biz temizleriz ve teslim ederiz isterlerse hemen, isterlerse dolaba katıp kışın afiyetle tüketirler. Önce boynuzlarını kesiyoruz. Kulağını kesiyoruz. Sonra 80 derecelik kızgın ateşte yakarız” ifadelerini kullandı. .

25 YILLIK ÜTÜCÜ

Ütücülerden Ali Boyacı, 25 yıldan beri bu işi yaptığını söyledi. Mesleğinin dışında bayram dönemlerinde bu işi yaptığını anlatan Boyacı, en az 100 takım yaptıklarını vurguladı. takımını 20 liraya temizlediğini dile getiren Boyacı, “Kesilen koyunların kelle ve ayaklarını bize getiriyorlar. Bizlerde ateşte yakıp temizliyoruz ve sahiplerine teslim ediyoruz. Zahmeti bizden, yemesi sizden diyoruz.” şeklinde konuştu.

İŞLEMLERİ

Diğer ütücüler ise, her bayram bu işi yaptıklarını anlattı. Sıcak havada ateşin içerisinde bu işi yapmanın zor olduğunu dile getiren ütücüler, sabah saat 08.00'den akşam saat 19.00'a kadar mesailerinin devam ettiğini, saat 19:00’dan itibaren ise gelen siparişleri bir gün sonraya bıraktıklarını belirtti. Yaptıkları işlemler hakkında da bilgiler veren ütücüler, “Önce kellenin kulağını kesiyoruz. Daha sonra boynuzunu kırıyoruz. Daha sonra demire takıp, ateş üstünde kıllarını temizliyoruz. Ocakta demir basıyoruz. Kelle kıpkırmızı olur. Tertemiz yenir. Bu şekilde keleyi ütülemiş oluyoruz. En sonda ise keleyi ikiye bölüyoruz. Bu işlem 10 dakika sürüyor. Günde 200 adet temizliyoruz. 1 kelle ve 4 ayağın ütü fiyatı 20 lira" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER