banner6

Adana tek yürek oldu

Temmuz’da meydanın darbecilere, cuntacılara, hainlere bırakılamayacağının en güzel ispatı olduğunu işaret eden Adana Valisi Mahmut Demirtaş, ”15 Temmuz kurt postundaki kuzulara, had bildirme günüdür.” dedi.

Adana tek yürek oldu

Adana Valiliği ve Adana Milli İradeye Saygı Platformu tarafından organize edilen 15 Temmuz Milli Birlik ve Beraberlik Günü nedeniyle kentte etkinlik düzenlendi. Adana Merkez Park içerisinde bulunan alanda düzenlenen etkinliğe Adanalılar Türk Bayraklarını ellerine alarak katıldı. Etkinliğe çok sayıda belediye ve sivil toplum kuruşu da destek verdi. Etkinlik Şehitler için gerçekleşen saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından 15 Temmuz Kahramanları için Kur’an-ı Kerim Tilaveti gerçekleştirildi. 

TEK YÜREK

Burada konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 15 Temmuz’da yaşanan hain in darbe girişimine dikkat çekti. 15 Temmuz’un, meydanın darbecilere, cuntacılara, hainlere bırakılamayacağının en güzel ispatı olduğunu işaret eden Vali Demirtaş,” Üçüncü yıldönümünde 15 Temmuz’u; milletimize, Adana’mıza ve Adanalılara yakışan bir vakarla, bu yıl da hep birlikte, tek yürek, tek bilek idrak ediyoruz. 15 Temmuz’u unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı, yedi düvele Adana’dan bir kez daha haykırıyoruz.  Aziz milletimizin kanla, şanla ve şerefle tarihe altın harflerle yazdığı kutlu bir destan olan 15 Temmuz, bir milletin ihanetle dirilişinin, en güzel örneğidir. 15 Temmuz, meydanın darbecilere, cuntacılara, hainlere bırakılamayacağının en güzel ispatıdır, kurt postundaki kuzulara, had bildirme günüdür.” diye konuştu. 

MÜCADELE SÜRECEK

Son örgüt mensubunun adalet huzuruna çıkana kadar mücadelenin sürdürüleceğini kaydeden Vali Demirtaş, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da FETÖ’yle mücadelemizi, son örgüt mensubu adaletin huzuruna çıkarılıp, hak ettiği cezayı alıncaya kadar sürdüreceğiz. Zira bunun ülkemiz için, milletimiz ve devletimiz için beka meselesi olduğunun farkındayız.  Bu vesileyle 15 Temmuz gecesini aydınlatan şehitlerimize, Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum. O gece şehadeti göze alıp hainlere karşı mücadele veren, kahraman gazilerimize minnet duygularımı ifade ediyorum. Bugün Merkez Parkımızı dolduran vatan sevdalısı binlerce Adanalı hemşerime şükranlarımı sunuyor; tekrar hoş geldiniz diyorum.” Şeklinde konuştu.

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-15 Temmuz’da meydanın darbecilere, cuntacılara, hainlere bırakılamayacağının en güzel ispatı olduğunu işaret eden Adana Valisi Mahmut Demirtaş, ”15 Temmuz kurt postundaki kuzulara, had bildirme günüdür.” dedi.

Adana Valiliği ve Adana Milli İradeye Saygı Platformu tarafından organize edilen 15 Temmuz Milli Birlik ve Beraberlik Günü nedeniyle kentte etkinlik düzenlendi. Adana Merkez Park içerisinde bulunan alanda düzenlenen etkinliğe Adanalılar Türk Bayraklarını ellerine alarak katıldı. Etkinliğe çok sayıda Belediye ve sivil toplum kuruşu da destek verdi. Alana Merkez Camiye dev Türk Bayrakları asıldı. Alana ise Devasa büyüklükte Türkiye cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk Bayrağı dalgalandırıldı.

CUMHURBAŞKANI’NIN KONUŞMASI İZLETİLDİ

Etkinlik Şehitler için gerçekleşen saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından ise, Kur’an-ı Kerim okundu. Adana İl Müftüsü Bekir Çınar Günün anlam ve önemine binayen bir konuşma yaptı. Ardından okunan Kur’an-ı Kerim’in duası yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara Yeni Kapı Meydanı’nda yaptığı konuşma sinevizyondan Adanalılara izletildi. 

AÇILIŞ KONUŞMALARI YAPILDI

Adana Valisi Mahmut Demirtaş etkinliğin açılış konuşmasını yaptı. Adanalılara, “Her zaman olduğu gibi bugün yine çok muhteşemsin Adana. Tarımın, sanayinin, ticaretin şehri Adana, şairlerin, ozanların, yazarların şehri Adana… Birliğin, beraberliğin, kardeşliğin, samimiyetin ve muhabbetin şehri Adana. Gözünü kırpmadan şehadete koşan yiğitlerin, kahramanların şehri Adana” şeklinde seslenerek sözlerine başlayan Vali Demirtaş, hain darbe girişiminin 3. Yıl dönümünün geride kaldığına dikkat çekti.

HAİN DARBE GİRİŞİMİNİN 3. YIL DÖNÜMÜ

Adanalıların üç yıl önce 15 Temmuz’da sokakları, caddeleri, meydanları hınca hınç doldurup darbeye darbe yaptığını belirten Vali Demirtaş,  “15 Temmuz hain darbe girişiminin üçüncü yıldönümünde, Merkez Parkı dolduran; vatan, millet, devlet, bayrak ve ezan sevdalılarını, siz kıymetli hemşerilerimi, en kalbi duygularımla, sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programımıza hoş geldiniz.  Sözlerimin başında, 15 Temmuz’da karanlık geceyi aydınlatan şehitlerimize, Allah’tan rahmet diliyorum. O gece şehadeti göze alıp hainlere karşı mücadele veren, kahraman gazilerimize minnet duygularımı ifade ediyorum. Şehitlerimizin ve gazilerimizin dışında, ellerine bayraklarını alarak yollara çıkan, meydanları dolduran, vatan sevdalısı Adanalı hemşerilerime,  şükranlarımı sunuyorum.”  dedi.

 TEK YÜREK

15 Temmuz’un, meydanın darbecilere, cuntacılara, hainlere bırakılamayacağının en güzel ispatı olduğunu işaret eden Vali Demirtaş,” Üçüncü yıldönümünde 15 Temmuz’u; milletimize, Adana’mıza ve Adanalılara yakışan bir vakarla, bu yıl da hep birlikte, tek yürek, tek bilek idrak ediyoruz. 15 Temmuz’u unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı, yedi düvele Adana’dan bir kez daha haykırıyoruz.  Aziz milletimizin kanla, şanla ve şerefle tarihe altın harflerle yazdığı kutlu bir destan olan 15 Temmuz, bir milletin ihanetle dirilişinin, en güzel örneğidir. 15 Temmuz, meydanın darbecilere, cuntacılara, hainlere bırakılamayacağının en güzel ispatıdır, kurt postundaki kuzulara, had bildirme günüdür.” diye konuştu. 

İHANET ÇETESİ

Vali Demirtaş, 15 Temmuz’un, FETÖ’nün maskesinin düştüğü, gerçek yüzünün ortaya çıktığı gün olduğunu söyledi. Yedi düveli arkasına alan bir ihanet çetesinin, 40 yıllık planının bir gecede bozulduğu tarihin 15 Temmuz olduğunu anlatan Vali Demirtaş, “15 Temmuz, küresel aktörlerin ve onların yerli işbirlikçilerinin kirli planlarının bozulduğu bir kırılma noktasıdır. 15 Temmuz, yüzyıl önce yedi düvele haddini bildiren Çanakkale ruhuyla özdeş bir ruh ve ihanetle diriliş vaktidir. 15 Temmuz; millettir, vatandır, bayraktır, devlettir, ezandır. 15 Temmuz, milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesidir. İşgal ve iç savaş denemesine karşı durmak, darbeye darbe yapmaktır. Velhasıl 15 Temmuz, salalarla kıyama durmak, şehadete kanatlanmak, Kevser ırmağında soluklanmaktır.” şeklinde konuştu.  

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATILDI

15 Temmuz’da ellerini ovuşturarak, ülkemizin sıkıntıya düşmesini, diz çökmesini, pes etmesini bekleyenlere fırsat verilmemiş; küresel güçler ve yerli işbirlikçileri, bir kez daha hayal kırıklığına uğratıldığını işaret eden Vali Demirtaş, “Bilinmelidir ki 15 Temmuz’da, aziz milletimiz gösterdiği eşsiz kahramanlıkla, FETÖ’nün 40 yıllık ajandasına el koymuştur. Allah’ın izni, milletimizin cesaret ve ferasetiyle yedi düveli arkasına alan bir ihanet çetesinin planlarını, bir gecede bozmuş ve tarihimize unutulmayacak zafer nakşetmiştir. Ülkemiz tarihinde ilk kez bu çapta bir darbe girişimi, bizzat milletimiz tarafından engellenmiştir. Bu açıdan değerlendirdiğimizde milletimizin demokrasiye, milli iradeye, hukukun üstünlüğüne, istiklal ve istikbaline bağlılığı, canı pahasına tüm dünyaya bir kez daha gösterilmiştir.  Nihayetinde 15 Temmuz’da ellerini ovuşturarak, ülkemizin sıkıntıya düşmesini, diz çökmesini, pes etmesini bekleyenlere fırsat verilmemiş; küresel güçler ve yerli işbirlikçileri, bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır.” ifadelerini kullandı.  

MİLLETE YAPILAN İLK SALDIRI DEĞİL

Yapılan hain girişimin millete yönelik yapılan ilk saldırının olmadığını dile getiren Vali Demirtaş, “15 Temmuz darbe girişimi, milletimize yönelik ilk saldırı değildir; son saldırı da olmayacaktır. Terör örgütlerini piyon olarak kullananların asırlık kuyruk acılarının farkındayız. FETÖ’nün, PKK’nın, DEAŞ’ın, YPG’nin ve diğerlerinin aynı amaca hizmet ettiklerini, bu terör örgütlerinin birer maşa, birer piyon olduklarını ve bu örgütlerin arkalarında kimlerin olduğunu çok iyi biliyoruz. O nedenle perde arkasında sergilenen oyunu göstermek, gerçek yüzleri ortaya çıkarmak, maskeleri düşürmek için, terörle ve terör örgütlerinin tümüyle mücadelemizi, sonuna kadar sürdüreceğiz. Dünyanın her yerinde vatana ihanetin cezası neyse, FETÖ terör örgütü mensuplarının da aynı cezaya maruz kalmaları için, üzerimize düşeni yapacağız.” dedi. 

MÜCADELE SÜRECEK

Son örgüt mensubunun adalet huzuruna çıkana kadar mücadelenin sürdürüleceğini kaydeden Vali Demirtaş sözlerini şöyle tamamladı;

“Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da FETÖ’yle mücadelemizi, son örgüt mensubu adaletin huzuruna çıkarılıp, hak ettiği cezayı alıncaya kadar sürdüreceğiz. Zira bunun ülkemiz için, milletimiz ve devletimiz için beka meselesi olduğunun farkındayız.  Bu vesileyle 15 Temmuz gecesini aydınlatan şehitlerimize, Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum. O gece şehadeti göze alıp hainlere karşı mücadele veren, kahraman gazilerimize minnet duygularımı ifade ediyorum. Bugün Merkez Parkımızı dolduran vatan sevdalısı binlerce Adanalı hemşerime şükranlarımı sunuyor; tekrar hoş geldiniz diyorum.”

KONUŞMALAR

Ardından konuşan Adana Milli İradeye Saygı Platformu adına konuşan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, 15 Temmuz hain darbe girişimini kınadı. 

Adana Büyük Şehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da günün anlam ve önemine binayen bir konuşma yaptı.

PADİŞAH KIYAFETLERİ

Konuşmaların ardından Yüreğir belediyesi tarafından hazırlanan padişah kıyafetleri  gösterimi gerçekleşti. Şehit ve gazilerin öz geçmişlerinin okunduğu etkinlik mehteran gösterimi ile devam etti. Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Korusu tarafından Tasavvuf Müziği seslendirildi. 

TURGAY BAŞYAYLA KONSERİ

 Adana’da havanın sıcak olması nedeniyle alana dev soğutucu pervaneleri  yer aldı. Yine alana gelen soğutucu tırlar da  etkinliğe katılan vatandaşlara soğuk içecek, karpuz ikramında bulunuldu. Belediyeler ve bazı sivil toplum kuruluşları tarafından da alana gelenlere yönelik çeşitli ikramlar gerçekleştirildi. Etkinlikte Sanatçı Turgay Başyayla’da çeşitli türküler seslendirdi.

Gece geç saatlere kadar süren etkinliklerde birlik ve beraberlik mesajları verildi. Camilerden selaların okunmasıyla etkinlik sona erdi.

    

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2019, 17:36

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42