banner6

Adana Barosu’ndan İcra İflas Hukuku semineri

Adana Barosu, Türkiye Barolar Birliği işbirliğinde “İcra İflas Hukuku” konulu meslek içi eğitim semineri düzenlendi.

Adana Barosu’ndan İcra  İflas Hukuku semineri

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Adana Barosu, Türkiye Barolar Birliği işbirliğinde “İcra İflas Hukuku” konulu meslek içi eğitim semineri düzenlendi. Türkiye Barolar Birliği(TBB) Eğitim Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi ve Adana Barosu’ndan Av. Selen Berna Ünlüatlı’nın moderatörlüğünde düzenlenen seminerde İzmir Barosu’ndan Av. Talih Uyar ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Evren Kılıçoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Seyhan Oteli Balo salonunda çok sayıda katılımcının katıldığı seminerin açılış konuşmasın yapan Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, meslek içi eğitimin önemine dikkat çekti.

Yoğun katılımdan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Av. Veli Küçük, “Karşımda güzel bir tablo var. Adli tatil sonrası meslek içi eğitim çalışmalarımız başlamıştı. TBB Merkez Eğitim Kurulu ile ortaklaşa yapılan bu ilk programda bir aradayız. İcra İflas Hukuku gibi meslektaşlarımızın hayatının her alanında ilgilendiği, faydalandığı önemli ve temel bir alandır. Bu nedenle konuşmacılarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Bu dönem ilk programın ardından Kasım ayında ikinci programı yapacaklarını belirten Av. Veli Küçük, “TBB’nin bir çok ilde yaptığı eğitimleri başarıyla ve keyifle sürdürüyorlar. Bu programın moderatörü Adana Barosunu temsilen değerli meslektaşım, birlikte yönetim kurulu üyeliğini de yaptığım Av. Selen Berna Ünlüatlı’da bizi Türkiye Barolar Birliği’nde başarıyla temsil ediyor.

Bu ilk programımız. İki hafta sonra 2 Kasım 2019 tarihinde Aile Hukuku ile ilgili meslek içi eğitim çalışmamızla hızla devam edecektir. Bu yıl üç grup halinde eğitim çalışmalarını yapıyoruz. Umarım yine başarı ile eğitim çalışmalarıyla stajyer meslektaşlarımıza katkımızı sürdürürüz” diye konuştu.

Gündeme dair gelişmelere de değinen Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük şu bilgilere yer verdi;

“Staj eğitim çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu yıl sayının artmasından dolayı grup halinde eğitim çalışmalarımız yapıyoruz. Bundan sonra da devam edecek.

Bugün öncelikle, Adana Barosu adına tam 19 yıl önce hunharca katledilen çok sevdiğimiz meslektaşımız Av. Savaş Bedir’i rahmetle anıyoruz. Avukatı dosyanın tarafı gören hastalıklı ve sakat bakış açısı sonucu hunharca katledildi. Çok genç yaşta yaşamını kaybetti. Kendisini rahmetle anıyoruz.

Savaş Bedir, avukatı hukuksal sorunların tarafı gören sakat anlayışın, katlettiği önemli bir isim.. Çok genç yaşta yaşama dair mesleğe dair büyük umutlarının olduğu genç yaşta yaşamını kaybetti. Benimde stajdan arkadaşım. Buradan bir kez daha rahmetle, saygıyla anıyoruz.

Son dönemlerde ülkemizde avukatlara bürosunda, haciz mahallinde, adliye binalarında, keşifte saldırıları görüyoruz. Umarız bu olumsuz vakalar son olur ve bir daha yaşanmaz.

Ekim ayının en yoğun tartışmaları Suriye’deki iç savaş ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır ötesi operasyonu. Umarız en kısa sürede sonuçlanır ve yurtlarından olan insanlar kendi ülkelerine biran evvel döner.

Ülkemizde yaşanan sorunlar da son bulur. Devletler bir askeri operasyon düzenlediklerinde o bölgedeki sivilleri korumak, gözetmek onlara zarar gelmemesi için tüm önlemleri almakla yükümlülükleri ve sorumlukları vardır. Bunun aksini ortaya koyan hiç bir milletlerarası bir anlaşmaya, evrensel hukuk kuralına ben denk gelmedim. Aksi yöndeki beyanların gerçeklik payı olmadığını ifade etmek istiyorum.

En önemli konulardan birisi de ülkemizin tarihsel, sanatsal dokusuyla da ilgili olan Haydar Paşa ve Sirkeci Garı’nın özelleştirilmesidir. Haydar Paşa Garı’nın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Osmanlı döneminden beri ayakta kalan ve sembol olan yapılardan bahsediyoruz.

Ayrıca büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, Birinci Dünya Savaşı sonuna doğru işgal kuvvetlerine karşı sarf ettiği, ‘Geldikleri gibi giderler’ sözü Haydar Paşa Garı’nda söylemişti. Birçok yönüyle önemli, tarihi unsur taşıyan bir yerdir. Hele hele İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi o kentin en büyük kamusal yapısının yerel yönetiminin sahip olduğu bu tür yapıların başkalarına verilmesini kabul etmek mümkün değildir”

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, avukatlara yeşil pasaport hakkı ile ilgili düzenleme hakkında da şöyle konuştu;

“Zira eşitlik ve silahların denkliği ilkesi gereğince yapılacak düzenlemede  ‘Avukatlara yeşil pasaport’ hakkının hakim ve savcılar için belirlenen kriter ve kıdem süreleri göz önüne alınarak aynı kıdem süreleri ve kriterlere göre verilmesi gerektiğini ancak Yargı reformu taslağında bu hususun göz ardı edilmesi ve idareye takdir yetkisi verilmesi kabul edilemez. Yapılacak düzenlemede ‘verilebilir’ şeklindeki ibarenin yerine ‘verilir’ şeklinde kesin bir hüküm yer alması gerekir.

Avukatlara hep ayrımcılık yapıldı. Ancak barolar savunmayı temsil eden avukatlar hiçbir zaman tarihsel, hukukun üstünlüğü, hak, hukuk, adalet kavramına hukuk devleti kavramına olan bağlılığını taleplerini hiçbir zaman sona erdirmedi. Ta ki adalet, kavramı, hak- hukuk kavramı tam olarak ülkemize yerleşinceye kadar”

Seminere; Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, Genel Sekreter Av. Semih Gökayaz, Yönetim kurulu üyeleri Av. Ayşe Duygu Özgüven, Av. Sinem Tanrısınatapan Keskin, Av. Nevzat Elçi ve Av. Timur Ortatepe ile çok sayıda avukat ve stajyer avukatın yanı sıra davetli katıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42