banner6

Adana'da günde 300 test pozitif çıkıyor iddiası

Korona Virüsü (Covid 19) Pandemi süreci ülkemizde devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Vaka sayıları ile ilgili her gün açıklamalar yaparak, vaka sayısının arttığını açıklıyor.

Adana'da günde 300 test pozitif çıkıyor iddiası

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)- Korona Virüsü (Covid 19) Pandemi süreci ülkemizde devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Vaka sayıları ile ilgili her gün açıklamalar yaparak, vaka sayısının arttığını açıklıyor.

Açıklanan rakamlar ülke genelinde Bin rakamının üzerinde. Peki Adana’da durum ne? Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi Başkanı Halide İnci, konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Adana’da yapılan testlerde ortalama günlük 300 kişinin korona virüs testinin pozitif çıktığını öne sürdü. Sadece 11 Ağustos tarihinde kentte yapılan testlerde 600’e yakın kişinin testinin pozitif çıktığını savunan İnci, vaka sayılarında ciddi artışların yaşandığını dile getirdi.

Halide İnci, Covid-19 algoritmasının güncelleştirildiğini, hafif pnömoni kabul edilen solunum sıkıntısı ve nefes darlığı olmayıp, beslenme zorluğu yaşamayanlara hidroksikolorokin veya favipravir verilerek evlerde tedavisine devam edildiğini aktardı. ASM çalışanları evlere gitmiyor, telefonla sorgulama yapılıyor. Bu da gerçek bir filyasyon (saha incelemesi) değil aslında. İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri evde takip yapıyor ama onlar da tüm vakalara yetişmiyorlar" dedi.

İnci, kentte vaka sayılarının artış gösterdiğini, bunun üzerine Valilikçe tüm alanlarda maske takma zorunluluğunun getirildiğini hatırlattı. İnci, kentte günlük ortalama 300 kişinin test sonucunun pozitif çıktığını, kentin farklı hastanelerinde 400 ila 500 hastanın tedavi edildiğini anlattı. İnci, "Valilik tarafından yapılan açıklama ve maske zorunluluğunun getirilmesi de vaka sayılarındaki artışı destekliyor. Hastanelerde pozitif vakalara yer bulunamıyor. Bu yüzden solunum sıkıntısı olmayan kişilere ilacı verilerek evde takip ediliyor. Buna rağmen yatması gereken bazı hastaların acillerde yer beklediğini biliyoruz. Özellikle sağlık çalışanlarında pozitif oranı normalleşme sürecinden sonra artmış durumda. Yine resmi sayıları bilmemekle birlikte işyerlerinden edindiğimiz bilgilerle; pozitif sağlık çalışanı sayısı sadece bir hastanede Haziran'dan sonra pozitif çıkan sağlık emekçisi sayısı 100'dur" diye konuştu.

Vakalar azalma seyrine girmişken bu şekilde birden artmasının normalleşme sürecinden bağımsız düşünemeyeceklerini dile getiren İnci, “Şu anda ikinci dalga yaşanmıyor. İkinci dalga demek için ülkenizde vaka sayısının oldukça düşmesi gerekirdi.  Alınan önlemler zaten yetersizdi, salgını bitirecek gibi değildi ama en azından artışı azaltmıştı, kademeli bir şekilde açmak yerine tüm kısıtlamalar birden kalkınca birinci dalga bitmeden tekrar yükselişe geçmiş oldu. Korkunç senaryoya hazır mıyız? Değil gibi görünüyoruz. Daha okulların ne olacağı bile belli değil. Grip (influenza) mevsimi geldiğinde coronadan ayırmak mümkün olmayacak. Sağlık çalışanları tükendi, tüm yük omuzlarında, artışla beraber tükenmişlik de artacak. Yapılması gerekenler belli aslında.   Eylülde vaka artacak deniliyordu hep, okullarımızla ilgili fiziki yapı olarak hiçbir şey yapılmadı, oysa bir plan dahilinde seferberlikle belki de çoğu okul eğitime uygun hale getirilebilirdi. Eylül ayında grip vakalarında artış olması ihtimali nedeniyle grip aşısı temini için bakanlık gerekli çalışmaları bir an önce yapmalı. Tüm sağlık çalışanlarına düzenli test yapılmalı. Covid 19 meslek hastalığı ve iş kazası sayılmalı. Birinci basamak; hem aile sağlığı merkezleri hem de filyasyon ekipleri güçlendirilmeli." ifadelerini kullandı.

Tamda bu konuyla ilgili CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da 1 Haziran sonrası artan COVİD 19 vakalarını TBMM gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Bulut, pandemiyle mücadelenin ekonomik kaygılar nedeniyle  “yeni normal” adı altında 1 Haziran’da terk edildiğini, sürü bağışıklığı politikasına geçildiğini kaydetti.

Salgının tüm yükünü omuzlayan sağlık emekçilerinin sahada vakalara yetişememesi nedeniyle, birçok ilimizde olduğu gibi Adana’da da vaka sayılarının pik yaptığını ifade eden Bulut,  “Adana’da günlük ortalama 300 kişinin test sonucunun pozitif çıktığı, farklı hastanelerinde 400 ila 500 hastanın tedavi edildiği iddia edilmektedir. Başarılıyız algısı yaratılarak şeffaf olmayan şekilde yönetilen bu süreçte Adana’da pozitif çıkan sağlık emekçisi sayısının 100’ün üzerinde olduğu öne sürülmektedir” dedi.

Sağlık Bakanlığı’na süreci şeffaf yönetmesi için çağrı yapan CHP’li Bulut, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Adana’da, önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç Covid 19 vakası görülmüştür? Kaçı ölümle sonuçlanmış, kaçı Adana'da kaçı Adana dışında defnedilmiştir? Ayrıca Adana'ya yurt ve şehir dışından getirilen defin sayısı kaçtır?

ADANA’DA KAÇ HASTA VAR?

-1 Haziran’da bu yana gün gün belirtilmek üzere Adana’da covid 19 vaka sayısı nedir?

-Pandemi başladığından bu yana Adana’da kaç test yapılmıştır? Bu testlerden kaç tanesi sağlık çalışanlarına yapılmıştır? Adana'daki hastanelere bu açıdan ayrı bir bütçe ayrılmış mıdır, ayrılan bütçe ödeneği ne kadardır?

KAÇ SAĞLIK ÇALIŞANI KORONA OLDU?

-Adana’da ve ülke genelinde kaç sağlık çalışanı koronovirüse yakalanmıştır? 

-Sağlık çalışanlarına düzenli test yapılmadığı iddiası doğru mudur?

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER