banner6

257 Yıllık tarihi konak neden restore edilmiyor?

257 Yıllık tarihi konak  neden restore edilmiyor?

Esra BİRİCİK

ELAZIĞ (İLKHABER)-Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni  milletvekilsiz ve bakansız bırakmayan Maden ilçesi’nde 257 yıllık tarihi bina sahipsiz kaldı.  Maden halkı yıllardır meclise gönderdikleri milletvekillerinin Maden ilçesine sahip çıkamadığını düşünüyor. Vatandaşlar, Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan tarihi hükümet konağının restore edilerek, yeniden hizmete açılmasını talep ediyor.

  1762’den 1876’ya kadar Maden Eminliği Sarayı ve sonrasındaki tadilatla 1924’e kadar mutasarrıflık, 1924-1926 arası valilik ve 1926’dan 1987’ye kadar da kaymakamlık olarak kullanılan tarihi yapı Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü’nün 11 Nisan 2002 tarih ve 2843 sayılı kararı ile “I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillendi. 

Elazığ’ın Maden ilçesindeki 257 yıllık tarihi hükümet konağı,   17 yıldır restore edilmeyi bekliyor. Tarihi yapı koruma kararı olmasına rağmen tahrip edilmiş durumda. İlgisizlikten iyice yıpranan ve kapıları pencereleri sökülme noktasına gelen binanın hali maden halkının tepkisini çekiyor. Tarihi Maden Hükümet Konağı’nın tescilli mimari özelliklerini kaybetmeden aslına uygun restore edilmesini isteyen vatandaşlar, restorasyon yapılarak binanın kapısına yeniden “T.C. Maden Hükümet Konağı” levhasının asılmasını ve kaymakamlığın aynı binada hizmet vermesini istiyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER