banner6

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mardin’de çeşitli etkinliklerle kutlandı

9 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mardin’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler 28 Ekim tarihinde Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.  Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Demirtaş, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Burhan Aktaş, İl Jandarma Komutanı Tugğeneral Halil Şen,  Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özçoşar, İl Emniyet Müdürü Muhittin İlken Emir’in katıldığı törende Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Demirtaş Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Kurumların çelenk sunumunun ardından Ata’ya saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mardin’de çeşitli etkinliklerle kutlandı

 ADNAN AVUKA

MARDİN(İLKHABER)- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mardin’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler 28 Ekim tarihinde Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.  Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Demirtaş, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Burhan Aktaş, İl Jandarma Komutanı Tugğeneral Halil Şen,  Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özçoşar, İl Emniyet Müdürü Muhittin İlken Emir’in katıldığı törende Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Demirtaş Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Kurumların çelenk sunumunun ardından Ata’ya saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

29 Ekim Cumhuriyet bayramı Mardin’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. 28 Ekim tarihinde başlayan etkinliklerde Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Demirtaş Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.  Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Burhan Aktaş, İl Jandarma Komutanı Tugğeneral Halil Şen,  Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.İbrahim Özçoşar, İl Emniyet Müdürü Muhittin  İlken Emir’in katıldığı törende kurumlar Atatürk Anıtı’na çelenklerini sundu. , Atatürk anıtına çelenklerin konulmasından sonra saygı duruşu ve istiklal marşı okundu.  Ayrıca törende, Ak Parti İl Başkanı Faruk Kılıç ile MHP İl Başkanı Ferhan Bozkuş, Kırklar Kilisesi Baş Papaz Gabriel Akyüz ve Süryeni Cemaati , gaziler ve stk başkanları hazır bulundu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Valilik binasında tebrik kabulü gerçekleştirildi. Daha sonra Atatürk Meydanı’nda düzenlenen törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra günün anlam ve önemi belirten konuşmayı Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Demirtaş yaptı.  Vali Demirtaş; “Bugün millet olarak Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümünü büyük bir onur ve gururla kutlamanın sevincini yaşıyoruz. Aziz Milletimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, düşmana karşı omuz omuza vererek tarihin az şahit olduğu bir İstiklal Savaşı başlatmış ve şanlı tarihimize yaraşır bir mücadele örneği göstererek Cumhuriyeti kurmuştur. Cumhuriyet bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi kucaklayan, farklılıkları ortak zenginlik olarak tanımlayan, toplumun bütün unsurlarını kendinde toplayan bir yönetim biçimidir. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın politik ve stratejik önemi, karşımıza sürekli iç ve dış düşmanları çıkarmıştır, çıkarmaya da devam edecektir” dedi.

 “Bugün bölücü terör örgütleri tarafından ülkemizin içinde bulunduğu güven ve istikrar ortamına, bölünmez bütünlüğüne, milletimizin birliğine, barış ve kardeşlik iklimine karşı zaman zaman hain saldırılar yapılmaktadır.”ifadelerini kullanan Vali Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Dün olduğu gibi bugün de iç ve dış tehditlere karşı gereken cevabı verebilecek güç ve kudrete sahip bir milletiz. Asla unutulmamalıdır ki 97 yıl önce İstiklal Harbimizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize can veren ruh, bugün de dimdik ayaktadır. Bu ruh dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de devletimize karşı planlanan hain oyunlara asla müsaade etmeyecektir. Ortak tarih, kader ve amaç birliğine dayanan sağlam temeller üzerinde yükselen Cumhuriyetimiz sayesinde, bu topraklar üzerinde yaşayanlar, sevinçte ve hüzünde, ocağını ve aşını paylaşmada ne kadar kardeş olduğunu göstermiştir. Bu demokratik yönetim biçiminin özünü sosyo-kültürel bağlamda en güzel şekilde yansıtan örnek şehrimiz Mardin bizlere birlik, beraberlik, kardeşlik ve hoşgörüyle farklı kültür ve dinlerdeki insanların bir arada barış içerisinde yaşayabileceğini kanıtlamıştır. Devletimiz, Cumhuriyeti ilan ettiği günden bugüne kadar vizyonunu geliştirerek emin adımlarla geleceğe yürümektedir. Muasır medeniyeti yakalamış modern ve büyük Türkiye ideali yolunda hedeflerini gerçekleştirmektedir. Cumhuriyetimizin 100. yılında belirtilen hedeflere ulaşmak için aldığımız görevi layıkıyla yerine getirmek için bıkmadan yorulmadan çalışacağız. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder M. Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere,  şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize minnet ve şükran duygularımı sunuyorum. Aziz milletimizin ve tüm Mardinli hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum” 

Tören bir öğrencinin günün anlam ve önemine uygun konuşmalarının ardından son buldu. Cumhuriyet bayramı nedeniyle 15 temmuz gazi ve şehitler parkında 29 Ekim fotoğraf  sergisi açıldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2020, 16:17

BAYRAM BULUT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER