banner6

Adana Kent Sorunları Sempozyumu başladı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu’nun (İKK) bu yıl 4.’sü düzenlenen Adana Kent Sorunları Sempozyumu başladı.

Adana Kent Sorunları Sempozyumu başladı

BAYRAM BULUT

 

ADANA (İLKHABER)- Seyhan Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Sempozyum’un teması “Kentleşemeyen Adana” oldu. Sabah saatlerinde başlayan Sempozyumun açılış konuşmasını TMMOB Adana İKK Sekreteri Erol Salman yaptı.

 

SALMAN: İNSAN ODAKLI HİZMET

Adana’nın kadim tarihinin, coğrafi özelliklerinin, zengin kültürel birikiminin ve çalışkan insan potansiyelinin mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı bilgi birikimiyle buluşturulması ile Dünya’nın sayılı kentleri arasına girecek bir kent haline geleceğini anlatan Salman,  insan odaklı ve öncelikli hizmet üretmek yerel yönetimlerin temel karakteri olması gerektiğini savundu.

 

KAYNAKLARIN DOĞRU KULLANIMI

 Vatandaşların haklarının korunması için mücadele etmeye devam edeceklerine dikkat çeken Salman, “TMMOB toplumsal sorumluluğunun bir gereği olarak, kentin doğru yönetilmesi, kamu kaynaklarının yerinde ve doğru kullanımı, plan ve uygulamaların doğa ve çevreyle barışık olması doğrultusunda söz söylemeye, öneri üretmeye ve sermayenin sınırsız sömürü hırsı karşısında yurttaşların haklarının korunması için mücadele etmeye devam edecektir.” dedi.

 

KORAMAZ: EN YAYGIN ETKİNLİKLER

Daha sonra ise, TMMOB Başkanı Emin Koramaz konuşmasını gerçekleştirdi. Kentin sorunlarının bu sempozyumlarda irdelendiğini ve çözüm üretildiğine dikkat çeken Koramaz, Kent Sempozyumlarının TMMOB örgütlülüğünün en önemli ve en yaygın etkinliklerinden biri olduğunu savundu. Sempozyumlarda önerilerin geliştirildiğini kaydeden Koramaz, bugüne kadar alt yapı hizmetlerinden kentsel dokuya, afetlerden çevre düzenlemesine, turizmden kent suçlarına, ulaşımdan konut projelerine kadar pek çok farklı konuda şehirlerin sorunlarının irdelenerek, çözüm önerilerinin geliştirildiğini işaret etti. Koramaz, bu faaliyetlerin TMMOB örgütlülüğünün mesleki ve toplumsal sorumluluğunun bir gereği olduğunu anlattı.

 

 Açılış konuşmalarının ardından sempozyuma katılan konuşmacılar tek tek sunumlarını gerçekleştirdi.   Açılışı yapılan sempozyum bu günde devam edecek.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 14:36

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER