Adana’dan ülke ihracatına  yaklaşık 2 milyar katkı

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON) Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nın 11’incisi Adana’da yapıldı. Adana Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantı da ilk olarak saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okundu. Ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan yaptı.

Adana’dan ülke ihracatına   yaklaşık 2 milyar katkı

Bayram BULUT

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana’nın ülke ihracatına olan katkısının yaklaşık 2 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini söyledi. Vali Demirtaş, “Adana’nın potansiyelinin bu rakamların çok üzerinde olduğunu biliyoruz. İnanıyorum ki 2020 yılında bu rakamların ötesine geçecek ve Adana’yı ihracat rakamlarında üst sıralara taşıyacağız” dedi.

ADANA (İLKHABER) - Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana’nın ülke ihracatına olan katkısının yaklaşık 2 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini söyledi. Vali Demirtaş, “Adana’nın potansiyelinin bu rakamların çok üzerinde olduğunu biliyoruz. İnanıyorum ki 2020 yılında bu rakamların ötesine geçecek ve Adana’yı ihracat rakamlarında üst sıralara taşıyacağız” dedi.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON) Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nın 11’incisi Adana’da yapıldı. Adana Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantı da ilk olarak saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okundu. Ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan yaptı. Çalışkan, son dönemde yaşanan, sel, çığ, deprem, uçak kazasında hayatlarını kaybeden ve şehit olan Mehmetçiklere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. 

KIVANÇ: BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç ise, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) tarafından düzenlenen “11. Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’na” Adana Sanayi Odası olarak ev sahipliği yapmaktan dolayı yaşadığı memnuniyeti belirtti.  Kıvanç, son günlerde artış gösteren terör olayları ve doğal afetler nedeniyle yaşamını kaybeden şehitlere ve vatandaşlara Cenab-ı Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı; yaralı vatandaşlara da acil şifalar diledi.

YATIRIM VE ÜRETİM MERKEZİ OLACAĞIZ

Adana köklü sanayi geçmişi, güçlü modern alt yapısı, coğrafi konumu, verimli toprakları, yüksek yaşam kalitesiyle yatırımcıya büyük avantajlar sunduğunu dile getiren Kıvanç, “Adana 2019 yılında 1 milyar 918 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu rakam hedeflerimizin çok gerisinde. Özellikle belirtmek isterim ki, Sayın Valimizin önderliğinde bölgemiz, planlanan ve yapılmakta olan yeni organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi siteleri ile birlikte, Türkiye’nin ikinci büyük yatırım ve üretim merkezi olacağız. Bölge olarak makro anlamda en önemli beklentimiz, Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi'nin tam anlamıyla faaliyete geçmesidir. Nitekim bu bölgeyle ilgili ciddi yatırım planları yapılmaktadır.  Türkiye Varlık Fonu’nun, 10 milyar dolar yatırımla rafineri ve petrokimya tesisi kuma planları var. Yine aynı bölgede Rönesans Holding, 1.2 milyar dolar yatırımla polipropilen üretim tesisi kuruyor.” dedi.  

İHRACAT RAKAMLARINI 2’YE 3’E KATLAYACAĞIZ

Bu projelerin Adana’nın değil bölgenin cehresini değiştirme potansiyeline sahip yatırımlar olduğunu işaret eden Kıvanç, “Bu yatırımlar önümüzdeki dönemlerde faaliyete geçecek. Ümit ediyorum ki bu yatırımlar ile mevcut kapasitemizi geliştirerek Adana’mızın ihracat rakamlarını 2’ye 3’e katlayacağız. Adana’mız önümüzdeki kısa dönemde Ülkemizin ekonomi hedeflerinde, valiliğimiz öncülüğünde tüm oda ve borsalarımız ile birlikte bu sürece katkı sağlayan lider şehirlerarasında yer alacak. Adana’nın ekonomide ve sanayideki ivmesinin yeniden büyümesi için, birlik beraberlik içinde, kentin potansiyelinin tam anlamıyla kullanılarak her zamankinden daha çok beraber hareket edilmesi gerekiyor. Adana olarak farklılıklarımızın bizi zenginleştirdiğini biliyoruz. Beraber iş yapma kültürünü geliştirerek rekabeti yurt dışındaki rakiplerimiz ile yapmamız gerekiyor. Ümit ediyorum ki kazanan, birlik, beraberlik ve Adana olacak.” şeklinde konuştu.

 ÜLKE KAYNAKLARININ VERİMLİ KULLANIMI


Ardından konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş,  ASKON’un, ülke kaynaklarının verimli kullanımı anlayışını benimseyen, yerel ve küresel ekonomik parametreleri en iyi bir biçimde analiz eden ve iş dünyasının önemli aktörlerini çatısı altında bir araya getiren bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirtti. Vali Demitaş, iş dünyasının bir temsilcisi olarak ekonomi politikalarının oluşumuna katkı sağlayan ASKON, bilgi ve tecrübe paylaşımlarıyla, oluşturduğu sinerjiyle, yeni işbirliklerinin kurulması ve geliştirilmesine sunduğu katkıyla da dikkatleri üzerine çektiğini dile getirdi. 

 180 MİLYAR 468 MİLYON DOLARLIK REKOR İHRACAT 

Türkiye’nin 2019 yılını, 180 milyar 468 milyon dolarlık rekor ihracat rakamıyla kapattığını vurgulayan Demirtaş, “Geride bıraktığımız yıl dünya pek çok sefer, ülkelerin güç mücadelesine tanıklık etti. Ve bu mücadelenin en önemli başlığının petrol ve enerji olduğu da ilk kez, açık açık ilan edildi. Bununla birlikte 2018’in son çeyreğinde başlayıp 2019’a miras kalan kur maniplasyonu ve kriz tellallarının oluşturduğu iklim, başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz olmak üzere ekonomi çevrelerinin, iş dünyasının ve en önemlisi vatandaşlarımızın gösterdiği mukavemetle bertaraf edildi. Alınan tedbirler ve reel sektöre sağlanan destekler nihayetinde ülkemiz 2019’u, 180 milyar 468 milyon dolarlık rekor ihracat rakamıyla kapattı.” diye konuştu.  

VALİ DEMİRTAŞ: ADANA’YI İHRACAT RAKAMLARINDA ÜST SIRALARA TAŞIYACAĞIZ

Adana olarak ülke ihracatına olan katkısının 2 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini vurgulayan Vali Demirtaş, “Adana’nın potansiyelinin bu rakamların çok üzerinde olduğunu biliyoruz. İnanıyorum ki 2020 yılında bu rakamların ötesine geçecek; Adana’yı ihracat rakamlarında üst sıralara taşıyacağız. Tabi ihracat başta olmak üzere tüm ekonomik göstergelerimizin yukarı yönlü ivme kazanması için ilimizde başlattığımız devasa yatırımlarla da çalışmalarımızı yoğun bir biçimde sürdürüyoruz. Hiç kuşkusuz bunların başında Ceyhan Enerji İhtisas ve Endüstri Bölgesi geliyor. Bölgede, imar planlarını tamamlayıp yatırım yapılabilir hale geldiğimizi ifade etmek istiyorum. Yine aynı bölgede kuracağımız Kimya İhtisas Endüstri Bölgesiyle birlikte, Ceyhan OSB’ye ilişkin çalışmalarımızın yoğun bir biçimde devam ettiğini vurgulamakta yarar görüyorum.” ifadelerini kullandı.  

TARIMIN GELECEĞİNE ŞİMDİDEN YÖN VERİYORUZ

Vali Demirtaş, Adana’da çalışmalar yürütülen projeler hakkında bilgiler vererek, “Adana’da, tarıma dair vizyon projelerle de tarımın geleceğine şimdiden yön veriyoruz. Bu bağlamda Tarıma Dayalı İhtisas OSB, Tarıma Dayalı İhtisas Su Ürünleri OSB ve Gıda İhtisas OSB ile ilgili çalışmalarımızı yoğun bir biçimde sürdürüyoruz. Öte yandan 3 ayrı aşamada inşaat çalışmalarını sürdürdüğümüz İmamoğlu Sulama Projesiyle kentimizin kuzeyindeki bakir topraklarımızı sulu tarımla buluşturacak, tarım gelirlerimizin artmasına da katkı sağlayacağız. Belirttiğim bu OSB projelerinin dışında, ilimizde faaliyetlerini iptidai şartlarda sürdüren ayakkabıcılar, tekstilciler, mobilyacılar, gıda toptancıları, matbaacılar ve mahrukatçıların daha modern ve teknolojik imkânlara kavuşturulması adına da çalışmalar yürütüyoruz. Bu meyanda Yüreğir Sanayi Çarşısının taşınmasına yönelik olarak, Havutlu Sanayi Çarşısının inşaat çalışmaları da süratle devam ediyor” dedi.

ADANA’YI MARKA KENTLER ARASINA TAŞIYACAĞIZ

Tarımda, sanayide, finansta, lojistikte, turizmde, eğitimde, sağlıkta, kısacası yürüttükleri tüm proje ve çalışmalarla Adana’yı marka kentler arasına taşıyacaklarını söyleyen Vali Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü;

“Hayata geçirdiğimiz ve geçireceğimiz tüm proje ve çalışmalarla, kentimizi ve bu kentin çalışkan, yiğit ve mert insanlarını daha müreffeh, daha yaşanabilir bir kent iklimine mutlaka kavuşturacağız. Bu vesileyle Adana’nın yürüttüğü tüm bu çalışmalarda ve vizyon projelerde bizlerden desteğini esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanlarımıza, milletvekillerimize, yerel yöneticilerimize, sivil toplum örgütlerimize ve kadirşinas Adanalı hemşerilerime teşekkür ediyorum. Böylesine anlamlı bir toplantının gerçekleşmesine vesile olan ASKON Genel Başkanı Sayın Orhan Aydın’a, Adana Şube Başkanı Sayın Recep Çalışkan’a, yönetim kurulu üyelerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor; sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”

AYDIN SUNUMUNU YAPTI

Konuşmaların ardından ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın'ın sunumunu gerçekleştirdi.  ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın da 2020 yılının ilk toplantısını Adana’da gerçekleştirmekten dolayı memnun olduğunu dile getirdi.   “Yılın ilk enflasyon rakamını yayınlanan T.C. Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerini değiştirmediğini işaret eden Aydın,  Merkez bankalarının hedefleri 2020 yılında yüzde 8.2. 2021 yılında ise yüzde 5.4 seviyesinde gerçekleştirilmesi beklendiği ifade edildi. İş dünyası olarak son dönemde yapılan vergi ayarlamalarının enflasyon üzerinde aşağı yönlü etki yapması petrol fiyatındaki yükselişin enflasyon üzerindeki etkisinin sınırlı olması, sıkı para politika duruşunun sürdürülebilineceğini öngörmekle birlikte uluslararası konjektürde olası olumsuzlukların yaşanmaması durumuna göre hedefler doğrultusunda bir istikrarın yaşanacağını düşünüyor. Gerek faizler gerekse de enflasyon konusunda yılsonu hedeflerinin gerçekleşeceğini bizde tahmin ediyoruz. 2019’u yüzde 14.84 seviyesinde tamamlayan yıllık TÜFE enflasyonu 2020’nin ilk ayında yüzde 12.15 oldu. Aynı dönemde yıllık yurt içi ÜFE enflasyonu da 2019 sonundaki yüzde 7.36 seviyesinden yüzde 8.84’e çıktı. Fiyatların aylık bazda yüzde 4.7 yükseldiği gıda ve alkolsüz içecekler grubu ocak ayı enflasyonunda en yüksek katkıyı yaptı. Meyve ve sebze fiyatlarındaki hızlı artışlarda bu gelişmede belirleyici oldu.” dedi.

ÜLKEMİZİN POTANSİYELİ ÇOK GÜÇLÜ

Aydın, Türkiye'nin içteki gelişmelere paralel dışarıdaki mücadeleye de hazır olması gerektiğini vurgulayarak, "Bugünün şartlarında burnumuzun dibine kadar gelen bu kıyasıya rekabete kayıtsız kalamayız. Hiç kimse 'orada ne işimiz var burada ne işimiz var' diyemez. Emin olun bugün bu çıkışları yapmazsak yarın bizler için çok geç olacaktır. Bu nedenle iş insanları olarak şunu özellikle vurgulamak istiyoruz, içeride bütünlüğünü sağlamış kucaklaşmış bir Türkiye olabilirsek dışarıya karşı verdiğimiz mücadelelerde, o oranda daha güçlü oluruz. Ülkemizin potansiyeli çok güçlü." ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2