banner6

Adana’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı azaldı

TMMOB Adana İKK Sekreteri Erol Salman, Adana’da kişi başına düşen yeşil alan miktarının azaldığını söyledi.

Adana’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı azaldı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-TMMOB Adana İKK Sekreteri Erol Salman, Adana’da kişi başına düşen yeşil alan miktarının azaldığını söyledi.

TMMOB Adana İKK Sekreteri Erol Salman, Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Selahattin Menteş ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Kenan Doğan tarafından, “Sağlık için temiz çevre ve temiz havaya ihtiyacımız var” başlığı altında Ziraat Mühendisleri Odası’nda ortak basın açıklaması yapıldı.

YASAL LİMİT DEĞERİ MİKTARI  160 KEZ AŞILDI

Hazırlanan basın açıklaması metnini TMMOB Adana İKK Sekreteri Erol Salman okudu. Salman, Adana’da kişi başına düşen yeşil alan miktarının azaldığını söyledi. Adana Valiliği Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu verilerine göre, partikül madde toleranslı yasal limit değeri miktarının 160 kez aşıldığını belirten Salman, “Hava kirliliğinin önlenmesi, temiz hava sirkülasyonunun sağlanması, iklim değerlerinin insan yaşamına daha uygun duruma getirilmesi, yeşil alanlar ile sağlanabilmektedir. Kişi başına düşen yeşil alan miktarının azaldığı kentimizde; tahribatlar önlenerek yeşil alanların, ağaç dikimlerinin arttırılması yönünde çalışmalar bir an önce gerçekleştirilmelidir. İnsanların hem dinleneceği hem dolaşacağı kent ormanları yaratılmalıdır.” dedi.

1 YIL İÇERİSİNDE 35 DEFA LİMİT AŞILABİLİR

Erol Salman, Yönetmelik gereği insan sağlığı açısından 1 yıl içerisinde 35 defa limitin aşılabileceğini vurguladı. Son günlerde yaşanılan pandemi Covid-19 süreci yaşam alanlarında hava kalitesinin ne denli önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini kaydeden Salman, “Salgın sürecinde dile getirilen en önemli konulardan biri  de virüsün özellikle risk oluşturduğu gruplardır. Kronik rahatsızlığı olanlar ve belirli yaşın üstünde bulunanların virüsten en çok etkilenenler arasında yer aldığı tüm dünyada görülmüştür.

Virüs solunum yolunda yarattığı tahribatla birlikte etkilediği insanlarda maalesef can kayıplarına neden olduğu görülmüştür. Solunum sistemi hastalığı olanlar, kronik hastalığı olanlar ve sigara içenlerde etki daha da fazladır.” diye konuştu.

KENTLERDE SOLUNUM SİSTEMİ RAHATSIZLIKLARI

Hava kirliliğinin yoğun yaşandığı kentlerde solunum sistemi rahatsızlıklarının olmasının da kaçınılmaz olduğunun altını çizen Salman, “Yani kentlerin hava kalitesi, temiz bir havaya ve yeterl miktarda yeşil alanlara sahip olmaları, solunum rahatsızlıklarının azalmasında da etkilidir. Bu nedenle temiz bir çevre ve havaya sahip olmak doğrudan sağlıkla bağlantılı bir durumdur.” ifadelerini kullandı.

KIŞ AYLARINDA YAŞANAN HAVA KİRLİLİĞİ

 Herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu dile getiren Salman, “Özellikle kış aylarında yaşanan hava kirliliğine maruz kalmamak için risk grupları arasında yer alan; bebekler, çocuklar, yaşlılar, gebe ve emziren kadınlar, solunum ve dolaşım sistemi hastalığı olanların kirliliğin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamaları önerisinde bulundu.  Salman, yerel yönetimler, izleme ve denetim yetkisine sahip kurum ve kuruluşlar, anayasal hak olan ‘Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir’ ilkesini göz ardı etmemelidir.” şeklinde konuştu.

KATI YAKITLAR KENTİN HAVA KALİTESİNİ DÜŞÜRMEKTE

Kentin mevcut kirliliğinin sebepleri arasında maddi durumu yetersiz olan vatandaşlara yapılan kömür yardımının da yer aldığına dikkat çeken Salman sözlerini şöyle sürdürdü; “Özellikle kış aylarında ısınma amaçlı olarak kullanılan katı yakıtlar kentin hava kalitesini düşürmekte ve kirlilik yaşanmasına neden olmaktadır. Kömür kullanımıyla birlikte atmosfere salınan kirletici emisyonların oluşturduğu hava kirliliği hem canlı yaşamını olumsuz etkilerken, öte yandan karbon emisyonlarının artışının neden olduğu iklim değişikliğine bağlı hava koşullarının yaşanmasına sebebiyet vermektedir.”

ÇEVRESEL YATIRIMLARIN GERÇEKLEŞTİRİLMESİNİN, SÜRDÜREBİLİR OLARAK SAĞLANMASI GEREKMEKTE

Doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini işaret eden Salman, “İlimizdeki hava kirliliğini azaltmak için; katı yakıtların kullanımının azaltılıp, doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılmalı. Doğalgaz ulaştırılamayan bölgelerde, tespiti yapılan vatandaşlarımıza kömür yardımı yerine kış aylarına özgü belirli miktarda elektrik teşviki yapılması sağlanabilir. Güneş santralleri ile hem kamu binalarının gereksinimlerinin sağlanması hem de elektrik üreterek ihtiyaç sahiplerine dağıtma yolları aranmalı ve bulunmalıdır. Ayrıca; yakıt kazanlarının periyodik bakımlarının ve araç egzoz emisyonlarının rutin aralıklarla yapılması, toplu taşıma araçlarının hibrid yakıt teknolojisine sahip olanları ya da daha az kirletici etkiye sahip yakıt türleriyle çalışanlarının tercihinin sağlanması, kentte bisiklet yollarının yaygınlaştırılması, ısı izolasyonları ile enerji tasarrufu sağlayarak hava kirliliğinin azaltılması, sanayide enerjinin geri kazanılmasına önem verilmesi ve emisyon kaynağı olan tesislerde gerekli çevresel yatırımların gerçekleştirilmesinin, sürdürebilir olarak sağlanması gerekmektedir.” dedi.

AĞAÇ DİKİMİ ARTIRILMALI

Ağaç dikimlerinin arttırılması yönünde çalışmaların bir an önce gerçekleştirilmelisi gerektiğine dikkat çeken Salman sözlerini şöyle tamamladı;

“Hava kirliliğinin önlenmesi, temiz hava sirkülasyonunun sağlanması, iklim değerlerinin insan yaşamına daha uygun duruma getirilmesi, yeşil alanlar ile sağlanabilmektedir. Kişi başına düşen yeşil alan miktarının azaldığı kentimizde; tahribatlar önlenerek yeşil alanların, ağaç dikimlerinin arttırılması yönünde çalışmalar bir an önce gerçekleştirilmelidir. İnsanların hem dinleneceği hem dolaşacağı kent ormanları yaratılmalıdır. Yaşatılan kirlilik konusunda yerel yönetimler, yetkin kurum ve kuruluşlar, belirtilen limit değerlerin sağlanması için denetimlerini artırmalı ve üzerine düşeni yapmalıdır.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42