banner6

Adana TEGV’un, ilk gezisi ÇÜ Botanik Bahçesi’ne

Adana TEGV Yaz etkinlikleri kapsamında ilk gezisini Adana il sorumlusu Hakan Kaya gözetiminde Çukurova Üniversitesi Botanik Bahçesine yaptı.

Adana TEGV’un, ilk gezisi ÇÜ Botanik Bahçesi’ne

Adana TEGV’un, ilk gezisi ÇÜ Botanik Bahçesi’ne

 

 

ADANA(İLKHABER) - Adana TEGV Yaz etkinlikleri kapsamında ilk gezisini Adana il sorumlusu Hakan Kaya gözetiminde Çukurova Üniversitesi Botanik Bahçesine yaptı. Türkiye'nin en zengin endemik bitki türlerine sahip 'Çukurova Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi Çukurova Üniversitesi’nin kuruluşundan itibaren oluşturulmaya çalışılan yaklaşık 40 yıllık uzun soluklu büyük ve önemli bir proje. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelmiş olan yabancı egzotik türler ile endemik, yani  yöremize ve ülkemize özgü türler bir arada bulunuyor. Bu tür alanlar, halka bitkileri tanıma ve doğa bilincini aşılama imkânı sunmaktadır, bu nedenle TEGV her yıl ilk etkinliğini Botanik bahçesine yaparak çocuklara "çevreci olma bilincini" de yerleştirmektedir.

 

Çukurova Üniversitesinde yer alan  Su Ürünleri Fakültesini de çocuklara her yıl tanıtan TEGV ,  Ç.Ü.'nün akvaryum balıkçılığında 20 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu öğretiyor. Balık ve deniz canlılarını yakından inceleme şansına sahip olan çocuklar, mikroskopta balık yumurtalarına bakarken, Ahtapot ve kabuklu deniz canlılarına dokunarak onları tanıyor. Fakültedeki akademisyenlerden de bilgi alıyorlar.

Gezinin sonunda Süleyman Özgentürk Eğitim Birimine gelen çocuklar ve gönüllüler su savaşı yaparak eğlendiler. 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 17:51

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER