banner6

Açılıştan arta kalan balon mutluluğu

Çocuk işçiliğinin önüne bir türlü geçilemezken, bazı çocukların çalıştırılmalarına rağmen çocukluklarını yaşamaya çalıştıkları görüldü.

Açılıştan arta kalan balon mutluluğu

Açılıştan arta kalan balon mutluluğu

 

Bayram BULUT- ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Çocuk işçiliğinin önüne bir türlü geçilemezken, bazı çocukların çalıştırılmalarına rağmen çocukluklarını yaşamaya çalıştıkları görüldü. Açılıştan arta kalan balonlarla çocukluğunu yaşamaya çalışan küçük bir çocuk görenleri duygulandırdı.

Çocuk işçiliği ülkenin kanayan yaralarından bir tanesi. Suriyeli mültecilerin gelmesi ile bu yara gün geçtikçe büyüyor. Adana’nın neredeyse her yerinde bu çalıştırılan bu çocukları görmek mümkün. Aralarındaki tek fark kimileri ağır işlerde çırak olarak çalıştırılıyor. Kimileri ise ana caddelerde mendil, su, gofret, pamuklu şeker satarak suistimal ediliyor. Yapılan çalışmalar bir türlü çocuk işçiliğinin önüne geçemiyor. Birçok çocuğun hava soğuk olmasına rağmen yollarda, gece gündüz bulundukları dikkatlerden kaçmıyor. Küçük çocuklar bazen sattıkları gıda türü yiyecekleri tüketmeyi de ihmal etmiyor.  Ancak ürünleri satması için çocuklara veren kişilerin ürünleri yemelerini görmesi durumunda çocukları darp ettikleri bile ileri sürülüyor.

ÇARŞI MERKEZİNDE ÇOK SAYIDA BULUNUYOR

Özellikle çarşı merkezinde bu çocukların fazlalığını görmek mümkün. Her türlü suistimale açık olan bu çocukların bazılarının yaşlarının 7 ila 13 arasında olmasına rağmen kendilerine satış yapacakları mekanları belirledikleri de görülüyor. Kendi grupları haricinde ayrı yere gelen dilencilik yapan, ya da ürün satan çocuklarla, bu çocukların kavga ettikleri görülüyor. Yoldan geçen vatandaşlar küçük çocukların kavgalarını ayırarak çocuklara kızıyor. Ancak bir süre sonra benzeri kavgalara çocuklar tekrar karışabiliyor. Vatandaşlar bu küçük çocukların davranışlarını, “Çocuklar çete olmuş” sözleriyle değerlendiriyor.

AÇILIŞLARDAN KALAN BALONLAR

Bazı çocuklar ise, çocukluklarını satış yaptıkları alanlarda buldukları oyuncaklar ya da açılışlardan kalan balonlarla yaşamaya çalışıyor. Atatürk Parkı, civarında gerçekleşen bir açılışın ardından arta kalan balonları toplayan küçük çocuk, bu balonları eve götürmek için uzun uğraşlar veriyor. Anayoldan karşıdan karşıya güçlükle geçen küçük çocuk, Atatürk Parkı içerisinden geçerek kuyumcular çarşısının bulunduğu alana geçti. Küçük çocuğun kendinin neredeyse 10 kattan fazla büyüklüğe sahip balonlarla yürümesini gören vatandaşlar şaşkın bakışlar altın karanlıkta ilerleyen çocuğu bir süre izledi. Kimi vatandaşlar küçük çocuğun o masum haliyle selfi yapmayı bile ihmal etmedi.

KARDEŞLERİYLE OYNAYACAK

Küçük çocuğa, “Bu balonları ne yapacaksın?” diye soranlarda oldu. İsmini söylemeyen küçük çocuk bu balonları eve gidene kadar bir yerde saklayacağını, sonra evde kardeşleriyle oynayacağını dile getirdi. Türkçe konuşamayan çocuk daha sonra akşam geç saatler olmasına rağmen balonları kuyumcular çarşısı bahçesine daha sonra almak üzere bırakarak, elindeki ürünleri satmaya devam etti.

KENDİNDEN BÜYÜK  SOPAYI TAŞIYOR

Merkez Camii civarında pamuklu şeker satan küçük bir çocuk ise, kendinden büyük sopaya asılı pamuklu şekerleri satarak para kazanmaya çalıştı. Suriyeli olduğu için sorulara cevap veremeyen küçük çocuk sadece “1 Lira” diye pamuklu şekerin fiyatını söyledi. Bir süre pamuklu şekerleri satmaya çalışan küçük çocuğa şeker almadan para verenler sayesinde pamuklu şeker yeme imkanı da bulduğu görüldü.

ÖNEMLİ PROJE

Adana'da 2 binden fazla çocuğun sokaklarda çalıştırıldığını ifade eden   Mavi Çocuk Utku Umut Işığı Derneği Başkanı Kemal Namık Yücel, çocukların sokakta ve ağır işlerde çalıştırılmaması için "Ben böyle değildim" adlı proje çalışması yürüttüklerini belirtti. Proje kapsamında çocukların sokakta çalışmasının önüne geçerek, eğitimlerine yardımcı olmayı hedeflediklerini aktararak, “Projeyle çocuk işçiliğini önlemeyi amaçlıyoruz. Çocuk işçiliğini maalesef her yerde görüyoruz. Bu çocuklar büyükleri tarafından çalıştırılıyor. Bunu önlemek yetkililere düşüyor. Bu konuda bizde elimizi taşın altına katarak "Ben böyle değildim" isimli projemizi hayata geçireceğiz." ifadelerini kullandı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2017, 18:01

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER