banner6

15 Temmuz Şehitler Parkı açıldı

Yüreğir Belediyesi tarafından yapılan 15 Temmuz Şehitler Parkı Bilim Tarih ve Kültür Kompleksi ile Şehitler Anıtı düzenlenen törenle açıldı.

15 Temmuz Şehitler Parkı açıldı

15 Temmuz Şehitler Parkı açıldı

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Yüreğir Belediyesi tarafından yapılan 15 Temmuz Şehitler Parkı Bilim Tarih ve Kültür Kompleksi ile Şehitler Anıtı düzenlenen törenle açıldı. Törene Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ömer Çelik’te katılarak kompleksi gezerek bilgiler aldı.

Açılış töreni İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından ise Kur’an-ı Kerim okunup şehitler için dualar edildi. Etkinlik darbe girişimi ile ilgili hazırlanan kısa film gösterimi ve şehit Ömer Halisdemir anısına hazırlanan slayt gösterisiyle devam etti. Açılışta şehit edilen ikiz polis memurlarının babası Ali Oruç’ta şiir okudu. Açılış konuşması yapan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, yapılan kompleksle ilgili bilgiler verdi. Kompleksin 54 bin metrekare üzerine kurulu olduğunu aktaran Başkan Çelikcan, “İçerisinde planetaryum, 5 Ocak Adana Kurtuluş Dioraması, 15 Temmuz Şehitler Anıtı, çocuk oyun alanları, mesire alanları gibi birçok eseri içerisinde barındıran bir komplekstir. Şehit ve gazilerimizi unutturmamak, emanetlerini gelecek nesillere aktarmak için yeni bir misyon üstlendik.” dedi.

15 TEMMUZ ŞEHİTLER ANITI'NIN ANLAMI ÇOK BÜYÜK

 15 Temmuz Şehitler Anıtı'nın anlamının çok büyük olduğunu kaydeden Başkan Çelikcan, “Bu anıt, o gece FETÖ'cü hainlere geçit vermeyen 249 şehidin aziz hatıralarını yaşatmak ve karanlık geceyi inançlarıyla aydınlık bir şafağa ulaştıran gazilerimize şükranlarımızın ifadesi olacaktır. Gökyüzüne uzanan 15 adet krom silindir form, vatan, millet, milli irade, demokrasi, bağımsızlık, insan hak ve hürriyetleri ile varolan tek devlet anlayışımızın tamamlayıcı değerlerini, en tepede bulunan bayrak ise farklı din, dil ve etnik yapının zenginleştirdiği, Türk milletinin ortak değeri tek bayrak ilkemizi betimlemiştir. Türk bayrağını taşıyan silindir krom formlara dayanak olan kaide üzerinde duran kadın ve erkek figürleri aziz şehit ve gazilerimizi anlatmaktadır. Gölge halindeki insan figürleri ise isimsiz 15 Temmuz destanı kahramanlarının tümüne ithaf edilmiştir” diye konuştu. 


15 TEMMUZ ŞEHİTLERİMİZİN HATIRALARINI DÜNYA DÖNDÜKÇE DİRİ TUTACAK BU PARKIN ADANAMIZA HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM

Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise şehitlerin ailelerine başsağlığı dileyerek sözlerine başladı.  15 Temmuz şehitlerin hatıralarının dünya döndükçe Adana’da yaşayacağını vurgulayan Vali Demirtaş, “Milletin iradesini elinden almak ve bağımsızlığa halel getirmek isteyenlere karşı halk en güzel cevabı şehadeti göze alıp bayrağını kuşanarak verdi. Ülkemiz üzerinde operasyon yapmak isteyen FETÖ, PKK, DAEŞ ve bunların işbirlikçileri için son, milletimiz için başlangıç olmuştur. Demokrasi, bağımsızlık, vatan ve millet için sokağa çıkan şehitlerimizin yakınları ile gazilerimizin tüm ihtiyaçların giderilmesi ve darbe girişiminin asla unutulmaması, unutturulmaması temel hareket noktamız olacaktır. 15 Temmuz şehitlerimizin hatıralarını dünya döndükçe diri tutacak bu parkın Adanamıza hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİN AZİZ FEDAKARLIĞINI GELECEK NESİLLERE, ÇOCUKLARA, GENÇLERE ANLATACAK YAŞAYAN ESERLER BIRAKMAK GEREKLİ

AB Bakanı Ömer Çelik ise,  15 Temmuz şehitlerinin aziz fedakarlığını gelecek nesillere, çocuklara, gençlere anlatacak yaşayan eserler bırakmak gerektiğini dile getirdi. Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ı tebrik eden Bakan Çelik, “Onlar kitaplarda ya da sadece anı günlerinde kalmamalı. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ı tebrik ediyorum. Burada yapılan park, 5 Ocak'tan, yani Adana'nın kurtuluşundan 15 Temmuz'a, yani hem Türkiye'nin hem Adana'nın kurtuluşuna şanlı, şerefli bir zihin köprüsünün şehitlerin hatırasına hürmet köprüsünün kurulmasıdır. O sebeple vatandaşlarımızdan kim burayı gezerse, kim burayı ziyaret ederse çocuklar, gençler, bilhassa burayı gezdikleri zaman 5 Ocak'ı hatırladıkları gibi, Kurtuluş Savaşı'nı hatırladıkları gibi, 15 Temmuz'da yapılan o fedakarlığı, ortaya konulan o direnişi de hatırlayacaklardır. Bu park kompleksinin bir şehitler parkı olarak dizayn edilmesi aslında şehitlerin bize verdiği mesajın zihin ve gönüllerimizde diri tutulmasına ve bizden sonraki nesillere canlı bir şekilde aktarılması için son derece uygun ortam yaratmaktadır. Zaman zaman FETÖ ile yürütülen mücadelenin artık normale dönmesi gerektiğini söylüyorlar. FETÖ, milletin ve devletin düşmanıdır. FETÖ ile mücadelede normale dönmek şehitlere saygısızlıktır, hürmetsizliktir. Asla normale dönmeyeceğiz. Bu saldırı karşısında asla geri adım atmayacağız. FETÖ ve benzerleriyle mücadele etmezsek, bu toprakları vatan kılma irademiz bize haram olur. Bu toprakları vatan kılma bedelini ödemiş millet olarak bu mücadeleden asla geri durmayacağız. FETÖ ve benzeri terör örgütleri, Türk devletinin ve milletinin içine girmiş bu hastalıklı yapılar sonuna kadar kazınıncaya kadar mücadele azmimizden ve enerjimizden bir şey kaybetmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 Konuşmaların ardından Bakan Ömer Çelik ve protokol üyeleri daha sonra “15 Temmuz” sergisini gezdi.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2017, 17:59

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER