banner6

”27 Milyon Dolarlık mobilya ihracatı”

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 2018 yılında Adana’nın, 27 milyon dolarlık mobilya ihracatı gerçekleştirerek ülke ekonomisine katkı sağladığını söyledi.

”27 Milyon Dolarlık mobilya ihracatı”

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) – Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 200 hektar alanda, 150-200 civarında mobilya işletmesinin yer alacağı yeni ve modern bir sanayi sitesinin kurulması için imar-plan çalışmalarının tamamladığını söyledi.

2. Çukurova Ahşap İşleme Makineleri ve Çukurova Mobilya Yan Sanayi Fuarları açıldı. TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşen fuara çok sayıda firma katıldı. 2. Çukurova Ahşap İşleme Makineleri ve Çukurova Mobilya Yan Sanayi Fuar’ının açılışı tören ile gerçekleşti. Törende konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 200 hektar alanda, 150-200 civarında mobilya işletmesinin yer alacağı yeni ve modern bir sanayi sitesinin kurulması için imar-plan çalışmalarının tamamladığını söyledi. Vali Demirtaş, mobilya ve ahşap ürünleri, günlük yaşamın her alanına dokunan, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen, herkesin ihtiyaç duyduğu ürünlerin başında geldiğini belirtti.

DEMİRTAŞ: 27 MİLYON DOLARLIK MOBİLYA İHRACATI

Bununla beraber mobilya ve ahşap ürünlerinin ülke ekonomisinde birçok paydaşı ile çeşitli sektörle doğrudan ilişkisi olan, mal ve hizmet grubunun bir araya geldiği endüstri kolu olduğundan bahseden Vali Demirtaş, “Bu anlamda 2018 yılında Adana, 27 milyon dolarlık mobilya ihracatı gerçekleştirerek ülke ekonomimize katkı sağlamıştır. Öte yandan mobilya sektöründe ilimizin diğer illerle rekabet gücünü artırmak ve sektörün Adana'ya sağladığı katma değeri yükseltmek amacıyla, Sarıçam Göztepe Mahallesinde 200 hektar alanda, 150-200 civarında mobilya işletmesinin yer alacağı yeni ve modern bir sanayi sitesinin kurulması için imar-plan çalışmalarımızı tamamladığımızı hatırlatmakta yarar görüyorum.”  dedi.

 TÜRKİYE LİDERİ ADANA

Bu yeni sanayi sitesi ile ilgili bilgiler veren Vali Demirtaş, “Bu çalışmayı tamamladığımızda Adana genelinde iptidai şartlarda faaliyet gösteren sektör mensubu esnaflarımıza, daha modern ortamlar, daha işlevsel imkânlar sunacağız. Bugünkü şartlarda genel mobilya üretiminin yüzde 10’unu tek başına karşılayan ve klasik mobilya iskeleti üretiminde de Türkiye lideri olan Adana, sanayi sitemizin faaliyete girmesiyle birlikte gelecekte “Adana Mobilyası”nı markalaştırarak rekabet gücünü katlayacaktır. Ayrıca Ortadoğu başta olmak üzere, Avrupa ve Türkî Cumhuriyetlere yönelik ihracat potansiyeli ile Adana, önemli bir fuar organizasyonuna imza atmaktadır. Bu fuar; ihracatını arttırmak isteyen üreticilerimiz ile yabancı katılımcıları bir araya getirmekte, böylelikle sektörün gelişimine de ciddi katkı sağlamaktadır. Bu tarz fuarların şehir ekonomimize önemli katkılar sağlayacağını, ilgili sektörlerin büyümesi ve istihdamın artması hususlarında da olumlu etkilerinin olacağını düşünüyor; fuar organizasyonlarının gerçekleştirilmesine katkı sağlayan tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Fuarların ülkemize, Adana'mıza, sektörün tüm kesimlerine hayırlı olmasını diliyor; sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

KARALAR: İHRACAT ARTACAK

Ardından konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise, mobilya sektörü ile Adana’nın ihracatının daha da artacağını belirtti. Adana’nın ihracat rakamının  2 milyarı aştığına değinen Karalar, “Bu tür etkinlikle çok öne arz eden işler. Hele fuarlar bir memlekette bir icraat varsa, bir üretim varsa, tanıtacağınız bir ürün varsa fuar ondan dolayı olur. Büyük mutlulukla izliyoruz ki festivaller, karnavallar memleketi olduğumuz gibi aynı zamanda fuarlar memleketi olduk. Demek ki satacak tanıtacak çok şeyimiz oluyor. Uzun yıllar bir buçuk milyarın üzerinde yer ihracat yapan Adana’nın bu yıl 2 milyar doları aşmış olması da büyük mutluluk verici bir durum. Umut ediyorum ve diliyorum ki Adana 5 milyar dolar ihracat yapar. 5 Milyar dolar ihracat demek  o oranda üretim artışı ve o oranda istihdam artışı anlamına gelir ki, bu anlamda Adana’nın bunu yapması gerekiyor. Yakında inşallah Yumurtalıkta, Ceyhan’da yapılacak o enerji yatırımı ile birlikte bunlara kavuşuruz.” diye konuştu. 

SIRA DIŞI BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Sıra dışı belediye başkanlığını yapacağını dile getiren Başkan Karalar, “Bizde nacizane çiçeği burnunda bir belediye başkanı olarak biz sıra dışı bir belediye başkanlığı yapacağımızı, günlük işlerle kalmayarak Adana’nın bu gelişimi ile ilgili ne yapılması gereken bir adım varsa onu atacağımızı ve büyük bir umutla söylemeliyim ki, eskiden Adana’da olmayan birlikteliğin en azından bu dönemde Sayın Valimizin önderliğinde olduğunu görmek bizi mutlu ediyor. Bu birlikteliğinde Adana’ya çok olumlu yansıdığını söylemek gerekiyor. Bunu devam ettireceğiz. Ben mobilya sektörünü de kutlamak istiyorum. Adana mobilyası o kadar çok yol kat etti ki, İstanbul Mobilyası’nı buradan alıyor, sanki kendi üretmiş gibi satıyorlar. Onun için mobilya sektörü Adana’nın ihracatında önemli bir kalemi yakalayacaktır. Büyükşehir belediyesi olarak da sanayicinin üreticinin her zaman yanında olacağız.” ifadelerini kullandı. 

ALAGÖZ: 400 BİN KİŞİYİ FUAR ALANIMIZDA AĞIRLADIK

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz de konuşmasında bu yıl fuarlara bereketli başladıklarını anlattı. Yeni yılın ilk fuarının kitap fuarı olduğuna dikkat çeken Alagöz, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bereketli bir şekilde fuarlarımıza başladık. İlk kitap fuarımızla yeni yıla başladık. Muazzam bir katılımcı rekorunu yakaladık. İnşaat sektörümüzün içerisinden geçtiği döneme rağmen güzel ihracat bağlantılarının yapıldığı bir fuar dönemi geçirdik. 2 fuarımızın sonunda toplamda 400 Bin kişiyi fuar alanımızda ağırladık.  İnşallah bu fuarımız ile birlikte de bu sayı çok daha yukarılara çıkacaktır. Fuarımızda sadece Adana içinden ya da bölgelerimizden gelen misafirlerimize değil, yurt dışından da gelen pek çok iş insanına ev sahipliği yapıyoruz. Bu fuarımız özelinde de yaklaşık 92 yabancı iş insanının iş bağlantılarını kurmak üzere fuarımıza ev sahipliği yapacağız. Gürcistan’dan Azerbaycan’dan, İran’dan, Irak’tan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin iş adamları fuarımızda yer alacak. Bu iş birbirini tamamlayan bir pazılın parçaları gibi önde gelen sektörlerimizde düzenlediğimiz başarılı fuarlar beraberinde diğer sanayilerinin de fuarlarının buraya gelmesini sağlıyor. Başarılı mobilya fuarımız, mobilya yan sanayi ve mobilya makinası fuarını bize getirdi. Yarınlarda inşaat fuarımızın yan sanayileri ve tarım fuarımızın yan sanayileri ile birlikte çok güzel çalışmalara imza atacağız. Tekstil ve Konfeksiyon fuarının da Adanamıza kazandıracağımızın müjdesini buradan vermek istiyorum.

ERCAN: MAKİNEDEKİ TEKNOLOJİK GELİŞMELER ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Ali Rıza Ercan da mobilya açısından makinedeki teknolojik gelişmelerin çok önemli olduğunu söyleyerek, “Eğer siz dünya ile yarışmak istiyorsanız. Dünya genelindeki rakiplerin neyle nasıl çalıştığını bilip onlardan kaliteli ve daha estetik ürün yapmak zorundasınız. Eğer onların kullandığı teknolojiyle onlarla yarışmaya kalkarsanız, o zaman onların bir adım gerisindesiniz demektir. Bu bakımdan ben Türkiye’de mobilya işleme sanayinin gelişimini her zaman yakından takip ettiğim için bugün Avrupalarla yarışacak makineler yapmaktan onur duyuyorum.” dedi.

EROL: İHRACAT İTHALATDAN DAHA FAZLA

Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği Başkanı Mustafa Sabri Erol, Türkiye'nin ihracatında ağaç makinelerinin ihracatının ithalatından daha fazla olduğunu kaydederek, “Herkesi fuarımıza bekliyoruz, ikinci kez düzenlediğimiz bu fuarın hayırlara vesile olmasını diliyorum.” diye konuştu.  

MENEVŞE: BİLGİLER VERDİ

Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe ise,  ahşap işleme ve mobilya yan sanayisi hakkında bilgiler verdi. “Biz sadece mobilyanın en iyisini üretmiyoruz, mobilya üreten makine teçhizatını da, mobilyada kullanılan malzemeleri de üretiyoruz.” diyen Menevşe, “Ahşap işleme ve mobilya yan sanayisi Adana’nın hem geleneksel sanayi kollarından hem de geçmişimizin öğelerini taşıyan kültür miraslarından biridir. Bu fuar, ürünlerimizin dünya çapında tanıtılmasına önemli katkı sunacaktır. Üretim aşamasında gerekli olan tüm teçhizatın, bu fuarda yer alması ihracat anlamında da önemlidir. Bu fuarla şunu ifade ediyoruz,  biz sadece mobilyanın en iyisini üretmiyoruz, mobilya üreten makine teçhizatını da, mobilyada kullanılan malzemeleri de üretiyoruz. “ ifadelerini kullandı.

SEKTÖRÜN BÜYÜMESİ VE DÜNYAYA AÇILMASI

 Odalar olarak kendilerinin de, sektörün büyümesi ve dünyaya açılması için üzerlerine düşen görevi en etkili şekilde yerine getirdiklerini söyleyen Menevşe, sözlerini şöyle tamamladı;

“Adana mobilya ve yan sanayide Türkiye’nin en güçlü şehirlerinden biridir. Son dönemde modern ve modüler mobilya gruplarında da Adana hızlı bir gelişe göstermektedir. İşçilik kalitesi ve tasarım anlamında rekabet gücü yaratan Adana mobilya sektörü, ihracatta da başarılı bir grafik sergilemektedir. Adana bugün, Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Türki Cumhuriyetleri, Libya, Tunus gibi dünyanın dört bir yanına ve farklı pazarlara mobilya ihraç etmektedir. Bugünkü fuarımızla sadece ürettiklerimizi ihraç etmek yerine üretim araçlarını da ihraç etmenin gayreti içerisine girdiğimizi ifade etmeliyim. Aslında mobilya fuarı kadar önemli bir fuarın açılışını birazdan gerçekleştirmiş olacağız. İkinci yan sanayi fuarında kumaşlar, kapı, pencere ve ahşap teknolojisi gibi birçok alanda çeşitli ürünler misafirlerimizi karşılayacak.

FIRSAT OLARAK GÖRÜYORUZ

Çukurova ahşap işleme makineleri ve mobilya yan sanayi fuarı, sektörün gelenekselleşen etkinliklerinden biri haline gelmeye aday bir fuardır. Bu fuarı Adana için ve Adana’nın ihracatı için çok önemli bir fırsat olarak görüyoruz.  Fuarın katılımcı firmalarımıza, ziyaretçilerimize ve Adana’mıza bol kazançlar getirmesini diliyorum. Biz sadece Adana’da mobilyanın en iyisini üretmiyoruz, mobilya üreten makine tesisatını da mobilyada kullanılan malzemeyi de üretiyoruz. Sektörün büyümesi ve dünyaya açılması için üzerinize düşen görevi yerine getirmeye çalışıyoruz.”

AVCI: SEKTÖRÜN EL İŞİ BAŞARISI

Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası Başkanı Yalçın Avcı, Türkiye Ahşap Sektörü’nde ki el işi başarısını tüm dünyaya ispat etmiş durumda olduğunu vurguladı. Yıllardır elde edilen tecrübenin  teknoloji ile birleştiğine dikkat çeken Avcı, “Mobilya sektörünün makine ihtiyacını karşılayan ikinci bir kol durumunda olan ahşap işleme makineleri ve mobilya yan sanayi sektörü üretimi ve ticaretiyle sadece iç pazara değil, dünyanın birçok ülkesinde makine satar hale gelmiştir. 1980 yıllarında medefe ve suntanın kullanılmasıyla sektör yeniden şekillenmeye başlamıştır. 2000’li yıllarda başarı kaçınılmaz olmuştur. Teknolojisini yenilemiş, fiyatına da uygun makineler demek ihracat demektir. Bu fuarın Adana ilinde düzenlenerek çevre bölgeler ile buluşturanlara emeklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

KURDELE KESİLDİ

 Konuşmaların ardından Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ve beraberindeki heyet ile birlikte fuarın açılış kurdelesi kesildi. Kurdele kesiminden sonra ise, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, tek tek firmaların yer aldığı stantları gezerek, ürünleri inceleyip, bilgiler aldı. Fuarın 14 Nisan tarihine kadar açık kalacağı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2019, 14:23

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42