banner6

Adana Şalgamı Coğrafi İşaret Belgesi aldı

Türk Patent ve Marka Kurumunca Adana şalgamına coğrafi işaret belgesi verildi.

Adana Şalgamı Coğrafi İşaret Belgesi aldı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Türk Patent ve Marka Kurumunca Adana şalgamına coğrafi işaret belgesi verildi.

Adana’nın milli içeceği olarak anılan Şalgam Suyu’nun ünü dünyaya yayılmaya devam ediyor. Keskinliği ve tadıyla damaklara hitap eden şalgam suyu aynı zamanda Adana’nın da sembollerinden biri.  Kentin bu önemli ürünlerinden şalgam suyu son olarak yapılan girişimler sonucu coğrafi işaret belgesi aldı.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Konuyla ilgili Adana Ticaret Odası tarafından ATOSEV Tesisleri’nde tören düzenlendi. Düzenlenen törende konuşan ATO Başkanı Atilla Menevşe, kebaptan sonra şalgama da tescil almanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

ÜRÜNLER BU SAYEDE MARKALAŞACAK

Adana'nın değerli birçok ürününün olduğunu ifade eden Menevşe, "Bunları güvenilir bir ürün olarak lanse etmek ancak böyle tescille olabiliyor. Bu sayede bu ürünler markalaşacak. Adana, bu ürünleri markalaştırmasıyla birlikte marka şehir olacak. Bunları değerlendirebilirsek ekonomik anlamda da büyük bir fayda elde etmiş olacağız." dedi.

GENİŞ BİR ALANDA TANITILACAK

Adana’kebabı gibi şalgamınında daha geniş bir alanda tanınacağını dile getiren Menevşe, “Adana Ticaret Odası olarak bu işin peşindeyiz ve bu işi takip ediyoruz. Adana Kebabı dünya genelinde Adana’yı tanıtan bir ürün oldu. Adana Şalgamı geleneksel bir metotlarla elde ediliyor. Bu ürün inşallah kamuoyunda daha geniş bir yer bulacak ve Adana’yı temsil edecek. Sayın Valimiz bu ürünlerin tescili için büyük çaba sarf etti. Kendisine teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

8 ÜRÜNE COĞRAFİ İŞARET BELGESİ YOLDA

Adana şalgamının yanı sıra sırada coğrafi işaret belgesi alacak 8 ürünün daha olduğunu anlatan Menevşe bu ürünlerin sırada beklediğini dile getirdi. Sırada bekleyen 8 ürünü açıklayan Menevşe, şırdan, analı kızlı, halka tatlı, içli köfte, aşlama, bici bici, taş kadayıfı ve karakuş tatlısı için de tescil çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

NAS: ŞALGAMA TALEP ARTIYOR

Şalgam Üreticileri Derneği Başkanı Selahaddin Nas ise, şalgama dünya genelinde talebin giderek arttığını söyledi. Adana’da şalgamın geçmişinin çok çok eskiye dayandığını vurgulayan Nas, “Dedelerimiz, anneannelerimizden çok çok evvel yapılıyordu. 1800’lü yıllardan geliyor şalgam. Tabi bunun değeri Türkiye’de yeni yeni anlaşılıyor. Ambalajlanım market zincirlerine verilmeye başladıktan sonra şalgam ön plana çıkmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

İHRACAATTA DESTEK VERECEĞİNE İNANIYORUZ

Yurt dışında ürünü satmak için tanıtacakları zaman ellerinde bir belgenin olmadığını, ürünün ne faydaları olduğunu anlatamadıklarını anlatan Nas, “Coğrafi işaret ürünün gelişmesine, satış hacminin ülkemize ihracaatta destek vereceğine inanıyoruz. Yurt dışında bu ürünü tanıtacağımız zaman elimizde bir belge yoktu. Ürünümüzü tanıtmakta büyük zorluk çekiyorduk. İnşallah artık bu işaret belgesi ile bu kalkacak” şeklinde konuştu.

ŞALGAMIN DEĞERİ ARTTI

Nas, Türkiye dışında başka yerde üretilmeyen şalgamın alınan tescille değerinin daha da arttığını söyledi. Alınan belgeyle ürünün yurt dışında tanıtımının daha rahat yapılabileceğini vurgulayan Nas, tescil sayesinde ürünün daha çok gelişeceğini, ihracatının artacağını belirtti.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER