Acil çözüm bekliyorlar

Alt yapı ve kanalizasyon bulunmayan bir bölge dağıtım şirketinin binası ve çevredeki araziler pis sulara maruz kalıyor. Çeşitli hastalıklara sebep olan bu durum karşısında mağdur olan kişiler Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’den sorunlarına çözüm bulmasını bekliyor.

Acil çözüm bekliyorlar

ÖZEL HABER

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Alt yapı ve kanalizasyon bulunmayan bir bölge dağıtım şirketinin binası ve çevredeki araziler pis sulara maruz kalıyor. Çeşitli hastalıklara sebep olan bu durum karşısında mağdur olan kişiler Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’den sorunlarına çözüm bulmasını bekliyor.

Adana’da bölgeye hizmet veren ve 40 kişiyi istihdam eden Elektrikli Ev Aletleri ve Dayanıklı Tüketim Malları Toptan Bölge Dağıtım Şirketi olan Özkar Ticareti yeni binasının bulunduğu alanda kanalizasyon bulunmuyor. Kanalizasyon ve alt yapı olmayan alanda pis sular koku yayıyor. Bu pis lavabo suları çeşitli hastalıklara davetiye çıkartıyor. Bir yağmur yağdığında ise şirketin depoları sular altında kalıyor. ASKİ’ye defalarca başvurulmasına rağmen yaşanan mağduriyet hala çözülmüş değil. Kanalizasyon sorununu bir tek bu şirket yaşamıyor.

ÇİFTÇİLER DE MAĞDUR

Etrafta bulunan arazileri eken çiftçilerde bu sorun nedeniyle mağdur olmuş durumdalar. Atık sular pis kokular yayarken, zaman zaman ise bu pis sular ekilmiş arazilere ulaşıyor ve ekilen arazilerde bulunan ürünler bu pis sulara maruz kalıyor. Tarlayı eken çiftçiler, şirket çalışanları ve şirket sahibi yaşadıkları bu mağduriyetin giderilmesi için Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye çağrıda bulunarak, yaşadıkları bu sorunun bir an evvel çözülmesi konusunda kendilerine yardımcı olmalarını istiyor. Kanalizasyonun olmadığı bu alandan geçenler mecburen burunlarını kapatarak geçmek zorunda kalıyor. Mağduriyet yaşayan herkes bu durumdan kurtulmak için kendilerince bir yol izliyor. Kimileri motorlarla suları tahliye etmeye çalışıyor. Kimileri ise, su sarfiyatına dikkat ederek su birikintilerinden kurtulmaya çalışıyor.

KAPI ÖNÜ TAMEMEN PİS SULARLA DOLU

Şirketin kapısının önün tamamen sularla dolmuş durumda iken, şirket çalışanları bu iş yerlerine girip çıkmakta zorlanıyor. Yaşanan bu çağdışı durumla ilgili Özkar Ticaret Sahibi Süleyman Karakoyun ve çiftçilerden Halil Cerit ve Süleyman Cerit, yaşadıkları mağduriyetleri gazetemize anlattı. Sarıçam İlçesi Yürekli Mahallesi D 400 Karayolu Bulvarı No 27 / B1 adresinde bulunan Özkar Ticaretin Sahibi  Süleyman Karakoyun kendilerinin vergilerini veren devletine, milletine  yararlı işler yapan bir kuruluş olduklarını aktardı. Şirketlerinin yeni yerine taşındığını ancak taşındığı günden beri alt yapıda eksikler nedeniyle büyük sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Süleyman Karakoyun, “Biz buradaki işyerini kiralayarak taşındık. Ancak taşındığımız bu yerin kanalizasyonunun olmadığını öğrendik. Sarıçam İlçesi Yürekli Mahallesi D 400 Karayolu Bulvarı No 27 / B1 adresinde bulunan ve 8024245 su abone numaralı işyerimizde kanalizasyon alt yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle tuvalet kuyusu dolduğunda ve ayrıca her yağmur yağdığında sürekli taşmakta, çevreyi kirletmekte ve sağlıksız bir ortam meydana getirmektedir. Çevremizdeki iş yerleri ile yaptığımız görüşmelerde neticesinde yaklaşık 1-2 kilometre yakınımızda fabrikalarda merkeze bağlı kanalizasyon alt yapısı olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. İş yerimizin de merkezi kanalizasyon altyapısına bağlanıp mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.” dedi.

TUVALET SULARI İŞYERLERİNİN İÇİNE KADAR GİRİYOR

Bir yağmur yağdığında pis tuvalet sularının işyerlerinin içine kadar geldiğini ve aşırı koku yaydığını vurgulayan Karakoyun, “Belediyeden ricamız bize bir kanalizasyon yapsınlar. Alt yapı yapılmasını istiyoruz. Yağmur suyunun toplandığı alan var birde, zaten burası son yağmurlarda göl halini aldı. Bizim burada bulunan foseptik çukuru doluyor ve yer altından sular çıkıyor. Motorla suyu tahliye etmeye çalışıyoruz. Biz sadece kanalizasyon yapılmasını ve alt yapı yapılmasını istiyoruz. Etrafımızda ki fabrikaların bulunduğu alanda alt yapı çalışmaları yapılmış hiçbir sıkıntı yok. Ancak sadece bizim burada bulunan bir kilometrelik alan içerisinde durum bu halde. Bir yağmur yağdı mı işi gücü bırakıyoruz, suyun peşinde koşuyoruz.” diye konuştu.

ASKİ’YE BİLDİRDİK

Kendilerinin durumu ASKİ’ye bildirdiklerini ancak başvurularını sıraya koyduklarını dile getiren Karakonuyun, “Başvurularımızı yaptık. Bir vidanjör gönderdiler, geldi suyu çekti. O gün bir sorumuz yoktu, ertesi gün tekrar pis sular doldu. Aradığımızda bize dilekçe yazın dediler. Dilekçeyi yazdık ASKİ’ye gittik. ASKİ’nin bütün birimleri birbirlerine yönlendirdiler. Yönlendirilen tüm birimlere gittik. En son ASKİ’nin Merkezi’ne gittik kayıt yaptık. Dilekçelerimizi verdik. Kayıt numaramız var, her şeyimiz var. En son C Blokta bulunan Kanalizasyon Genel Müdürlüğü’ne havale ettiler. Oraya da sorunumuzu bildirdik ama bizi beklemeye aldılar. Tamam dediler sizi sıraya koyacağız dediler. Tamam sıramızı bekliyoruz ama kış ayındayız her gün yağmur yağıyor. Depolarımıza sular giriyor. Mağdur durumdayız. Yağmur olmadığı zamanlarda ise gider olmadığı için pis sular birikiyor ve koku yayıyor.  Yoldan geçenler bile burunlarını kapatarak geçmek zorunda kalıyor. Misafirlerimiz geliyor kokudan duramıyorlar. Mutfağımız var burada yemek yapılıyor. Ama kokudan durulmuyor mutfağımızda. Mutfağın gideri de olmadığı için kendi imkanlarımızla bir çukur açtık ve su haliyle bu çukura dökülüyor. Pek sağlıklı olmasa da yapabileceğimiz başka bir şeyimiz yok.” şeklinde konuştu.

PİS SULAR EKİLİ TARLALARA KADAR GİDİYOR

Binaların hemen yan tarafından ekin yapılan tarım arazisinin bulunduğunu da işaret eden Karakoyun, tuvaletlerinin kuyusunun taşmasıyla çıkan pis suların bu tarlaya ulaştığını ve ekinlerinde bu pis suları alarak büyüdüğünü savundu. Hem tarlayı ekenlerin, hem de kendilerinin bu büyük sorunla karşı karşıya olduklarını kaydeden Karakoyun, “Buğday tarlası var yan tarafımızda. Hem bizim pis sularımız, hem de yağan tüm yağmur suları bu tarlada toplanıyor. Tarla sahibi ekinleri için bir motor getirip suyu kendi imkanları ile tahliye etmeye çalışıyor. Sağ olsunlar rica ediyoruz, bizim alandaki suyu da tahliye ediyor ve biraz ilerde bulunan başka bir boş araziye döküyorlar. Açık olan kanalda ki su yağmurla birlikte geri geliyor ve su olduğu gibi iş yerimizin içerisine doluyor. 3 tane boru var boruların hepsi tıkalı. Tıkalı olan borulardan su gitmediği için bizim işyerimiz sular altında kalıyor. Ürünlerimiz elektronik aletler hep. Bunlar sular altında kalacak diye korkuyoruz. Biz sadece bir kanalizasyon yapılmasını istiyoruz. Bizi bu sudan, bu kokudan kurtarsınlar artık.” ifadelerini kullandı.

ÇAĞ DIŞI GÖRÜNTÜ

İş yerlerinden 30 – 40 tane insanın çalıştığını, tarlalarda da bir o kadar insanın ekmek yediğini dile getiren Karakoyun sözlerini şöyle sürdürdü, “Az öncede söyledim mutfağımızın suyu gitsin diye kendimiz çukur açtık. Üzerini tahta ve saclarla kapattık. Bu çağda bu görüntü gerçekten utanç verici bir durum. Ama ne yapalım yapacak bir şeyimiz yok. Vergimizi veriyoruz, kimseyle bir sorunumuz yok. Buraya bir iş sahası açtık. İnsanlar ekmek yiyiyorlar. En az 30 - 40 kişi yararlanıyor. Biz elektrikli ev aletleri satıyoruz. Dayanıklı tüketim malları bunlar. Toptan bölge dağıtım şirketiyiz. Tüm bölgeye hizmet veriyoruz.”

CERİT: TARLAMIZA PİS SULAR GELİYOR

Tarlayı ekmek için kiracı olan Halil Cerit ise, kanalizasyon olmadığı için ektikleri tarlaların sular altında kaldığını söyleyerek, “Kanalizasyon yok. Tarlamızın içerisi su doluyor. Yanında ki fabrikanın içerisi su doluyor. Yağışların fazla olması maalesef durumu bu hale getiriyor. Kanalizasyon yapılırsa burada ki su sorunu çözülür. Belediye Başkanımızdan rica ediyoruz bu sorunumuzu çözün. Mahsullerimiz sular altında hep. Buğday patates ekili. Pis sularda giriyor tarlamıza.” dedi.

RAMAZAN CERİT: LAVABOLAR PİS SULAR İÇİNDE

Ramazan Cerit isimli çiftçi ise, “Tuvaletleri bile kullanamıyoruz. İçerisi su dolu şaşırmış durumdayız. Bir kanalizasyon olsa hiçbir şey kalmaz. Fabrika sahipleri bile rezil olmuş. Sabahtan beri motorla su çekiyoruz. Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü’den rica ediyoruz bu sorunumuzu artık bir çözsünler.” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2018, 15:19

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2