banner6

Adana'da “Uluslararası Öğrenci Buluşması”

Adana’da UDEF tarafından ‘Doğudan batıya adil bir dünyaya’ sloganıyla gerçekleştirilen ve Türkiye'de eğitim gören 203 ülkeden misafir öğrenci bir araya geldi.

Adana'da “Uluslararası Öğrenci Buluşması”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonunca (UDEF), "Doğudan batıya adil bir dünyaya" sloganıyla “12. Uluslararası Öğrenci Buluşması" gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında 203 ülkeden misafir öğrenciler ülkelerine özgü kıyafetler giyerek açtıkları standlar ile kültürlerini tanıttı.

Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde eğitim gören öğrencilerin tanışıp kaynaşmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlik kurdele kesilmesiyle başladı. Sonrasında konferans salonunda Kur-an'ı Kerim tilavetiyle sürdü.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, yaptığı konuşmada, dünyanın dört bir yanından farklı kültürlere mensup öğrencilerle bir araya geldiklerini, sınırların yükseltildiği, tel örgülerin sıklaştırıldığı bu günlerde, Adana’dan tüm dünyaya kardeşliğin, birliğin ve beraberliğin fotoğrafını hep birlikte sergilediklerini söyledi.

Bu yıl 12.’si düzenlenen Uluslararası Öğrenci Buluşmalarının temasının, “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya" şeklinde belirlenmesinin anlamlı olduğu belirten Vali Demirtaş konuşmasına şöyle devam etti;

“Yönümüzü nereye dönsek, hangi iletişim kanalına başvursak, kan, öfke ve gözyaşıyla karşılaşıyoruz. Her gün onlarca masum insan hayatını kaybediyor.

İşte dünyanın içinde bulunduğu bu ortamda 12.’si düzenlenen Uluslararası Öğrenci Buluşmalarının temasını, “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya" şeklinde belirlemesinin fevkalade anlamlı olduğu kanaatindeyim.

Zira insanlık, bugün hiç olmadığı kadar sevgiye, kardeşliğe, huzura, adalete ve barışa susamış durumdadır. Bu günlerde adil bir dünya özlemi tüm insanlığın ortak beklentisidir.

Birbirimizi tanımamız, birbirimizin farklılıklarını keşfetmemiz, bizlerde yeni ufukların açılmasına sebep olacaktır. Zira farklılıklarımız, zenginliklerimizdir.

Sizler, modern dünyayı tanıyan yapınızla, farklılıklara gösterdiğiniz müsamaha ile gönüllü medeniyet elçiliği yapacaksınız. Biz sizlere güveniyoruz. Biliyoruz ki insanlığın özlemini duyduğu adil, sevgi dolu, barışçıl bir dünya, yeniden bu topraklardan, Anadolu’dan yeşerecektir.

Bu organizasyonla; din, dil, ırk ve renk ayrımı gözetmeden yaptıkları faaliyetlerle ülkeler arasındaki sınırların ortadan kaldırılmasını, kardeşlik ve dostluk köprülerinin inşa edilmesini fevkalade anlamlı buluyorum.

Misafir öğrencilerimizin milli ve manevi değerlerimizi tanımaları ve gönüllerinin bir köşesinde Türkiye sıcaklığının kalması, bizim için türlü gayretin üzerinde olduğunun bilinmesini istiyorum.

Bu vesile ile Doğudan Batıya adil bir dünya hayalini gerçekleştirecek kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Bu organizasyonu gerçekleştiren ÇUDER’in yönetimine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor; sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum”

 

 

 

UDEF Eğitimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Selman Duran da federasyon olarak Türkiye'de misafir öğrencilerin bulunduğu bütün illerde bir araya geldiklerini anlatarak, "Öğrenci buluşmalarımız 51 farklı ülkede, 91 farklı kentte devam ediyor. 4 Mayıs'ta da bu programların finalini Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla inşallah taçlandırmış olacağız. Öğrenci kardeşlerimizi bu programa davet ediyorum" diye konuştu. 

Derneğin faaliyetleri ile düzenlenen etkinlik hakkında bilgi veren Çukurova Uluslararası Öğrenci Derneği (ÇÜDER) Başkanı İbrahim Tokgöz ise, "Doğudan batıya adli bir dünyaya… Güçlerin değil, haklıların üstün olduğu bir dünya… Bu inançla her bir uluslararası öğrencinin bu misyona doğal olarak katkı sağlayabileceğini düşünüyoruz.

Yenidünya düzenine şekil verecek bugünün gençleri, yarın ülkelerinde idareciler olan ve yolu Türkiye’den geçen uluslararası öğrencilerimiz ahde vefa duygusuyla eminiz ki, tarafını Türkiye’den yana belirleyeceklerdir. Amacımız, Türkiye'de ve dünyanın farklı ülkelerinde eğitim gören öğrencilerin tanışıp kaynaşmalarının yanı sıra farklı kültürleri tanımalarını da sağlamak" dedi.

Türk Kızılay Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı da etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Gözlerinize sınırlar koymayın. Coğrafi şartlar gereği coğrafyalara sınır koyuyoruz ama gönüllerimize kep vurmayalım, sınırlar koymayalım. Türkiye'de eğitim alan öğrenciler gelecekte ülkelerinde iyi görevlerde olmaları bizleri mutlu edecektir” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar otelin bahçesindeki stantları gezdi, misafir öğrenciler ülkelerine özgü kıyafetler giyerek açtıkları standlar ile kültürlerini tanıttı.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2019, 17:22

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42