Adana modern sanayi sitesine kavuşuyor

Adana modern sanayi sitesine kavuşuyor

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Adana’da 150 bin metrekare alanda kurulacak olan ve içerisinde 570 iş yerinin yanı sıra, bankalar için ayrılmış özellikli işyerleri, cami, restaurant ve geniş bir yeşil alana sahip olacak olan Havutlu Sanayi Sitesi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Açılışta konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, kent dışında oturup araçlarında sorun yaşayan vatandaşların Yüreğir’e kadar gelmek zorunda kalmadan yeni kurulacak çarşıda araç bakımını yaptırabileceğini söyledi.

Mevcut Sanayi Çarşısı’nın konumu itibariyle kentte probleme yol açtığını dile getiren Vali Demirtaş, “Yeni kurulacak yerde hem üretim hem de istihdam artmış olacak. Uzun zamandan beri bu proje üzerinde çalışıyorduk. Burada işlerini yürütecek esnaflarımızın rahat ve verimli çalışması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Havutlu Sanayi Sitesi ile başlatılan ve şehir içerisinde iptidai şartlarda faaliyet gösteren esnafımızın, şehir dışında modern ve konforlu alanlara taşınması projelerini, önümüzdeki dönemde de sürdüreceklerine değinen Vali Demirtaş şöyle konuştu;

“Malumunuz Yüreğir Sanayi çarşısında, 105.000 metrekare alan içerisinde; çeşitli büyüklükte toplam 800 adet muhtelif işyerleri faaliyet göstermektedir. Kent içerisine sıkışıp kalan bu bölgenin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca afet riskli alan ve kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi üzerine, başka bir yere taşınması zorunluluğu doğmuştu. Yapılan fizibilite çalışması sonucunda toplam 150.000 metrekarelik bu alanda, yeni sanayi sitesinin kurulması uygun görülmüş ve proje ivedilikle hayata geçirilmiştir.

Bugün temelini attığımız Havutlu Sanayi Sitesinde, 50 ila 300 metrekare aralığında 570 işyeri bulunacak. Madeni Sanatkârlar Odasına kayıtlı torna tesviye,  döküm,  oto lastikçi, kaportacı, rot-balansçı, motor yenileme ve kaynakçı esnafı, inşaatın en kısa sürede tamamlanmasıyla burada hizmet vermeye başlayacaklardır. İş yerlerinin dışında içerisinde tarihi değeri olan baca ve fırının bulunduğu dinlenme parkı ve sosyal donatı alanlarıyla sanayi sitemiz, modern bir anlayışla Adana’mıza hizmet sunacaktır.

Havutlu Sanayi Sitesi ile başlattığımız şehir içerisinde iptidai şartlarda faaliyet gösteren esnafımızın, şehir dışında modern ve konforlu alanlara taşınması projelerini, önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Böylelikle kent merkezindeki imalatçılarımızı dağınık yapıdan, hijyenden uzak, çağdaş ticaret anlayışı ile bağdaşmayan dükkân ve atölyelerden kurtaracağız. Sağlıksız ve plansız koşullar nedeniyle, hem çalışanlar hem de ticarethanelerin bulundukları muhit açısından oluşturduğu riskleri ortadan kaldıracağız. Bu sayede kent merkezimizin nefes almasını sağlarken kentimizin güzelleşmesine de katkıda bulunacağız.

Bu projelerle temel amacımız kent merkezi dışında oluşturacağımız modern sanayi siteleriyle, üretim ve istihdamın artırılmasını sağlamaktır. Adana’ya çağdaş ve modern imalat ortamları kazandırmaktır. Adana’mızı bu anlamda da vizyon şehirler, marka kentler arasına dahil etmektir. Bunu hep birlikte başaracağımıza yürekten inanıyorum”

Adana’da yapılan her yatırımın önemine vurgu yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, şöyle konuştu;

İlimizde üretime yönelik atılan her adım bize ayrı bir mutluluk veriyor. Bugün de bir mutluluğumuzu yaşamaktayız. Adana hak ettiği bir yerde değil. Adana, çok daha güzel yerlerde olmalıydı ve her türlü alt yapısıyla olabilir. İlimizi hak ettiği yere hep birlikte çalışarak getireceğiz.

Adana birçok zenginliğe sahip olmasına rağmen, bu zenginliklerini yararına çeviremiyor. Yavaş yavaş şimdi başladık. Adana Dünyanın en güzel lezzetlerini barındıran bir kent ve bunu tüm dünya biliyor.

UNESCO Yaratıcı Şehirler ağına dahil olmak için lezzet dalında bir başvuru yaptık ve hemen kabul edildi. Üç aylık bir süreç içerisinde yapacağımız çalışma sonucunda Adana bu ağa dahil olacak. Bu kentimiz için büyük bir gelişme olacak ve tüm dünyadan insanların buralara gelmesi anlamına geliyor.

Bugün Adana’mız için güzel bir projenin temelini atıyoruz. Yüreğir Sanayi Çarşısı’nı hepimiz biliyoruz. Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ile birlikte Yüreğir Sanayi Çarşısı’nda bulunan esnafımızın mağdur olmayacağı bir şekilde yeni bir düzenleme yapacağız.

Adana’da üretimin, istihdamın olacağını görmek hepimizi sevindiriyor. Bundan 30-40 yıl öncesinde Adana’dan tüm ihtiyaçlarını karşılayan Konya, bugün birçok alanda ilimizin önüne geçmiştir. Özellikle küçük ölçekli sanayide Adana’nın 5 katı diyebiliriz. Konya’da işsizlik yok desek yeridir. Orada işsizliği küçük ve orta ölçekli sanayi siteleriyle bitirilmiş ve ihracat yapar hale gelmiştir. Adana’da her şey var ama gelişmişlik geride ve inşallah yeni yeni başlayacak”

Yüreğir İlçe Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ise Karşıyaka Sanayi Çarşısının kent merkezinde yer aldığını ve uygun kullanım koşullarına sahip olmadığını belirterek, “İlçe belediyesi olarak kent merkezi haline gelen o bölgede yeni projeler yapılmasını düşünüyorduk. Yeni ve modern bir kent merkezi inşa etmek için Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte omuz omuza vererek yeni bir süreci başlatıyoruz. İlçemize hayırlı olsun” diye konuştu.

Adana Madeni Sanatkârlar, Tornacılar, Kaynakçılar Esnaf Odası Başkanı Veysel Bulat da projenin önemine değinerek yapılan çalışmalar hakkında şu bilgilere yer verdi;

“Havutlu Sanayi Sitesi, Karşıyaka Sanayi Çarşısı’na alternatif sanayi sitesi olarak yapıyoruz. Projemiz bittikten sonra Karşıyaka Sanayi Çarşısı’nı buraya taşıyacağız. Sitenin yapılacağı alan 150 bin metrekare olup, 21 bloktan oluşan, 50 metrekareden başlayıp 300 metrekareye kadar değişen büyüklükte ana yolları 28 metre, ara yolları da 16 metre büyüklüğünde 570 adet işyerini kapsamakta ve 24 ay içerisinde Adanalılara sunacağız.

Öncelikli hedefimiz Karşıyaka Sanayi Çarşısı’nı burada inşa edip, dağılmayı önlemektir. İş yerlerinin maliyetin yüzde 15’i peşinat 24 ay uygun vade ve tapu tesliminde geri kalan paranın tamamının ödenmesi ön görülmekte olup bu aşamada biz Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri ve Halk Bankası kanalıyla 10 yıl vadeli düşük faizli para temini sağlayıp üyelerimize ekonomik destek çıkacağız. Çarşımızın örnek bir site olabilmesi için hiçbir fedakârlıktan kaçınılmamıştır”

Açılış törenine; Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Orhan Sümer, Müzeyyen Şevkin, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Adana Madeni Sanatkârlar, Tornacılar, Kaynakçılar Esnaf Odası Başkanı Veysel Bulat ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Hande Muştu


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2