banner6

Adalet Bölümü öğrencileri baroyu ziyaret etti

Adalet Bölümü öğrencileri baroyu ziyaret etti

  ADANA (İLKHABER)-Çağ Üniversitesi Adalet Bölümü 2. Sınıf öğrencileri, Adalet Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Menderes Üstüner’in öncülüğünde Adana Barosu’nu ziyaret etti.

Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salonunda Baro Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, konuklarını ağırlayarak, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Av. Sabahatttin Gümüş, 30 yılı doldurmuş bir avukat olarak öğrencilere baronun görevleri, çalışmaları, işleyişi ile ülkemizdeki güncel gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Baro Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, hukuk güvenliğinin önemine işaret etti.

Baro Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, “Avukat, doğruluğuna, namusuna ve meslek vicdanına güvenilerek kendisine tevdi edilen sırları saklamaya hem yasa ve hem de meslek ahlakı bakımından zorunludur. Avukat mesleki çalışmasını kamunun inancını ve mesleğe güvenini sağlayacak biçimde ve işine tam bir sadakatle yürütür. Avukat hem görevin ifasında ve hem de özel yaşamında kamunun inancını ve avukatlık mesleğine olan güveni sarsacak davranışlardan özenle kaçınır. Avukatların adliyelere girişte üstü aranamaz. Adliyeler benim iş alanım. Buraya gelirken belki çantamda ve belki üzerimde üstlendiğim o dosya ile ilgili kimsenin görmemesi gereken bir belge var. Avukatların sır saklama yükümlülüğü vardır. Adliyelerde birbirinize saygı göstermelisiniz. Avukat, hakim ya da savcı da olsanız. Bu meslek sevgi ve saygıyı gerektiren bir meslektir. “ diye konuştu.

Baro Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, ilginç gördüğünüz bir anınız var mı? sorusu üzerine de;  “Baro olarak Beşiktaş Çarşı grubunun davasını takip ederken Muhammet Yanışkan adlı sanık yargılanırken savunmasında; hakimin “darbeye teşebbüsten yargılanıyorsunuz?  soruna verdiği cevapta : “Biz o kadar güçlü olsak her sene Beşiktaş’ı şampiyon yaparız” demesini unutamam” dedi.

Adalet Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Menderes Üstüner de,  Baromunun misafirperverliğinden ötürü teşekkür ederek, ülkemizde, adalet hizmetlerinde doğrudan aranan ve hizmet veren meslek memuru ihtiyacının önemli ölçüde artmasından hareketle, özel sektörde, kamu yönetiminde yer alan bakanlıklar, diğer kamu kuruluşları, bankalar ve finans kurumlarının da hukuki konularda eleman ihtiyaçları bu bölüm mezunları tarafından, önemli ölçüde giderilmesine destek sağladığını ifade etti.

Baro Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mert Kuşdemir de ziyaret esnasında hazır bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 13:20

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER