banner6

Adana tanıtımı için profesyonel destek şart

İŞKAD Başkanı ve Nevatur ortaklarından Belgin Özçelik bölge turizmini değerlendirdi…

Adana tanıtımı için profesyonel destek şart

Adana tanıtımı için profesyonel destek şart

RÖPORTAJ: Murat YILDIRIM

Nevatur ortaklarından aynı zamanda Adana İş Kadınları Derneği Başkanı Belgin Özçelik’i bilmeyeniniz yoktur. Aslen İskenderunlu olduğunu öğrendiğimiz, iş ve dernek çalışmalarının arasında yoğun mesai harcayan Özçelik’le turizm üzerine güzel bir söyleşi yapma fırsatı bulduk. Aslında çok fazla sorumuz vardı ancak lokalde Adana ve Çukurova olmak üzere Türkiye turizmi hakkında güncel olduğunu düşündüğümüz konuları konuşabildik. İyi de oldu...

 

 

• Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ben aslında İskenderunluyum ve yıllar önce Adana’ya yerleştim, deniz olmayan bir yerde yaşayamam diye düşünürken hem benim hem de ailemin çok sevdiği bu güzel kentten uzaklaştığım zaman özleyecek kadar çok alıştım. O kadar uzun zamandır Adana’dayım ki artık Adanalı gibi düşünüp Adanalı gibi yaşıyorum ve yaşadığım şehri çok seviyorum. Bu,“insanları şahsına münhasır” güzel şehir insanlarıyla da, sunduğu hem büyük hem küçük şehir özelliği taşıyan yapısıyla da insanları kendine çekiyor bence.  1991 yılında Turizmciliğe de bu güzel şehirde başladım.

• Mesleğe nasıl başladınız?

Edebiyat öğretmeni olan babam bir tarih aşığıydı. Gezmeyi ve gezdirmeyi çok severdi. Küçüklüğümüzden bu yana gittiğimiz tüm yolculuklarda yol boyunca tüm tarihi ve turistik yerleri bize anlatır, bilgilendirirdi. Yani daha çocukluk yıllarımda turizme ve arkeolojiye oldukça meraklıydım. Daha sonraki yıllarda Adana’ya yerleştiğimde bir acentede uzun yıllar çalıştım ve daha sonrasında da birlikte çalıştığım arkadaşım ile birlikte Nevatur’u kurduk.

• Mesleği çocuklarınıza veya girişimci diğer iş insanlarına tavsiye eder misiniz?

Turizm meşakkatli bir iş, her işte olduğu gibi bir işe girişecekseniz o işi sevmeniz gerekir, mutfağında çalışmış olmanız gerekir. Bilmeden, incelemeden hiçbir işe başlanmamalı diye düşünüyorum. Malcolm Gladwellde  “Outliers” adlı kitabında bir konuda uzmanlaşmak için en az 10.000 saat üzerinde çalışılması gerektiğini söyler. Bir işte profesyonel olmalı ki daha iyi hizmet verebilsin, hem sıkıntı çekmesin ve hem de çektirmesin.

• Neva’da insanlar ne tür hizmet alabilir?

Nevatur olarak hem tatil hem de kurumsal tüm organizasyon işlerini gerçekleştiriyoruz.  Yurtiçi Yurtdışı tatil/tur organizasyonları, gurme gezileri, otel rezervasyonları, tüm havayollarının uçak biletleri, tüm dünyaya vize işlemleri, bayii gezileri, eğitim toplantı ve gezileri, balayı organizasyonları, uçak kiralama, araç kiralama, transfer ve turizm ile ilgili aklınıza gelebilecek tüm organizasyonları gerçekleştiriyoruz. Biz operatör acenteyiz yani organizasyonlarımızı kendimiz gerçekleştiriyoruz. Ayrıca tüm ulusal acentelerin satışlarına da aracılık yapıyoruz.

• Adana ve Çukurova Bölgesi turizmde hangi noktada?

Adana ve Çukurova aslında medeniyetlerin tam ortasında bir noktadadır. Öyle bir merkezdir ki; tüm önemli noktalara ulaşım çok kolaydır. Ayrıca eski Adana’da restore edilen ve edilmeyi bekleyen pek çok hazinemiz vardır. Bu konuda çalışmalar devam etmekte olup Tepebağ civarında yeryüzüne çıkarılmayı bekleyen bir de Höyük bulunmaktadır. Adana her zaman bir medeniyetler ortasındaki merkez olmuş ve olmaya devam etmektedir. Hepimizin bildiği gibi oldukça fazla otel yatırımı da bulunmaktadır. Biz Adanalılara düşen görev ise bu yatırımları boşa çıkarmamak ve gerçek Adana’yı tanıtabilmek için önce kendimiz tanımak, bilmek ve sonra da herkesi güzel şehrimize davet etmek gerekmektedir. Bizler NEVATUR olarak mümkün olduğunca yurtdışındaki operatör partnerlerimizi kentimize davet ederek çevreyi tanıtan etkinlikler yaparak bu kazandığımız şehre borcumuzu her daim ödemeye gayret ediyoruz. Tanıtım tek başına broşürle olmaz, her birimizin katkıda bulunması şarttır. Bu güzel şehir için yaptıklarından dolayı ATAK’ı da (Adana Tanıtım ve Kalkınma AŞ) çalışmalarından dolayı takdir ediyor ve elimizden geldiğince bizler de katkı/destek koymaya gayret ediyoruz. Kısacası, biz şehrimizi bir turizm merkezi olarak görmek istiyorsak, önce kendimiz bunun için ne yapıyoruz onu bir sorgulamamız ve elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Emek olmadan kazanç da olmuyor. Eğer turizmde kazanırsak bu tüm sektörlere yansıyıp kazandıracak harika bir getiri olur. 

• Döviz kurlarının artışı turizmi, dolayısıyla tur operatörlerini etkiledi mi?

Elbette ki her sektör gibi Turizm sektörünü de etkiledi. Döviz artışı insanlarda gelecekle ilgili kaygıları artırıyor ve belirsizlik ile tatil planlarını erteliyorlar. Bu konuda haksız da değiller. Acenteler yıllık plan yaparak bir sonraki senenin tüm turlarını öngörü ile uçak ve otel rezervasyonlarını ödeme yaparak tutarlar. Döviz böyle olunca talebin düşeceğini düşündüklerinden bu yatırımları pek çoğu yarı yarıya düşürüyor veya hiç yapmıyor. Bu da piyasa hareketliliğini çok etkiliyor. Ayrıca yurtdışındaki operatörler de zaten ülkenin içinde bulunduğu terör nedeniyle azalan talepleri de göz önünde bulundurarak daha düşük fiyatlar için pazarlık etmekte ve bu da otelleri zor duruma düşürmektedir. Umarım bu yıl çok yaşadığımız büyük terör olaylarını bir an önce atlatıp güvenli ülke konumuna geçeriz ve tekrar güvenli ve çok turist alan ülke konumuna yeniden döner.

• Bölgemize gelen turist sayısını artırmak için neler yapılabilir?

Eğer bölgemizden bahsediyorsak biraz önce bahsettiğim gibi tanıtım büyük önem taşımakta. Ancak belediyelerin ve resmi otoritelerin yaptığı tanıtımların yanında her birimizin de kişisel olarak çaba göstermemiz şart. Şehrimizi seviyorsak ve güzelliğine inanıyorsak bunu yapmak zorundayız. Mesela sivil inisiyatif olan “Portakal Çiçeği Karnavalı” şehrimize çok değer katmıştır ve bu gibi özel günlerin artırılması harika olur. Bu gibi etkinlikleri destekliyor ve tanıtımı için biz de elimizden geleni yapıyoruz.

• Adana ve Çukurova Bölgesi, turizm açısından yeterince tanıtımı yapılabiliyor mu?

Elbette ki hayır. Bunun için büyük bütçe ve halkın da bilinçlendirilmesi gerekiyor. Şehir tanıtımı için de tıpkı firmalar için yapıldığı gibi ciddi reklam çalışmaları da yapmak gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda profesyonel destek alınarak uzun soluklu bir planlama yapılabilir ama bunun bütçesi de sanırım oldukça yüksek olacağı için bekletiliyor veya daha ufak bütçelerle çalışmalar yapılıyor. Belki de yapılıyor ama bizler bu konuda yeterli bilgi sahibi olamıyoruz. Biliyoruz ki zaman zaman bu konuda toplantılar yapılmakta. Turizm Bakanımızın da eşlik ettiği “Turizm Arama Konferansı” geçmiş yıllarda yapıldı, ancak bundan sonra uzun soluklu bir çalışma yapılarak sonuca yönelik bir çalışma başlatılmadı. Bu konuda bir olmak birlik olmak gerek. Bunun dışındaki çalışmaları kurumlar münferiden yaptıklarında çok güçlü ses getirmiyor diye düşünüyorum.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2017, 16:57

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER