banner6

15 Temmuz Şehitleri için 20 bin kişilik helva dağıtılacak

15 Temmuz Şehitleri için  20 bin kişilik helva dağıtılacak

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER) - Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği (ADAPER) tarafından Adana Valiliği himayesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde şehitler anısına 20 bin kişilik irmik helvası dağıtacak.

Dağıtılacak irmik helvalarının pişirimi Cuma Günü’nden bu yana başladı. Adana Tarım İl Müdürlüğü mutfak atölyesinde başlayan çalışmalarda 3 biner kişilik 7 kazanda hazırlanmaya başlanan irmik helvaları 10 usta aşçı tarafından yapılıyor. Hijyenik bir ortamda yapılan helvaların pazartesi gününe kadar tamamlanması planlanıyor. 3 yıldan beri 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde yapılan irmik helvalarının miktarının da her geçen yıl arttırıldığı öğrenildi. İlk olarak 5 bin kişilik olarak hazırlanan irmik helvalarının, geçen yıl 15 bin, bu yıl ise, 20 bin kişilik olarak yapılacağı belirtildi. Adanalı aşçılar 2020 yılının 1Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde ise 30 bin kişilik irmik helvası yapmayı planlıyor.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

ADAPADER Başkanı Derviş Göçmen, 20 bin kişilik helva yapım çalışmalarına Cuma Günü başladıklarını söyledi.  3 yıldan beri15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle helva hazırladıklarını belirten Göçmen, “3 yıldır biz 15 Temmuz Şehitleri Anma Günü nedeniyle hazırlıyoruz. Önceki sene 5 bin kişilik yaptık. Geçen sene 15 bin kişilik yaptık. Bu senede 20 bin kişilik olarak yapıyoruz. Sonraki sene daha da arttıracağız. Adana Valiliğinin organizasyonunda Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç’ın sponsorluğunda hazırlıyoruz.” dedi.

NE KADAR MALZEME KULLANILDI

Kullandıkları malzemeleri anlatan Göçmen, “Şuan ki kullandığımız malzemeler 400 kilo şeker, 250 kilo irmik helvası, 100 kilo sıvı yağ, 100 kilo sana yağı, 100 kilo süt ve 50 kilo tereyağı, 5 kilo vanilya, 5 kilo ceviz,  3 kiloda fıstık kullanacağız. Pazartesi günü saat 09 : 00’da her şey hazırlanmış olarak merkez parka götürüp Vali Beyimizin konuşmasından sonra dağıtımını yapacağız. İnanılmaz bir efor var burada. Yönetim kurulu arkadaşlarımız buradalar. Onlar bu işin başında ve gönüllü olarak yapıyorlar. Biz Adana halkına çok nefis bir irmik helvası sunacağız. Gerçekten çok hijyenik kurallarda yapıyoruz. Bunu gıda mühendisleri de gelip denetleyecekler. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Merkez Park’ta vatandaşlara ücretsiz dağıtacağız.” dedi.

10 USTA HAZIRLIYOR

Bu yıl 20 bin kişilik helva yaptıklarını seneye ise bu rakamı 30 bine çıkartmayı planladıklarını işaret eden Göçmen, “10 usta hazırlayacak 20 bin kişilik helvamızı. Üretimimize devam ediyoruz pazartesi gününe kadar. Geçen sene Adana ki restorantlara pay ederek helvamızı yaptık. Bu sene tek elden çıksın diye Tarım İl Müdürlüğü’ne ait atölyede yapıyoruz. Onlara da bu imkanı bizlere verdiği için çok teşekkür ediyorum. Tek kişi bu işi zaten yapamaz. Bizde ekip ruhu var. Ekip ruhuyla çalışıp helvamızı yapıyoruz. Biz önümüzdeki sene 30 bine çıkartacağız bu rakamı. İmkanlarımız doğrultusunda sıkıntı yaşamadan devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı. 

3 KİLOMETRELİK PASTA YAPACAKLAR

Dernek olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler paylaşan Göçmen, 3 kilometrelik pasta yapacaklarını duyurdu.  Göçmen, “Bizim dernek olarak faaliyetlerimiz devam edecek. Geçen sene biz Ankara’da dünyanın en büyük baklavasını yaptık. Bu senede İzmir’de 3 kilometrelik pasta yapacağız. 27-28-29 Eylül’de yapacağız. Ondan öncede biz bolu mengene gidiyoruz. Adana’nın bici bicisinin tanıtımını yapacağız 2 bin kişiye. Onu da ücretsiz olarak dağıtacağız. Yine Adana Sanayi Odası’nın sponsorluğunda yapılacak. Odalardan gerçekten destek alıyoruz. Adana Aşçılar Derneği olarak da biz işimizi çok düzgün bir şekilde yapıyoruz. Sayın Valimizde bunu sürekli takdir ediyor. Biz her festivalde her etkinlikte kendimizi göstermeye çalışıyoruz. Mesleğimizi icra ediyoruz.” şeklinde konuştu.

GÖÇMEN TEŞEKKÜRLERİNİ SUNDU
Derviş Göçmen, irmik helvası hazırlığında kendilerine destek veren Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç’a Akdeniz Aşçılar Federasyonu ve ADAPADER yönetimi olarak teşekkürlerini iletti.

ÇEŞİTLİ İKRAMLAR DEVAM EDECEK

Öte yandan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü  nedeniyle akşam saatlerinde düzenlenecek Merkez Park içerisinde ki etkinliklerde çeşitli ikramlarda bulunulacağı öğrenildi. Saat 20:00’da başlayacak etkinliklerde ASKON tarafından 10 Bin kişilik tavuklu pilav, Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 650’şer adet et döner, sandviç, şerbet ve su, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından 2 Bir adet halka tatlı, Kızılay tarafından 60 bin bardak çorba, 5 bin adet kek, simit ve maden suyu ve 40 bin adet çay ve su dağıtılacak. Etkinlikte meşhur Adana karpuzu da  Adanalılara ikram edilecek. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 15 Ton karpuz ikramı yapılacak.

BELEDİYELERİN İKRAMI OLACAK

Yine alanda belediyeler tarafından da  ikramlar gerçekleşecek. Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 15 bin adet soğuk sandviç, ayran ve çay, Aladağ Belediyesi tarafından 1 kamyon karsambaç,, Seyhan Belediyesi tarafından 10 bin adet soğuk sandviç, ayran, su, çay ve 5 bin adet Niğde gazozu ve simit, Yüreğir Belediyesi tarafından 10 bin adet soğuk sandviç, ayran, su ve çay, 3 araçtan şerbet ikramı, tatlı, bazlama, börek, ayran, çocuklara şeker, çay, 3 ton karpuz, Çukurova Belediyesi tarafından 10 bin adet soğuk sandviç, ayran, su ve çay, 2 araçtan limonata ikramı, Çaykur’dan ise 30 bin bardak çay dağıtımı yapılacak.

Yine alanda ünlü sanatçı Turgay Başyayla konser verecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER